Lipová alej

Profil knihy je v jiném jazyce

Lipová alej

Ikar - 2003
ISBN: 80-242-0958-6

Ikar (2003) 80-242-0958-6

V priebehu niekoľkých rokov vyrozprával František Nepil postupne v rozhlasových reláciách Dobrého rána celé súbory fejtónov. Jedným z takých cyklov boli aj úvahy o vzťahu k domovu, k rodnému kraju a k vlasti – nazvané Moja zem. Toto rozprávanie usporiadal autor neskôr do knižnej podoby s názvom Lipová alej. Jeho priateľ maliar Jiří Kalousek ju doplnil krásnymi ilustráciami. Kniha vyšla prvý krát v roku 1985, v čase Československej socialistickej republiky. Ale stalo sa, že 1. januára 1993 došlo k historickému rozdeleniu republiky na Česko a Slovensko. Tým sa literárne rozprávanie napr. o Bratislave, Trenčíne, Vysokých Tatrách, Slovenskom raji a Muráni ocitlo za hranicami Českej republiky. Ale aj napriek tejto historickej skutočnosti nie je žiadny dôvod, aby Lipová alej nemohla znovu vyjsť tak, ako ju autor pred osemnástimi rokmi stvoril.