Skryté tváre

Profil knihy je v jiném jazyce

Skryté tváre

Nezistené / Iné - 2003
ISBN: 80-7145-722-1

Nezistené / Iné (2003) 80-7145-722-1 376

Román Skryté tváre čerpá z aristokratického prostredia a zachytáva pohnutý vývoj udalostí v predvojnovom i vojnovom období, ktoré boli výsledkom vyhrotených medzinárodných vzťahov. Autor ho napísal na jeseň 1943, teda v čase, keď v Európe zúrila najpustošivejšia a najvražednejšia vojna v dejinách ľudstva, a cez osudy hlavných hrdinov grófa Grandsailles, Solange de Cléda, Johna Randolpha, Veroniky Stevensovej a Betky zobrazil obdobie od februára 1934 v Paríži až po ich emigráciu do Ameriky. Salvador Dalí sa k dielu vyjadril takto: „Žijeme v hektickej dobe, na ktorú som chcel zareagovať obšírnym a rozvláčnym, teda pravým románom... Jednoducho som pocítil intelektuálnu zodpovednosť za ľudstvo a potrebu opísať búrlivé časy... Literárni kritici ho označili za balzakovský alebo huysmanovský román. Rád by som zdôraznil, že má typické dalijské črty, ktoré rozpoznajú najmä znalci mojej autobiografie Tajomný život, pre ktorú je príznačná svojrázna štruktúra románu a mytológia, vyvierajúca z mojich vlastných životných skúseností... Skutočný román totiž musí odzrkadľovať atmosféru a vnútorný svet postáv, nesmie mu chýbať dejová línia a vyvážená konštrukcia.“ Knihu preložila Vladimíra Komorovská.

Salvador Dalí Salvador Dalí
*11.05.1904 - †1989