Spánek rozumu plodí nestvůry

Spánek rozumu plodí nestvůry
Originální název: Spánek rozumu plodí nestvůry
Poprvé vydáno celosvětově: 2000

Knižní klub - 2000
ISBN: 80-242-0402-9

Knižní klub (2000) 80-242-0402-9 254

Kompozičně propracovaný „vývojový“ román ukazuje nejen proces erotického zrání hlavního hrdiny Aleše Hilliga, ale vypovídá také obecněji o lidech v konkrétní době a pochopitelně i o socialistické každodennosti. Čtenář si tu znovu a znovu může říkat: ano, takoví jsme byli… Takoví jsme byli počínaje chvílí, kdy Aleš jako dítě drží v ruce rodičovskou příručku o sexuální výchově a pokouší se z ní předčítat. Takoví jsme byli, když jsme se jako děti svlékali a vzájemně „si ukazovali“, když se chlapci poprvé setkali s pornografickými fotkami nebo když přišla první erekce a rozpaky s tím spojené. Tyto „okamžiky slasti“ však v dospělosti vedou i k všedním, méně příjemným věcem, např. k manželství a rozvodu. Aleš je rozdvojenou osobností (v němž i fyzicky roste druhé Já), je hrdinou, jenž nemá vyřešen vztah k matce, otci, ale ani ke své ženě.

Poláčkův debut je čtivý psychologický román, ve kterém je skvěle podána individuální a společenská problematika.