Originální název: Tuf Voyaging

Plus - 2014
ISBN: 978-80-259-0324-7

Plus (2014) 978-80-259-0324-7 400
Albatros (2000) 80-00-00835-1 344

Tisíc let putuje kosmická archa Vesmírem. Její posádka je dávno po smrti, ale náklad čeká na svého osvoboditele. Je to však děsivý náklad, zmrazené zárodky těch nejhorších oblud a netvorů z celé galaxie. Jestliže je někdo probudí k životu dojde k nejhoršímu a peklo bude jen rajskou zahradou. A přesně to se povede Havilandu Tufovi, dobráckému obrovi, vesmírnému obchodníčkovi, který miluje nade vše pivo a je pronásledován věčnou smůlou. Tuf si se zvířaty rozumí daleko lépe než s lidmi. V knížce se nachází celkem pět příběhů z galaktického obludária.

Obsahuje povídky:
Prolog
Morová hvězda ("The Plague Star" - 1985)
Chléb a ryby ("Loaves and Fishes" - 1985)
Strážci ("Guardians" - 1981)
Bestie pro Norna ("A Beast for Norn" - 1976)
Nášup ("Second Helpings" - 1985) (Založil/a: Arcanis)

janeicka
  25. 7. 2015, 11:57
Souhlasím s ostatními komentáři, celý soubor povídek (četla jsem zatím nejnovější souborné vydání z roku 2014) je vtipný a čtivý, se sympatickým hlavním hrdinou Havilandem Tufem. Nejvíc se mi asi líbil začátek, povídka Morová hvězda. Přišlo mi zajímavé, že povídky mají většinou náboženský podtext a řeší se například potraty a řízená reprodukce, což bych od Martina moc nečekala. Ale i tak jsem byla moc spokojená, skvělá oddechová četba :-)
HPL
  23. 11. 2015, 10:07
Měl jsem obavu, že kniha bude příliš stupidní, jenže mi toho nepřečteného od George už moc nezbývá - a tak přišla řada i na tento opomíjený kousek, který představoval zkoušku ohněm, neboť mě GRRM zatím NIKDY nezklamal.
Znalce autorovy tvorby musí potěšit, že se děj odehrává v universu z bezpočtu dalších autorových sci-fi povídek. Rovněž potěší zmínka v úvodu o Divokých kartách, jejichž čerstvě-české vydání jsem nedávno přečetl.

V 1. Povídce se mi líbil Unquinský oblek a velmi povedené příšerky. Peklokočky (doslovný překlad, který ovšem rve uši) byly luxusní. Netopejr mi trochu připomněl můj oblíbený "Mrtvý Vesmír". Takže zatím paráda. Zas taková demence to nakonec není a jsou tam super situace. A taky je pravda, že tam není žádná vata.
2. povídka o S'uthlamu (to "uth" můžete klidně vypustit) se nese na humornější notě a popravdě mi Tufovi pocity z ní připomněli návštěvy "supermarketů", respektive pocity z nich. Navíc humorná narážka na podivnost konzumace piva v gravitaci ze sklenicí :D
3. obsahuje hned na začátku maličkou nazážku na Westeros - schválně jestli najdete ;) Opět povedené příšerky, přesto zas řeší stejný věci jak minule a pointa bohužel nepřekvapila. Navíc Kefira je hrozný jméno!
4. povídka je taky podobná, akorát už se Tuf naštěstí krapet poučil. Oceňuji narážku na Godžiru, pointa očekávaná, přesto dobrá.
Posledni příběh se pokusí dořešit pár odpovědí na ten druhý - nicméně mě oslovil zřejmě nejmíň...

Tuf (klasický Martinův samorost) se s tím zkrátka moc ne*ere a a svým osobitým stylem to dává ostatním postavám sežrat, kdykoli se mu příležitost nabídne. Krásný design, neklišoidní postavy a vůbec, nicméně to pořád tak nějak čpí Béčkovitostí. Možná kdyby to bylo krapet temnější… Ačkoli totiž Haviland baví, postupem času se dostavuje určitá repetetivnost, a přes dobrý úmysl je zde propojenost charakterem místy až na škodu (což je - ehm - škoda...).

Ve finále 4* za fantazii a nějaký ten vtípek, přesto v rámci Martinovy tvorby slabota. A ano - kde jsou ku**a zbylé 2 povídky?! Nakladatelé Karavany z r. 2000: styďte se!

PS: Hříbeček je vražedné jméno pro kočku :D Ach Georgi...
PPS: body za přístup ke kočkám!
Balu
  18. 5. 2013, 0:43
Originální a vtipná knížka s vždy zcela logickým, klidným - a proto pro ostatní postavy zpravidla nesnesitelným, pro čtenáře humorným - hlavním hrdinou, i tváří v tvář oživlým nestvůrám z celé galaxie.
Mix vpravdě suchého humoru a nestvůr z různých koutů vesmíru dělá z knihy dílo, ke kterému se vždy po čase rád vracím.
P.S.: zajímalo by mě, proč už tehdy neuveřejnili všechny Tufovy povídky...)
Zlatokrt
  6. 1. 2013, 12:38
Kniha je vtipná, čtivá, originální. Nejde o nijak závratně dokonalou literaturu, ale skvěle se čte a už jsem se k ní několikrát vrátil, když jsem si potřeboval oddechnout. Osobně preferuji autorova scifi dílka před momentálně populárními fantasy ságami.
cubajz
  10. 9. 2013, 9:47
Naprosto dokonale suchá hlavní postava Havilanda Tufa, který se nenechá ničím rozházet a nemá rád když někdo poukazuje na něco zcela očividného. Zábavné povídky.