Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Axiomat

82%
4 12
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Axiomat
Autor:
Originální název: Axiomatic

Nejnovější vydání:
AF 167 - 1998
ISBN: 80-85384-29-9
Počet stránek: 304
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 6x v oblíbených
v přečtených 18x v přečtených
v knihovně 12x v knihovně
k přečtení 4x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
AF 167 (1998) 80-85384-29-9 304

Axiomat obsahuje víc originálních nápadů než všechny ostatní sci-fi knihy za posledních deset let dohromady. Eganovy vědecké náměty oscilují od fyziky k molekulární biologii, od umělé inteligence až ke genetickému inženýrství a lékařské etice. Pokračuje v klasických campbellovských spekulacích „co by se stalo, kdyby“: kdyby se pomocí drogy dalo cestovat do paralelního světa, kdyby se daly posílat vzkazy do minulosti, kdyby se člověk mohl den co den probouzet v novém těle, kdyby mohl být lidský mozek nahrazen nesmrtelným krystalem… Přestože by řada povídek snesla žánrové označení i jako horor, zabývají se především sociálními, psychologickými a filozofickými dopady vynálezů a čtenář nad nimi znovu prožívá onen dnes už téměř zapomenutý pocit z dob zlaté éry science fiction – pocit údivu.

Povídková sbírjka obsahuje:
Věčný atentátník
Deník sta světelných let
Laskání
Axiomat
Bezpečnostní schránka
Vidění
Únos
Učím se být sám sebou
Vycházka
Do tmy
Láska jak má být
Morální virolog
Blíž
Nestabilní dráhy v prostoru lží (Založil/a: trevize)

(více)  
Greg Egan Greg Egan
*20.08.1961

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Zlatokrt
60% 60% 60% 60% 60%
  6. 2. 2013, 21:20
Ačkoli kniha opravdu obsahuje neobyčejně nápadité povídky z nejrůznějších oborů, mají ale povětšinou jednu zásadní chybu. Ty, které se mi nejvíc líbily, byly v podstatě jenom úvodem nějakému zajímavému delšímu dílu, autor nadhodil téma, načrtl směr příběhu a pak ho ukončil. Možná je to nějaký intelektuální směr, kterému holduje pár autorů sci-fi, ale místy to působí, jakoby spíš nevěděl, jak pokračovat. Navíc mě neukončené příběhy dosti iritují.
Kromě těch zajímavých se ve sbírce najde jedna či dvě mírně nechutná povídka a také spousta povídek, které vě mě evokovaly dojem, že předkládají vnitřní autorova dilemata. Nutno podotknout, že dilemata poněkud zvláštní a nejednou mě napadlo, zda Greg Egan nenavštěvuje ordinaci psychologa...
Zhabza
100% 100% 100% 100% 100%
  25. 6. 2013, 16:32
Hodnotit jinak, než pěti hvězdičkami, je zkrátka nemožné. Povídka za povídkou se propalují hluboko do mozku a zanechávají v něm nesmazatelnou stopu.

Pokud má kniha slabší stránky, ty silnější je s přehledem smetají ze stolu. Ohromná plejáda silných témat, která je navíc autor ochoten opouštět naprosto neředěné, v relativně krátkých povídkách. To je něco, co obdivuji mnohem více, než několika set stránkové romány.
Většina povídek končí v nejlepším a závěr tak zdánlivě chybí. O to silněji ale zůstávají rezonovat jednotlivá témata a nutí přemýšlet co dál. Existuje nějaké dál, nějaký uspokojivý závěr? Je to podpis, značka, která se nemusí líbit všem, ale pro mě je nositelem toho, co od dobrého sci-fi očekávám.