Třináctá komnata

Třináctá komnata Originální název: Třináctá komnata

Československý spisovatel - 1979

Československý spisovatel (1979) 589

Děj se odehrává v Praze na Kampě, autor líčí mnoho zajímavých postaviček /cukrář Jakoubek, hostinský Pešek/ děj: do „zakletého“ domu U Slepých hodin se přistěhovala rodina dr. Kalisty. Dr. Kalista měl krásnou ženu Kateřinu a třináctiletou dceru Blanku. Blanka vyšla na zahradu a zaujala ji soška bůžka s rukou ukazující na kulaté okno jejich domu. Seznámila se s Kosťou, synem dr. Diviše, který bydlel nedaleko. Kosťa si rád vymýšlel a řekl Blance, že za oknem musí být něco tajemného. Oba se dohodli, že záhadu vyluští. Otevřou „13. komnatu“ a najdou kulatou skleněnou vázu, o které se domnívají, že je to koule na předvídání budoucnosti po cikánce, která odtud odešla. Kosťa rád hraje hru na osud /má kartičky s osudy lidí - vždy čtyři vytáhne a vymyslí si příběh/. Tentokrát si vymyslí příběh, který se téměř splní. /O tom, že se do paní Kalistové zamiluje jiný muž, pan Kalista je zastřelen, ona obviněna - nakonec osvobozena./ (Založil/a: terquiero)

Marta007
  12. 11. 2015, 9:09
Neffa mám moc ráda pro jeho vypravěčský styl, jazykovou obratnost a jemný vtip jeho slovních obratů. Líbí se mi, jak se jeho vyprávění zaměřuje na malé postavy a relativně prosté příběhy jako ze života, často ovšem s prvkem úsměvného mysticismu. Třináctá komnata potěšila, ačkoli musím říct, že Královny nemají nohy se mi líbily ještě více a za nejlepší z trojlístku knih, které jsem od autora četla, považuju Císařské fialky.