Stalinovi sokoli 2. část (M-Ž)

Stalinovi sokoli 2. část (M-Ž)

Nezjištěno / Jiné - 2004
ISBN: 80-86215-51-2

Nezjištěno / Jiné (2004) 80-86215-51-2

Mezi lety 1918 a 1953 se sovětští stíhači účastnili deseti leteckých válek různé intenzity a délky. Během Velké vlastenecké války, tedy od června 1941 do května 1945, si tito piloti připsali na konto více sestřelů, než kterékoli jiné spojenecké letectvo.

Detailní informace o bojové činnosti těchto pilotů jsou však stále téměř nedostupné. T. Polák a Ch. Shores se to v této knize, která vychází ve dvou částech, snaží napravit. Oba svazky obsahují stručné životopisy více než 1 000 sovětských pilotů, popis jednotek, u nichž sloužili, přibližuje boje od občanské války po válku v Koreji a přináší i podrobnosti o významných pilotech jiných národností, kteří bojovali po boku sovětských letců - Španělech, Francouzích, Češích, Polácích a Bulharech. Zároveň podává nejdůležitější informace o organizaci sovětských jednotek, vyznamenáních a o bojových operacích.

Oba svazky jsou zdrojem obrovského množství dat z oblasti, která u nás byla po dlouhou dobu opomíjena. Výsledné dílo je záslužným počinem, který uspokojí nejen čtenáře letecké literatury.