Proměny v říši hmyzu

Proměny v říši hmyzu

Mladá fronta - 2003
ISBN: 80-204-1048-1

Mladá fronta (2003) 80-204-1048-1

Uplynulo již více než třicet let od prvního vydání této knihy. K jejímu vzniku přispěly dva podněty. Jednak to byla reakce na vysokoškolské studium, jež předávalo pouze fakta, neponechávalo však místo pro otázky po dalších souvislostech a vůbec už nedokázalo zprostředkovat či navodit poznání podstaty živých bytostí. Mechanické procesy byly (a dosud jsou) považovány za příčiny mnohosti jevů, vyvolaných náhodnou shodou okolností - dogma, jež nesmělo být zpochybněno, leda za cenu sebezesměšnění. Skutečnost vlastních zkušeností na to ovšem nebrala ohled, právě vlastní zkušenosti a pozorování živé přírody autora přiměly k tomu, aby si kladl otázky, které zavedené teorie nemohly zodpovědět, anebo to činily jen velmi neuspokojivě. Vnějším podnětem mu pak byla nutnost prezentovat hmyz v přírodopisném bloku na waldorfské škole.

V následujících letech bylo možno všelicos prohloubit a rozšířit o nové zkušenosti a mnohé, co zpočátku bylo známo pouze z knih, stalo se za pobytů na cizích kontinentech i v domácích "luzích a hájích" předmětem vlastních pozorování. Z toho pak nezřídka vyplynuly nové pohledy a vycházely najevo souvislosti, které předtím byly zastřeny. Díky tomu, ale také díky mezitím poněkud obezřetnějšímu zacházení s výpověďmi humanitních nauk jsem dospěl k přesvědčení, že je nutno některé věci jinak formulovat nebo úplně nově napsat.

Kniha se zabývá následujícími otázkami: Svět přírody na pozadí tajemného života hmyzu – Nesmírná variabilita tvarů a funkcí na jedné straně a překvapivě omezený rejstřík „stavebních kamenů“ na straně druhé – Co nám říká poměr hlavy a těla – Barvy jako symbolika života hmyzu – Proměny, které vedou ke stálému univerzu