Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Proměny v říši hmyzu

0%
0 0
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Proměny v říši hmyzu

Nejnovější vydání:
Mladá fronta - 2003
ISBN: 80-204-1048-1
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 0x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 0x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Mladá fronta (2003) 80-204-1048-1

Uplynulo již více než třicet let od prvního vydání této knihy. K jejímu vzniku přispěly dva podněty. Jednak to byla reakce na vysokoškolské studium, jež předávalo pouze fakta, neponechávalo však místo pro otázky po dalších souvislostech a vůbec už nedokázalo zprostředkovat či navodit poznání podstaty živých bytostí. Mechanické procesy byly (a dosud jsou) považovány za příčiny mnohosti jevů, vyvolaných náhodnou shodou okolností - dogma, jež nesmělo být zpochybněno, leda za cenu sebezesměšnění. Skutečnost vlastních zkušeností na to ovšem nebrala ohled, právě vlastní zkušenosti a pozorování živé přírody autora přiměly k tomu, aby si kladl otázky, které zavedené teorie nemohly zodpovědět, anebo to činily jen velmi neuspokojivě. Vnějším podnětem mu pak byla nutnost prezentovat hmyz v přírodopisném bloku na waldorfské škole.

V následujících letech bylo možno všelicos prohloubit a rozšířit o nové zkušenosti a mnohé, co zpočátku bylo známo pouze z knih, stalo se za pobytů na cizích kontinentech i v domácích "luzích a hájích" předmětem vlastních pozorování. Z toho pak nezřídka vyplynuly nové pohledy a vycházely najevo souvislosti, které předtím byly zastřeny. Díky tomu, ale také díky mezitím poněkud obezřetnějšímu zacházení s výpověďmi humanitních nauk jsem dospěl k přesvědčení, že je nutno některé věci jinak formulovat nebo úplně nově napsat.

Kniha se zabývá následujícími otázkami: Svět přírody na pozadí tajemného života hmyzu – Nesmírná variabilita tvarů a funkcí na jedné straně a překvapivě omezený rejstřík „stavebních kamenů“ na straně druhé – Co nám říká poměr hlavy a těla – Barvy jako symbolika života hmyzu – Proměny, které vedou ke stálému univerzu

(více)  

Štítky

více  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace