Rok pátý - Projevy, články, eseje

Originální název: Rok pátý - Projevy, články, eseje

Knižní klub - 2008
ISBN: 978-80-242-2067-3

Knižní klub (2008) 978-80-242-2067-3 487

Pátý rok funkčního období prezidenta republiky Václava Klause - pátá kniha. Kniha shrnující uplynulý rok pro každého, kdo se spolu s autorem chce ohlédnout a třeba i zamyslet, co tento rok přinesl a zda je možné se jeho událostmi nechat poučit či inspirovat. Prezident republiky i pátý rok ve svém úřadu předkládá veřejnosti podrobný přehled své činnosti, protože veřejnost má právo vědět, co dělá hlava jejího státu. Na média v tomto smyslu vždy spolehnutí není -denní zpravodajství vlastně ani nemůže jít do takových podrobností. I tento pátý svazek je především dokumentem; je to kniha autentická, kniha bilanční, ale také svým způsobem reportáž o životě člověka ve vrcholné ústavní funkci. Rok 2007 přinesl především po dlouhém povolebním vyjednávání novou vládu koalice tří stran. Křehce ustavená vláda přečkala dvě hlasování o nedůvěře a má za sebou rok plnohodnotné práce, při které byla neustále terčem kritiky opozice. Prezident republiky i v tomto ohledu plnil své ústavní povinnosti, ale na rozdíl od předchozích složitých mnohaměsíčních povolebních vyjednávání již na něm neležela tíha role moderátora politické scény. Kniha zachycuje celou standardní agendu prezidenta republiky, ale také jeho další cesty po naší vlasti, setkávání s občany, konfrontaci s aktuálními problémy, kterými česká veřejnost žije. Václav Klaus udělil státní vyznamenání, jmenoval soudce, uděloval milosti. Vyslovoval se také k mnoha problémům, poskytoval rozhovory, vystupoval s přednáškami a projevy, napsal řadu novinových textů. Významné aktivity má prezident za sebou i v oblasti zahraniční politiky, absolvoval významná evropská i světová setkání, hovořil se státníky o globálních problémech i problémech evropské integrace. Hitem sezony byla určitě problematika sporných opatření majících čelit údajným nebezpečným klimatickým změnám. I nadále vedl pan prezident svůj aktivní život jako člen rodiny, jako sportovec či společensky významná osobnost. Kniha obsahuje bohatý faktografický materiál, mnoho fotografií i osobní prožitky. Je to kronika o nás všech, kteří žijeme v naší krásné republice.

Václav Klaus Václav Klaus
*19.06.1941