Trojruža

Profil knihy je v jiném jazyce

Trojruža

Nezistené / Iné - 2004
ISBN: 80-89028-47-0

Nezistené / Iné (2004) 80-89028-47-0

„Istý bohatý kupec sa vyberal po tovar do ďalekých, preďalekých krajín, až hen za more. Dve staršie dcéry hneď vedeli, čo si vybrať. Iba najmladšia, vždy tichá a krotká ako ovečka, aj teraz mlčala. "A tebe čo? Veďže už aj ty povedz!" "Nuž keď to musí byť," riekla napokon, "nechže teda bude. Ak tam dakde uvidíte vykvitať na jednej stopke tri ruže, tie mi doneste! To mi bude najmilšie." Staršie sestry ju vysmiali, že si žiada z ďalekých krajín také, čo môže nájsť aj doma. Ale otec jej to prisľúbil a s dcérami sa rozlúčil. Šťastlivo pochodil zámorské krajiny. Koráby, naplnené vzácnym tovarom, ho už niesli naspäť k rodným brehom. Iba to ho trocha omínalo, že pre najmladšiu neviezol nič. Hoci hľadal ako ihlu, v celom zámorí nenašiel, čo si žiadala: tri ruže na jednej stopke... „ takto začína klasická rozprávka Pavla Dobšinského. V knižke nájdete aj rozprávky O Veternom kráľovi, Soľ nad zlato, O troch grošoch, Janko Hraško, Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas. Knižka je ilustrovaná obrázkami Ľudovíta Fullu.