Moderní válečné ponorky

Moderní válečné ponorky

Naše vojsko
ISBN: 80-206-0766-8

Naše vojsko 80-206-0766-8

Každý, kdo o ponorce tuší jen to, že se v podstatě jedná o ocelovou truhlu s torpédomety vpředu a periskopem nahoře, bude jistě překvapen různorodostí technického řešení různých typů, s nimiž podrobně seznamuje prostřední část této knihy. Různá velikost ponorek vyplývá z jejich rozdílného taktického určení a technických a finančních prostředků. Všechny ponorky mají v podstatě válcový tvar, první část knihy se nicméně zabývá faktory, které ovlivnily konkrétní tvarová řešení trupu v různých vývojových etapách ponorky. Po krátkém Úvodu do historie podvodních plavidel následuje podrobnější seznámení s některými typy, které vývoj ponorky ovlivnily nejvýznamněji. Pozornost je věnována také prostředí oceánů a moří a jeho vlivu na konstrukci, vybavení a provoz ponorek. Stručné pojednání o konstrukci trupu, poháněcí soustavě, výzbroji, senzorech a komunikačních prostředcích čtenáře seznamují s obecným uspořádáním ponorek, zatímco fotografie a schémata přibližují funkce a činnost jejich specifických systémů. Kniha dále přibližuje hlavní rysy hoje hladinových plavidel a dalších prostředků proti ponorkám. Nechybí ani kapitola o moderních únikových a záchranných systémech, poskytujících pomoc posádkám ponorek v ohrožení. Závěrečná kapitola je bojovém uplatnění ponorek a problematice protiponorkového boje.

David Miller David Miller
*1938