Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Turecko západní pobreží

0%
0 0
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Turecko západní pobreží

Podtitul: Merian Live! 52


Originální název: Türkei Westküste

Nejnovější vydání:
Vašut - 2002
ISBN: 80-7236-259-3
Počet stránek: 128
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 1x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 0x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Vašut (2002) 80-7236-259-3 128

Pastevci se zbrázděnými obličeji, ženoucí své stáda ovcí a koz přes silnici, štíhlé minarety, z nichž muezzini svolávají islámskou náboženskou obec k modlitbám, muži, kteří celé hodiny vysedávají u rozviklaných stolů pod doškovými střechami u sklenice čaje, čápi ve svých hnízdech, putující želvy, kmitající se salamandři: některé části západní Anatólie, prostírající se ve vnitrozemí prázdninového pobřeží, jako by zůstaly ještě v předindustriální éře. Je to úrodná země s teplými, ale ne pouštně horkými léty, s pozvolnými pohořími a rozsáhlými rovinami, kde se daří olivovníkům, fíkovníkům, vinné révě, třešním a citrusovníkům, kde se sklízí tabák a bavlna. V lesích stojí vedle jilmů, dubů a platanů také palmy a myrhy. Oleandry pokryjí celou zemi na celé měsíce do purpurové krásy.
Peníze se však vydělávají na egejském pobřeží, stovky tisíc lidí žijí z rozvoje turistického ruchu. Jemné písečné pláže a archeologická naleziště na 600 km dlouhém pobřeží byly turistickými cíly už v dobách, kdy ještě nikdo neznal jižní turistické aglomerace Antalyu a Side - protože ještě neexistovaly.
Ostatně na západním pobřeží sídlili lidé už od pradávna: řečtí mořeplavci zde před téměř třemi tisíci lety založili významné kolonie Efesos, Milétos, Priene a Smyrnu, z níž se stala dvoumilionová metropole Izmir. Zde stávala u Dardanelského ústí bájná Homérova Trója, jejíž pozůstatky odhalil Heinrich Schliemann.
Rozvoj turistického ruchu má však i své stinné stránky: vzhledem k nekontrolovanému využívání krajiny a špatnému prostředí v okolí hotelů bylo vydáno prohlášení, požadující zřízení nezávislé rady pro turismus, která by kontrolovala výstavbu a zamezila vzniku dalších betonových hotelových městeček. Zatím se ještě i na pobřeží najdou nedotčená místa, která stojí za to objevit. A kdo se nechce zdržovat hledáním a touží jít na jisto, nechť se vydá do národního parku Dilek jižně od Kusadasu nebo do vnitrozemského údolí Cine.

(více)  

Štítky

více  
Michael Neumann-Adrian Michael Neumann-Adrian

Další díla
Zobrazit další díla autora  
Christoph K. Neumann Christoph K. Neumann

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace