Originální název: Přístav volá

Olympia - 2005
ISBN: 80-7033-886-5

Olympia (2005) 80-7033-886-5 110

S touto knížkou je neodlučitelně spjat pojem "modrý život", dodnes známý nejen těm, kteří prožívali mládí za první republiky, ale i dalším generacím. Příběh Jiřího Dražana, který hledá pravého kamaráda, jemuž by mohl důvěřovat a svěřovat mu všechna svá tajemství, se odehrává ve spleti tajemných uliček Přístavní čtvrti. Jiří zde prožívá v partě obyčejných kluků spíše nepříjemné zážitky, a tak se snaží podobat svému vytouženému vzoru Láďovi Vilemínovi. Nakonec se mu to podaří - právě s pomocí "modrého života" - a z obou se stanou opravdoví přátelé.

Nantong
  17. 2. 2013, 21:34
Opět pěkná foglarovka, i když podle mě jedna z těch slabších. I přesto mě motivovala k tomu vyzkoušet si "Modrý život".
ribička
  7. 9. 2010, 14:14
Jsem z té generace, kdy se mě Jaroslav Foglar moc nedotkl. A když jsem se k němu dostala, přečetla jsem si právě tuhle knížku. Touto knížkou jsem začala a zároveň taky skončila. Je mi líto.
dollyk
  29. 11. 2016, 14:34
Moje první Foglarovka. Je to nostalgie par excellance. Ten příběh jsem od toho okamžiku, kdy jsem se s ním potkal poprvé, už nečetl. Na rozdíl od ostatních Jestřábových knih. A popravdě nevím, zda to ještě někdy přečtu, protože některé sny a pocity je nutné uchovávat přesně v té podobě, v jaké vám zůstaly v hlavě a neoživovat je. V mnoha případech takové oživení zabíjí. A já raději žiju, třeba Modrým životem, i když jsem si jeho podmínky velice přizpůsobil.
mbaaron
  5. 10. 2010, 22:43
Přístav je jedna ze slabších Foglarovek, rozhodně mi v ní chybí více dobrodružství a takové té "klukovské romantiky". Uživatelka Ribička měla podle mě smůlu, když začala právě s ní.
Dixiee
  1. 4. 2012, 10:18
Svým způsobem hodně ponurá foglarovka, která se tak trošku liší od těch ostatních. Zanechala ve mě hořkou pachuť lítosti nad osudem těchto dvou přátel.
Angelo Vanelli
  21. 6. 2013, 0:07
Jaroslav Foglar tuto knihu psal narychlo do soutěže, kterou tehdy vyhlásilo vydavatelství Melantrich, proto je také krátká. Vyhrál ji a tak mu tuto knihu o modrém životě a tom, jak se z obyčejného chlapce může stát čestný a vzorný chlapec vydalo. Jedna z mála knížek tohoto autora, která má smutný a dojemný konec.
Aife
  15. 9. 2014, 10:51
Trochu méně akční foglarovka, hlavní hrdina není asi tři čvrtě knohy moc kladná postava. Ani happyend se tentokrát nekoná. Ale stejně stojí za přečtení.
ankkk
  15. 11. 2011, 12:15
Když jsem ji četl poprvé, považoval jsme ji za nejnapínavější a nejlepší, při dalším čtení jsmenázor poopravil. I tak je to moc pěkná knížka.
Ziriath
  1. 8. 2011, 2:38
Představa toho 'Dvojhlavce', nebo jak se mu říkalo, mě tehdá hodně děsila, když jsem si na něj vzpomněla. Stejně tak si vzpomínám na chlapcovy vypráskané prázdniny ve vyprahlé vesnici. Po téhle knížce zůstala hořká pachuť v puse, asi nejdepresivnější foglarovka.
incrobit
  18. 12. 2010, 21:06
Toto byla moje 2. Foglarovka, kterou jsem četl. V té době se mně hodně líbila, možná kdybych si ji přečetl znovu, tak bych svůj názor změnil, ale díky tomu dávám 4 hvězdičky.