Originální název: Nočnoj dozor

ISBN: 978-80-7553-042-4

Triton (2016) 978-80-7553-042-4 416
Argo (2016) 978-80-257-1802-5 416
Argo (2005) 80-7254-671-6 458

Noční hlídka je prvním dílem fantasy trilogie Sergeje Lukjaněnka.
Ani na okamžik neustávající boj mezi silami Světla a Tmy – takový je její hlavní motiv.

Tři romány, zasazené do Moskvy 90. let, popisují trvalé soupeření sil Dobra a Zla.
Na problematickou regulérnost tohoto zápasu dohlížejí protagonisté z Noční hlídky, reprezentující Světlo, a Denní hlídky, která naopak ochraňuje zájmy Tmy. Hrdiny těchto tří próz jsou Jiní – bývalí lidé, v nichž obě soupeřící strany rozpoznaly nadpřirozené schopnosti a snaží se je získat na svou stranu…

Po světě se tato trilogie proslavila nejen díky bravurnímu literárnímu ztvárnění, ale také díky filmu, který byl natočen podle prvního dílu Noční hlídka, a co je pro Čechy zvláště zajímavé, byl natočen v Praze.
Příznivci tohoto žánru si jistě přijdou na své (Založil/a: Arcanis)

vladislaus
  19. 10. 2011, 13:08
První kniha, kterou jsem od Lukjaněnka četl, a rázem se stal jedním z mých nejoblíbenějších autorů. Hltám všechny jeho díla, která jsou nejen zábavná, ale přináší i debatu nad morálními aspekty života.
Magyana
  20. 5. 2013, 13:32
"Ruská fantasy? Prohoha!" - Tohle se mi honilo hlavou, když jsem se poprvé dozvěděla o Noční hlídce. Ale pak jsem si vzpomněla na svou první reakci na Zaklínače ("Polská fantasy? No to bude vypadat!"), kterého jsem si pak zamilovala, a rozhodla se zapomenout na Čuka, Geka, Timura a další ruské hrdiny, které mi v dětství vnucovali, a dát dalšímu slovanskému bratru šanci.
Dobře jsem udělala.
Anael
  31. 8. 2012, 18:24
Kamarádky mi o Hlídkách říkaly asi dva roky a já zdatně odolávala. Najednou jsem ale neměla co číst, tak jsem si je půjčila a žasla. To víte, že jsem si trošku nadávala, že jsem si je nepřečetla dřív, když mi o nich holky říkaly. Ale pokud k tomu nedospěju sama, tak se mnou nikdo nehne :) Noční hlídka je mi mým nejoblíbenějším dílem a chystám se zabít režiséra, který tuto úžasnou knihu přeměnil ve filmový kýč.
Skřítek
  6. 1. 2013, 18:20
V zoufalé touze něco číst jsem šla do knihovny a vzala první, co mi padlo do ruky. Noční hlídka je vydařené fantazy. Skvěle namíchaná psychologie, kdy černá není absolutně černá a bílá absolutně bílá. Už dlouho se mi nestalo, abych se od knihy nebyla schopna odtrhnout a musela jsem ji přečíst na jeden zátah.Bohužel toto se už o dalších dílech říct nedá, i když jsou čtivé, ale jedničky prostě nemají šanci dosáhnout.
HPL
  29. 6. 2016, 2:51
Dlouho odkládaný Noční dozor mi byl velkým restem a ještě větším překvapením.
Film jsem viděl (v době jeho vzniku, a tenkrát se mi vlastně i líbil – což už ovšem po přečtení knihy tvrdit nelze) a tak byl na knihu zvědav - bude stejně "divná"?, bude lepší? A taky jak moc se vlastně film předlohy držel?
Nebylo třeba otočit mnoho stran, aby mi došlo že vůbec. A to je dobře!
Lukjaněnko píše celkem kvalitně, bohužel ten překlad by potřeboval berle.
Vidění filmu jsem také brzy zalitoval, neboť bohužel vyzradí nemálo spoilerů (naštěstí však ne všechny) a taky jsem každou chvíli sklouzával k tomu, že vidím Antona jako "toho divnýho staršího týpka z filmu" (kterým ale rozhodně není!). Moskva je naštěstí velmi vděčné dějiště. Nemohu zde nevidět vliv na Glukhovského. Nejde jen o zmiňované moskevské prostředí (ano, u pasáží v metru srdce plesá), ale i hlavní hrdinové jsou si až neskutečně podobní (kolikrát jsem se dokonce přistihl při záměně jejich jmen). Dále musím pochválit skvělý nápad se šerem/soumrakem (dal bych přednost druhému překladu; a ještě vtipnější je, že se v knize vyskytují oba), celkovou mytologii a detaily světa Jiných a jeho prolnutí s tím "naším", poctivě vypiplané postavy (nejvíc jsem si oblíbil Olgu a Gesera), a hlavně hutnou vlastní atmosféru, kterou tyto prvky dohromady tvoří.
Konec si mi líbil a vůbec děj postupně správně gradoval.
Denní dozor mě každopádně čeká již brzy….

PS: taky už jste začli vídat modrý mech??
Jasanek
  13. 1. 2014, 14:01
Jedna z klasik tohoto žánru, Lukjaněnko nám předkládá Moskvu v 90 letech a není na ni zrovna hezký pohled. Tato metropole je zmítaná bitvou Denní a Noční hlídky a lidé jsou tak nějak uprostřed, jsou potrava, zdroj energie...

Noční hlídka se čte velmi dobře, autor rozhodně umí vypravovat, nezabíhá zbytečně do detailů a vede čtenáře za svým cílem. Mě ale něco chybělo, takový ten pocit "áááhhh to bylo něco". Proto jen "4*".
Čtec
  12. 10. 2015, 15:11
Ta kniha má přesah. Vymyká se z běžné produkce tohoto žánru a dokládá fakt, že autor je vzdělaný člověk s velikým historicko-kulturním přehledem. Noční hlídka je vlastně apelem ve smyslu: Pozor, velký pozor, na globální experimenty ve jménu Světla a Dobra! Samozřejmě umocněným situováním děje do Moskvy, do Ruska, které je už tradičně lídrem různých neblahých, či vyloženě tragických pokusů o sociální inženýrství a o ustavení „ideální“ společnosti hned a teď. Je také o tom, že lepším řešením je neudělat nic, než provést „velkou dobrou věc“ s kolosálními hrůznými dopady. Ovšem druhá věc je, že v současném Putinově Rusku by jen naiva mohl předpokládat Světlé úmysly…
scajo
  22. 7. 2014, 9:29
Kdybych nedostal vřelé doporučení si tuhle knížku přečíst, asi bych do ní navzdory dobrému hodnocení nikdy nešel, a může za to čistě efektní film, který mě vůbec neoslovil. Nakonec jsem ale Noční hlídce dal šanci a udělal jsem dobře. Výborná kniha se u mě pozná podle toho, že se do ní ponořím a nevnímám okolní svět a excelentní kniha podle toho, že v jejím světě zůstávám ještě nějakou dobu po dočtení. A právě to je příklad Noční hlídky - vyspělé fantasy s příjemným ruským feelingem, silným filozofickým přesahem a hlavně mimořádně originálním podáním věčného souboje dobra a zla. Těším se na další díly.
Rominka
  8. 12. 2015, 18:23
Nemůžu říct, že bych čekala něco víc... Co jsem čekala, to jsem také dostala. Tato kniha je opravdu velmi čtivá a kdybych jí četla před 10-ti lety, kdy vyšla, tak by se mi určitě líbila mnohem víc. Takhle musím dát pouze 3, je to velmi dobře napsané, ovšem postavy mi přišly tak nějak ploché, jakoby nedotažené do konce. O Světlaně můžu říct jen to, že je to přítelkyně hlavního hrdiny a bude z ní velká kouzelnice... nic víc. Trochu škoda, pač kdyby se Lukjaněnko trošku více věnoval charakterům postav a trochu méně těm filozofickým úvahám, tak by to knize určitě prospělo. Nicméně 15- ti letému čtenáři bych to rozhodně doporučila.
rahzul
  11. 10. 2016, 17:00
Noční hlídka je pro mě velmi příjemným překvapením. Hned po pár stránkách jsem se začetl a nepustilo mě to až do konce. Musim říct, že nápad zasadit odvěký souboj Dobra a Zla, Světla a Tmy do devadesátkové Moskvy, se Lukjaněnkovi vyplatil. Noční hlídka totiž není klasická fantasy. Tady se neporovnává, zda-li je upír silnější než vlkodlak, černý mág mocnější než bílý, a jak na ně na všechny působí stříbro. Jde o ten vyšší morální princip.
Knihu i autora řadím mezi oblíbené a už jenom kvůli tomuto úvodnímu dílu si objednávám celou sérii. Stojí to za to!

....
Jak ono se to tam říkalo...? "Kříž pomáhá, když v něj věříš!" Jenže jak by jemu mohl pomoci kříž? Vždyť ani není pokřtěný. A v Boha nevěří. Tedy - až doposud nevěřil.
A teď by snad měl?
Protože když jsou upíři, tak je i ďábel, a je-li ďábel, pak je i Bůh?
Když je Zlo, pak musí být i Dobro?
Není nic.
Sedmikráska
  30. 7. 2015, 20:13
Asi jsem měla přehnaná očekávání, což se nevyplatilo, protože Noční hlídka mě nijak zvlášť nenadchla. Trix Solier se mi líbil mnohem víc. Svět Světla a Tmy je určitě zajímavý, ale docela mi vadilo to neustálé kombinování a překombinovávání, místy to působilo, že si spisovatel neví rady, co má kterou postavu nechat udělat, a nejpatrnější to bylo speciálně v úplném závěru na postavě hlavního hrdiny. Jeho uvažování bylo na začátku knihy sympatické, ale postupem času se stávalo nekonzistentním s podivnými zvraty. Vedlejší postavy mi přišly jako sešněrované, jako by to byly loutky zavěšené na kulisách a čekající, až s nimi začne někdo nazdařbůh hýbat, aby se neřeklo. Zato s o to větší chutí autor vytvářel spektakulární scény s mnoha velkolepými zrakovými a zvukovými efekty. Jakoby psal přímo scénář k filmu.

Koukám, že jsem na té knize nenechala nit suchou, ale zas tak špatné to nebylo. Čtyři hvězdy si určitě zaslouží. :) Ještě nevím, jestli šáhnu po Denní hlídce, zatím to nechám uležet a pak se uvidí.
Ann-K.
  8. 9. 2012, 20:04
Před Noční hlídkou jsem od Lukjaněnka četla Chladné břehy, a musím říct, že se mi líbily o něco víc. Nejspíš proto, že mi hlavní postava byla sympatičtější. Ale Noční hlídka taky není k zahození. Je to velmi originální dílo a tenhle svět se mi líbí. Antone díky bohu není žádný Světlý rytíř, který by byl stoprocentě přesvědčen, že dělá správnou věc, ani to není žádná svině. (což je taky pozitivní) Prostě je to Anton. A autor se opět podíval do historie (to, že světlí částěčně spůsosobily povstání v Ruskou, a 2. světovou válku.) No a tak jsem si vlastně říkala, kdo zabil víc lidí.Světlí, nebo temní? Pravda ale je, že bez pomoci temných by tolik obětí nebylo. (a možná by nebyla ani 2. světová) No každopádně je to jenom knížka a já bych klidně uvěřila, že je to pravda.
Loro
  17. 7. 2014, 19:13
Asi jedna z nejlepších knižek co jsem kdy přečetl. Ze začátku jsem se trochu ztrácel, ale potom jsem to pochopil. Nevím zda další díl bude stejně dobrý, nebo lepší. :)
Kattie
  25. 6. 2012, 12:53
Noční hlídky se rázem stala mou nejoblíbenější knihou. Dlouho jsem hledala nějaké fantasy, které by mě vtáhlo do děje tak rychle, a které bych přečetla téměř jedním dechem.
CreatorJH: Já bych se dala na stranu světlých protože bych měla raději za šéfa Gesera než Zavulona, který by mě neváhal v případě potřeby objetovat... i když u Gesera také člověk neví:) Po téhle úvaze, kdy nemyslím na lidi ale na sebe bych ale stejně skončila jako temná:D
CreatorJH
  23. 6. 2012, 19:18
Mé první seznámení s Lukjaněnkem dopadlo zkrátka na 100%. Noční hlídka má od každého něco - napětí, dost slušnou atmosféru, nechybí ani emoce, dějové zvraty, filozofické úvahy. Jedno z velice kvalitních fantasy, které netěží ze svých předchůdců. Velké plus,doteď mi v hlavě vrtá, na jakou stranu bych přešel já, pokud bych se stal Jiným...V ruce držím Denní hlídku, která je svým způsobem osobitá, ale ruku na srdce, zatím vede Noční hlídka ;)
Egon Svratkin
  25. 1. 2010, 18:02
Velice příjemné počtení, knížka pro oddech i inspiraci, která mě vtáhla do děje tak, že jsem na dva dny zapoměl, kde je vlstně realita.
Lomeril
  1. 3. 2011, 13:37
Možná budu trochu troufalá, ale Lukjaněnka bych přirovnala k Dostojevskému. Oba mají hořkou životní filozofii, na konci nikdy všechno není tak, jak by si hrdina přál, ale oba se ještě drží jakési naděje, že je třeba bojovat za dobro, i když je to boj předem prohraný. A první a nejdůležitější válku vede člověk sám o sebe.
Pindzaros
  13. 2. 2013, 14:29
Opravdu skvělá série a mohu ji všem pouze doporučit. Pořadí je: Noční, Denní, Šerá, Temná a nakonec Poslední.
Walome
  10. 7. 2016, 14:50
Kvalita, která nestárne.
wyytech
  19. 6. 2015, 16:53
Pro mě zklamání. Vadila mi převaha filozofických úvah nad dějem. Nekonečný řešení, kde končí dobro a kde začíná zlo, bylo k unudění.
Hucko
  22. 7. 2014, 0:19
Nechal jsem se zlákat hodnocením a čekal jak se od toho nebudu moci odtrhnout,ale spíš opak byl pravdou. Nic úžasného nebo zajímavého jsem tam nenašel.Nápad s hlídkou je jistě skvělý,jen pokulhává podání.
NALBERTik
  7. 3. 2013, 13:41
Hmmm... zklamání !! Dle ohlasů jsem čekal, jaká to nebude pecka a vono nic. Na celkem obsáhlou knihu minimum děje, minimum fantazie. A i to málo děje co zde je, nestojí za mnoho. Na Tolkiena nedám dopustit, ale toto jde zcela mimo mne. Nic dalšího už od Lukjaněnka nejspíš nepřečtu :)
scifař
  8. 2. 2013, 12:43
Jak to jde za sebou? Noční, denní, šerá, temná, poslední, nová? Poraďte. ..
Xerxes
  25. 3. 2011, 10:15
Kniha mě dostala nejen pojetím magie a fantastického světa, ale zejména tím, že intriky a příběh celkově je neskutečně propleten. Čtenář se většinou šokující pravdu dozví až na konci knihy. Opravdu doporučuji.
liquidsilk
  16. 3. 2011, 20:40
Knihu jsem zvolila nejenom proto, že mám ráda fantasy, ale i proto, že jsem právě začínala s ruštinou. Kniha i film bylo příjemné ztrávení času už proto, že autor je originální tím, jak promyslel tento fantasy svět.
Lorn
  17. 1. 2011, 18:34
Lukjaněnko je génius, tato kniha je toho důkazem. Snad u ničeho mě děj neuchvátil tolik jako právě u první Hlídky a dovoluju si říct, že je to nejlepší kniha série, neuvěřitelně čtivá věc
Noira
  18. 9. 2010, 9:07
Vůbec první kniha, kterou jsem od něj přečetla. A musím uznat, že Sergej umí. Těším se na jeho každou nově vydanou knihou. Nové světy, které (doufám) nikdy nepřestanou nudit. Jasná volba, když už mám reality po krk.