Ztracený obzor

Originální název: Lost Horizont

Alpress - 2004
ISBN: 80-7218-493-8

Alpress (2004) 80-7218-493-8 222

Skupina čtyř lidí v rychlosti opouští Indii v malém letadle, avšak místo do bezpečí letí vstříc neznámému osudu. Při nouzovém přistání v Himálaji jejich pilot-únosce zahyne a oni se ocitnou v zoufalé situaci. Kam až oko dohlédne, prostírá se jen zasněžená planina se štíty hor. Spásu jim přinese skupinka mnichů, která zdánlivě náhodou prochází planinou. Odvádí je sebou do kláštera ukrytého v překrásném údolí. Nikdo z čtveřice ovšem netuší, že modravě zasněný svět bájného Šangri-La, ráj na zemi, kde mohou být věčně mladí, se změní v rajské vězení. Lámové Šangri-La věří, že lidské utrpení lze odstranit jedině tak, že v sobě potlačíme touhu žít, touhu po rozkoši a ulpívání na životě, a snaží se dosáhnout stavu naprosté lhostejnosti k životu - nirvány. Conway a jeho přátelé se mohou těšit ze všech duchovních požitků, ale pod jednou podmínkou: musí zpřetrhat svazky z vnějším světem. Toto tiše zasněné, zduchovnělé prostředí, v němž se lidé proměňují v jakési šeptající stíny, vnímá každý ze čtyř unesených jinak. Zatímco Conway vstřebává moudrou, nad marnost světa povznesenou filozofii lámaserie a Šangri-La je pro něho dlouho hledaným vysvobozením, pociťuje Mallinson především její diktaturu, neboť považuje Šangri-La za kruté vězení a odmítá se přizpůsobit. Tento mladý muž potká v klášteře Číňanku Lo-Tsen, členku císařské rodiny Mandžu, kterou tam před sto padesáti lety přivedli jako osmnáctiletou dívku a jež stále nevypadá ani o den starší. Mallinson se do ní vášnivě zamiluje, a přestože jsou v ráji, rozhodnou se milenci utéct. Neobejdou se bez Conwayovy pomoci, ten se musí rozhodnout - zda bude žít ve věčném ráji, nebo pomůže upřímné lásce, podle něho nesmyslné a beznadějné. (Založil/a: Rézi)

James Hilton James Hilton
*09.09.1900 - †20.12.1954

Rames
  13. 10. 2015, 13:27
Asi mi přesně nedochází o čem ta kniha byla. O touze žít dlouhý život, nebo o touze mít dostatek času, nebo touze vědění. A k čemu to? Nač dlouhý život zavřený v jednom údolí s dvanácti lidmi. Dostatek času na studium které nijak nejde využít pro dobro ostatních protože je uzavřeno v měsíčním údolí. Conway nakonec z Šangri-La odchází, vypadá to z jeho strany jako oběť ale já myslím že mu začalo zvonit ve věži.
Gallienus
  4. 9. 2015, 10:58
Kniha s jedním z nejhezčích příběhů co jsem kdy četl a také pravda o tom, že když už objevíte místo, které je pro vás téměř rájem na zemi, vaše povaha vám neumožní v něm zůstat. Nestává se mi moc často, že se ztotožním s nějakým hrdinou v knize, ale Conway je bytost, u které bych si přál být jejím odrazem. Jeho nesobecká rozhodnutí, jsou pro mě o to méně pochopitelná, protože on našel v Šangri-La smysl života, místo své seberealizace, svůj vlastní svatý grál. Přesto jeho morální zodpovědnost mu nedovolí najít zde naplnění. James Hilton vytvořil úžasný příběh o místě, odkud bych já osobně rozhodně neutíkal...
Tatsume
  3. 10. 2014, 19:50
Knihu jsem četla jako reakci na výstavu Šangri-La (kde ku podivu o knize není ani řádka, a přitom právě tato kniha jméno Šangri-La učinila známým v západní kultuře) a docela se mi zalíbila.
DinDan
  6. 4. 2012, 17:53
Pokud si dobře vzpomínám, Ztracený obzor vzbudil velký ohlas. Není divu, tuhle pocitovou stránku má v sobě asi každý alespoň trochu vnímavý člověk. Četla jsem dvakrát, kniha se mi moc líbila.
máša82
  30. 8. 2014, 23:27
Moc se mi líbila, vybízí k zamyšlení, přečetla jsem jedním dechem. Určitě bych zůstala, mít dnes možnost volby, jako měla ta skupina čtyř lidí.