Román o věrném přátelství Amise a Amila

Román o věrném přátelství Amise a Amila
Originální název: Román o věrném přátelství Amise a Amila

Odeon - 1983

Odeon (1983) 276

Amis a Amil jsou dokonalí, ušlechtilí a krásní rytíři. Jsou si velmi podobní a jsou nejlepší přátelé (a jak v dospělosti zjistí bratranci). Oba se zamilují do nádherných pannen a po překonání mnoha překážek se s nimi ožení. Amisova manželka však je vnučkou valkýry a když se dostane ke kouzelnému pásu po babičce prokleje manžela, uvrhne spoustu lidí do neštěstí a pomoc je třeba hledat u dokonalé katolické církve.
Román byl napsán podle francouské pověsti z 11. století. (Založil/a: Jirika)

svobodka
  8. 11. 2012, 17:07
Přes pomalé čtení, o kterém píše předchozí komentátorka a se kterým souhlasím, se mi kniha líbila. Byla něčím zcela zvláštním v mé ostatní četbě. Nelíbila se mi pouze scéna se zavražděním dětí. Lásku k dětem rozhodně stavím nad přátelství.
Nixdorfie
  3. 12. 2013, 18:11
Román o věrném přátelství Amise a Amila je jednou z nejnádhernějších knih, které jsem kdy četla. Zeyerovy lyrické popisy krajin a duševních stavů hrdinů mě naprosto uchvacovaly, všechno se odvíjelo před mýma očima jako film. U scény v lese, když Amil s Jolantou potkají starého kmeta, jsem měla slzy na krajíčku, tak nádherně zachycená a popsaná zde byla láska! Tajemné mystično tu naprosto kraluje, působilo na mě ještě dlouho poté, co jsem knihu dočetla. Miluji Zeyerův středověk a jeho naprosto nekonvenční rytíře, příznačnou melancholii, poetičnost, vznešenost... Škoda jen, že je Zeyer tak nedoceněný autor! Jeho elegická nálada je tak moderní, pro mě zcela jasná a pochopitelná, je to autor nejbližší mému srdci...
Rattlehead
  2. 3. 2015, 15:54
Krásný jazyk, snad až zbytečné plýtvání básnickou češtinou. Z kteréhokoliv příběhu by mohl vzniknout nádherný film (ovšem chtělo by to velký rozpočet a režiséra s výtvarným cítěním). Ovšem ty "homo-něžnosti" mezi oběma hlavními hrdiny si pan Zeyer mohl odpustit...
Noira
  18. 9. 2010, 10:08
Spíš než realitu připomíná tato kniha sen o dokonalém přítelství, které, ač oddělené dálkou a vystavené nástrahám, překoná vše. Na rychločtení to není to pravé ořechové, mně osobně trvalo dost dlouho než jsem se s ní poprala. Ale i přes způsob vyprávění zanechala vcelku dobrý dojem. Zkrátka klasika dle středověké předlohy.