Originální název: Krásná čarodějka

Jota - 2000

Jota (2000)
Československý spisovatel (1984) 347

Poslední setkání s Petrem Kukaněm z Kukaně, nazvané Krásná čarodějka, se odehrává uprostřed třicetileté války, která navzdory Petrovu úsilí zachvátila Evropu. Krvavé hrůzy, jež po sobě zanechávají postupující a rabující protestantské i katolické armády, naplňují Petra odporem a pocitem ztráty životního smyslu. Mocní tohoto světa si však ve chvílích nejtěžších na Petra vzpomenou a žádají statečného a hrdinného Petra o pomoc. Úkol, jejž je mu uložen a který Petr přijímá coby svou povinnost, tedy vyvést Evropu z válečných hrůz, je vskutku úkolem hodným Kukaňova jména. A tak se Petr setkává s Valdštejnem, rozporuplným mužem, jenž do evropských dějin první poloviny sedmnáctého století zasáhl nemalou měrou.
Stejně jako v předchozích dílech i zde vstupují do Petrova života ženy. Z náhodného střetnutí s podivnou osůbkou se vyklube veliká láska, jež významně zasáhne do Petrova života. Jeho milenkou se stává krásná čarodějka, která Petrovi nechává nahlédnout do světa magického a jako jediná nahlodá jeho víru v sílu rozumu. Jejím protihráčem je mladinká nohatá princezna - a pro Petra se vášnivá láska obou žen stane osudovou.
Valdštejnské téma jako by samo nabízelo autorovi možnost pohrát si s historickými otazníky. S ironickým odstupem a s lehkou nadsázkou píše Vladimír Neff příběh o dějinách, jak by se mohly odehrát, "kdyby...". Rozehrává valdštejnské téma osobitým způsobem a v duchu "dumasovsky rytířských" příběhů vypráví o osudech dobrodruha Petra, jehož údělem je boj za spravedlnost a pravdu. Autor znamenitým způsobem fabuluje, historické skutečnosti dokonale a snadno doplňuje fantazií a jakoby s radostí splétá příběhy lidí, kteří mohou stejně dobře žít ve století sedmnáctém jako ve století dvacátém. Znalost tématu, archaizovaný jazyk a především snaha vyprávět dobrodružný příběh na pozadí skutečných dějin přináší poutavé a zábavné čtení.

zdroj. Daemon.cz (Založil/a: Rézi)

vladislaus
  28. 1. 2014, 17:20
Tak tento díl už Neff neměl napsat. Po skvělém druhém díle už asi nevěděl co s hrdinou dál a ponořil ho do takového guláše, jako z Čapkova O pejskovi a kočičce, jak vařili dort. Konec hrdiny byl tak nesmyslný, jak z toho nejhoršího snu.
rt12
  15. 9. 2014, 16:53
Pro mne nejslabší z celé trilogie. Pro mne už není napsán s takovou lehkostí jako díly předchozí.
Cesty Petra z Kukaně jsou přespříliš spletité eskapády a jdou chvílemi přes závity.Škoda.
ROB33
  2. 4. 2015, 10:54
Celá tato trilogie pojednávající o neobyčejných dobrodružstvých Petra Kukaňe z Kukaňe je vskutku skvělé počteníčko. Barvitá čeština i humor v podání pana Neffa jest sama dokonalost. Nejvíc mě rozesmálo přijmení Franty, syna poběhlice - Ažzejtradomů, autorova fantazie v celé trilogie nezná mezí. Jedinou skvrnou na celé trilogii je příliš časté filozofování o existenci či neexistenci boha. Nejspíš někdy v budoucnu bude číst znova...
katapultova
  15. 7. 2011, 16:13
Celou trilogii jsem přečetla jedním dechem, ironie, nadsázka dovedená často až k absurdnu, perfektní znalost doby, to vše dělá z trilogie výbornou četbu. Jen ten konec mi přijde takový až nehodící se k celé koncepci díla i jednotlivých postav - kdyby to bylo možné, zeptala bych se autora, co jej k takovému konci vedlo.