Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Krásná čarodějka

84%
4 38
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Krásná čarodějka
 Všechny obaly
Krásná čarodějka
 Všechny obaly
Originální název: Krásná čarodějka

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Jota - 2000
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 4x v oblíbených
v přečtených 54x v přečtených
v knihovně 49x v knihovně
k přečtení 14x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Jota (2000)
Československý spisovatel (1984) 347

Poslední setkání s Petrem Kukaněm z Kukaně, nazvané Krásná čarodějka, se odehrává uprostřed třicetileté války, která navzdory Petrovu úsilí zachvátila Evropu. Krvavé hrůzy, jež po sobě zanechávají postupující a rabující protestantské i katolické armády, naplňují Petra odporem a pocitem ztráty životního smyslu. Mocní tohoto světa si však ve chvílích nejtěžších na Petra vzpomenou a žádají statečného a hrdinného Petra o pomoc. Úkol, jejž je mu uložen a který Petr přijímá coby svou povinnost, tedy vyvést Evropu z válečných hrůz, je vskutku úkolem hodným Kukaňova jména. A tak se Petr setkává s Valdštejnem, rozporuplným mužem, jenž do evropských dějin první poloviny sedmnáctého století zasáhl nemalou měrou.
Stejně jako v předchozích dílech i zde vstupují do Petrova života ženy. Z náhodného střetnutí s podivnou osůbkou se vyklube veliká láska, jež významně zasáhne do Petrova života. Jeho milenkou se stává krásná čarodějka, která Petrovi nechává nahlédnout do světa magického a jako jediná nahlodá jeho víru v sílu rozumu. Jejím protihráčem je mladinká nohatá princezna - a pro Petra se vášnivá láska obou žen stane osudovou.
Valdštejnské téma jako by samo nabízelo autorovi možnost pohrát si s historickými otazníky. S ironickým odstupem a s lehkou nadsázkou píše Vladimír Neff příběh o dějinách, jak by se mohly odehrát, "kdyby...". Rozehrává valdštejnské téma osobitým způsobem a v duchu "dumasovsky rytířských" příběhů vypráví o osudech dobrodruha Petra, jehož údělem je boj za spravedlnost a pravdu. Autor znamenitým způsobem fabuluje, historické skutečnosti dokonale a snadno doplňuje fantazií a jakoby s radostí splétá příběhy lidí, kteří mohou stejně dobře žít ve století sedmnáctém jako ve století dvacátém. Znalost tématu, archaizovaný jazyk a především snaha vyprávět dobrodružný příběh na pozadí skutečných dějin přináší poutavé a zábavné čtení.

zdroj. Daemon.cz (Založil/a: Rézi)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

vladislaus
40% 40% 40% 40% 40%
  28. 1. 2014, 17:20
Tak tento díl už Neff neměl napsat. Po skvělém druhém díle už asi nevěděl co s hrdinou dál a ponořil ho do takového guláše, jako z Čapkova O pejskovi a kočičce, jak vařili dort. Konec hrdiny byl tak nesmyslný, jak z toho nejhoršího snu.
rt12
60% 60% 60% 60% 60%
  15. 9. 2014, 16:53
Pro mne nejslabší z celé trilogie. Pro mne už není napsán s takovou lehkostí jako díly předchozí.
Cesty Petra z Kukaně jsou přespříliš spletité eskapády a jdou chvílemi přes závity.Škoda.
ROB33
100% 100% 100% 100% 100%
  2. 4. 2015, 10:54
Celá tato trilogie pojednávající o neobyčejných dobrodružstvých Petra Kukaňe z Kukaňe je vskutku skvělé počteníčko. Barvitá čeština i humor v podání pana Neffa jest sama dokonalost. Nejvíc mě rozesmálo přijmení Franty, syna poběhlice - Ažzejtradomů, autorova fantazie v celé trilogie nezná mezí. Jedinou skvrnou na celé trilogii je příliš časté filozofování o existenci či neexistenci boha. Nejspíš někdy v budoucnu bude číst znova...
Ashayam
60% 60% 60% 60% 60%
  10. 12. 2016, 23:15
Nejslabší díl celé trilogie. Neff se příliš zastavuje u filosofických disputací a příběh tak dostává těžkopádný ráz, což je po dvou skvělých dílech plných dobrodružství a vtipu velký skok dolů. A myslím si, že takový konec si slovutný Petr Kukaň z Kukaně nezasloužil - rozhodně to příliš nekorespondovalo s tím, co na svých eskapádách prožil a přežil.
katapultova
80% 80% 80% 80% 80%
  15. 7. 2011, 16:13
Celou trilogii jsem přečetla jedním dechem, ironie, nadsázka dovedená často až k absurdnu, perfektní znalost doby, to vše dělá z trilogie výbornou četbu. Jen ten konec mi přijde takový až nehodící se k celé koncepci díla i jednotlivých postav - kdyby to bylo možné, zeptala bych se autora, co jej k takovému konci vedlo.