Originální název: Spektrum
Poprvé vydáno celosvětově: 2001

Epocha - 2005
ISBN: 80-86328-77-5

Epocha (2005) 80-86328-77-5 572

Příběh soukromého detektiva který se v blízké budoucnosti vydává hledat ztracenou dívku na světech jejichž spojení se zemí zajišťuje tajemná rasa Klíčníků. (Založil/a: Dorian)

vladislaus
  14. 10. 2011, 15:05
Lukjaněnko často vytváří postavy připomínající kosmického Jamesa Bonda. Jsou stejně roztomilé, stejně nezničitelné jako Bond, ale mají v sobě cosi ryze ruského. Jako Slovanovi jsou mi proto Lukjaněnkovi hrdinové sympatičtější, než angličan Bond.
Gereth
  22. 10. 2012, 18:19
No vida. Lukjaněnko našel způsob, jak využít zajímavé myšlenky, které se každému spisovateli hromadí v hlavě, ale které nejsou dostatečně tučné na to, aby vystačily na delší povídku nebo dokonce celou knihu. A tak se vám pomocí klíčníků dostává krátkých příběhů uprostřed příběhu. Měl jsem je rád jako mám rád každou zbytečně nenatahovanou originální mýšlenku. Z knihy obecně jsem byl zpočátku nadšen, později lehce znuděn, ale ve výsledku jsem spokojený. Částí mohlo být méně, člověku to po chvíli i přes atraktivnost cizích světů připadá stejné a tudíž snadno zajídavé. Některé by se daly víceméně úplně vystřihnout. To je ale asi jediná větší výtka. Lukjaněnko má jedinečnou schopnost emaptie, která mu umožňuje vytvářet postavy s odlišným, ale racionálním pohledem na svět. Nenajdete tak příliš čistě kladných nebo záporných postav. Také mě stále baví lidský náhled do ruského prostředí, který se vyskytuje snad v každé jeho knize. // 75%
Zlatokrt
  26. 10. 2012, 17:55
Čtivo rozhodně hodné autora, mezi ostatními knihami nezapadne. Čtivé a originální. Ani jedna část mě osobně nenudila, zajímavé mi přišly i ty ostatní kusy (recepty, vodka i filozofování). Netvrdím, že jsem se s hrdiny ztotožnil, ale do knihy se to hodilo. Scéna z Karlových Varů mi připadala jako kýč non plus ultra (Rus v K.V.? Snad ještě kdyby si kupovali matrjošky, mohlo to být horší), ale prohlášení "My jsme přece pro Čechy chtěli taky jenom to nejlepší..., a pak jsme se hrozně divili, že nad tím naším dobrem ohrnují nos." mě dostalo málem do kolen. Hodně by mě zajímala jedna věc - odráží jeho myšlenky (nejen v této knize) názory průměrného Rusa? Pokud ano, je to trochu děsivé.
chroust123
  18. 8. 2015, 11:43
Kniha je to dobrá, střídají se pasáže s různým tempem, jak už to v životě bývá. A dlouhou dobu vás drží v napětí, jak že to vlastně je. Bohužel ta doba je trochu moc dlouhá. Ale nakonec má každá kapitola něco do sebe. To že se dozvíme i něco o hrdinových potažmo autorových názorech a, že tedy kniha neobsahuje jen napínavě sci-fi mi přijde jako jednoznačný klad a nutná součást nadprůměrně hodnocené žánrové knihy.
Jezinka
  15. 11. 2011, 22:21
Ovesnou kaši podle Lukjaněnka bych nejedla, ten recept je jediná nestravitelná část knihy. Jako Západočecha mě potěšila vzpomínka hlavního hrdiny na Karlovy Vary, i když myslím, že zrovna množství Rusů ve Varech lidem obecně dost zvedá mandle. Jenže, ruku na srdce, nebylo by skvělé popovídat si s oblíbeným autorem nad oplatkou?
maratach
  27. 10. 2011, 13:05
Napínavá a inteligentní tzv. space-opera je novým románem v současnosti nejpopulárnějšího ruského autora science fiction:
Už jen pár let nás dělí od okamžiku, kdy se na Zemi objeví Klíčníci. Mimozemská rasa přinášející pohádkové technologie – a především Stanice s teleportačními Fortnami, jež spojují galaxii do jediné přepravní sítě. Před lidstvem se náhle otevírá celý vesmír – stovky planet a kulturní kontakty s desítkami civilizací. Ale tak jako každý nevyžádaný dar i Fortny mohou skrývat nebezpečné tajemství… Záhady Klíčníků se snaží rozluštit mimořádně nadaná sedmnáctiletá Irina Poluškina. Beze slova opustila domov a vyrazila do hlubin vesmíru. Na žádost rodičů se po její stopě vydává soukromý detektiv Martin Dugin. Zprvu jednoduchý úkol – najít a přivést zpět ztracenou dívku – se však začíná nečekaně komplikovat. Protože s Irinou se stalo cosi velmi podivného…
maciii
  22. 9. 2011, 23:21
Skvělý nápad, stejně jako světy, ve kterých se v průběhu děje pohybujeme, přesto, ačkoliv mám Lukjaněnkovy knihy ráda, mi nesedí intelektuální styl, kterým je Spektrum napsané. Nezajímají mě kulinářské schopnosti hlavního hrdiny, ani jeho rozumy o životním stylu, kterých je kniha plná.
skrivanek17
  1. 9. 2011, 21:31
Knížka mě rozhodně donutila přemýšlet a s každou další stránkou ji chcete víc a víc. Jen to skončí až moc rychle... Zkrátka pořád se něco děje, ale to hlavní je až na konci !
Noira
  18. 9. 2010, 9:13
Musím se přiznat, že hrdinova touha najít mladou dívku je dokonalá. Navíc zasazení do snových světů jsem si zamilovala. Na druhou stranu možná lehkých mínusem této knihy je až moc vodky a následných filosofických promluv...