Bestseller

Bestseller Originální název: Bestseller

Wolf Publishing - 2005
ISBN: 80-239-5809-7

Wolf Publishing (2005) 80-239-5809-7 192

Ve Skalistých horách v centrální části amerického Colorada umírají za záhadných okolností lidé. Nezřídka dost krvavým způsobem. První obětí šestiprstého zabijáka se stává Malcolm Ferry, úspěšný autor strašidelného románu, který bohužel příliš pozdě pochopil, že ve svém rozepsaném trháku vytahuje na světlo fikci, jež fikcí tak docela není a světlo jí navíc zatraceně vadí. A právě kvůli tomuto Ferryho přehmatu se nad zasněženým krajem kolem hornického městečka Carbon Mills začínají kvapem stahovat zlověstná mračna. Místním lidem se po setmění houfně zakalují mozky a neovladatelný vír dění uchvacuje další a další aktéry dramatického duelu dvou odvěkých rivalů, pro něž byl svět vždycky příliš malý. Blíží se Vánoce roku 1994, ale do Rocky Mountains tentokrát nepřichází jenom Santa Claus… (Založil/a: trevize)

aage
  15. 3. 2014, 17:48
Nic naplat, Doseděl není český King, přestože se o to zjevně snaží a od svého vzoru si vypůjčuje nejeden trademark. Jenže když dva dělají totéž, není to totéž. Doseděl ani tak nepopisuje a nevypráví, ale spíš se s nadšením amatérského pisálka tvořícího svou KNIHU snaží splácat dohromady všechno, co se mu za posledních deset let trochu líbilo. Výsledkem je text, ve kterém se potkává temná síla, uchvatitelé těl a monstrum z pověstí s jakousi naivní indiánskou metafyzikou, svět, ve kterém dráhu každé vystřelené kulky je třeba sledovat, výrobní značku kdejakého prdu uvést a ve kterém postavy neustále padají na domácí nábytek, aby ztratily vědomí. Když přitom nějaká příběhová nebo motivická linka přeroste autorovi přes hlavu, jednoduše ji utne, což sice překvapí, ale taky posílí dojem, že tu chybí hlava, pata a vlastně i leccos mezi tím.
Jednou z mála světlých stránek Bestselleru je ovšem humor, který jako by autorovi neustále prosakoval mezi řádky a naznačoval, že se to celé nebere zas až tak vážně. Škoda, že ho není ještě víc. Že nadhled nad žánrem nezvítězil nad obdivnou nápodobou. Nebyl by to už sice pokus s český hororový bestseller (beztak marný), ale mohla by z toho být docela dobrá knížka.
Jetelik
  20. 4. 2011, 10:11
Možná by mě tento příběh upoutal mnohem více, kdyby nebyl zasazen do amerických reálií, ale do evropských, nebo přímo do českých. Příběh má dobrou hlavní nosnou myšlenku, ale další jeho rozvíjení a celkově jeho vyprávění je spíše průměrné.
Beránek
  5. 2. 2012, 21:00
Kniha mě docela i bavila...kdyz člověk nemá nic jiného na práci, najde si zábava ve všem. Bohužel u této knihy mě zarazila svojí častou předvídatelností...Jak z amerického béčkového hororu.