Ďáblův slovník

Plus - 2010
ISBN: 978-80-259-0004-8

Plus (2010) 978-80-259-0004-8 200
Thyrsus (1996)

Divoká satira, absolutní ironie, totální pesimismus, brutální nihilismus, bytostná skepse, čistá misantropie a morbidita produkující humor i hrůzu zároveň - i takto lze charakterizovat Ďáblův slovník, jenž se poprvé knižně objevil roku 1906 pod názvem Cynikova encyklopedie a dodnes neztratil nic na své aktuálnosti. Příkladem budiž definice cynika: „Ničema, jenž svým špatným zrakem vidí věci tak, jak jsou, a ne tak, jak by měly být. Odtud rovněž pochází jeden skytský obyčej: je-li nutno cynikovu vizi zlepšit, vyškrábou se mu oči." (Založil/a: HawkeyeSaw)

#satira  #úvahy

Marnotrat
  7. 7. 2013, 20:06
Z tohohle kousku jsem celkem zklamaný, čekal jsem nálož ironie a vtipu ale bohužel mě dílo nikterak nenadchlo. Ve své době šlo ale jistě o výjimečný kousek a tak mě uklidňuje že ho mám ve své knihovně za lidových patnáct vočí z levných knih.
Ances
  10. 11. 2012, 20:57
Co může potěšit jízlivý charakter čtenářův víc, než tento Ďáblův slovník? Nikdy nezklame a vždy rozzáří úsměv na tváři. Nebo spís Ďábelský škleb? :)

________________________________
VEPŘ. Živočich (vepřus všežravorus) blízce spřízněný s lidskou rasou úžasnou živostí svého apetitu, jenž je nicméně ve své škále podřadný, nebot' si oškliví vepřové kotlety.