Boj o první místo
Originální název: Boj o první místo
Poprvé vydáno celosvětově: 1936

Olympia - 2004
ISBN: 80-7033-827-X

Olympia (2004) 80-7033-827-X 96 10. vydání, edice Sebrané spisy Jaroslava Foglara
Atos (1990) 112 8. vydání
Blok (1969) 104 6. vydání
Jan Kobes a synové (1936) 144 1. knižní vydání

Jako mnoho knih od Foglara, tak i tato popisuje problémy mezi dorůstajícími chlapci. Tentokrát se děj odehrává ve třídním kolektivu. Téměř všichni chlapci se obdivují Rudovi Lorencovi - umí skvěle hrát hokej, fotbal, je výborný atlet, je chytrý a dovede hodně věcí, o kterých se ostatním ani nesnilo. On však jejich náklonnosti zneužívá. Petr Solnar skoro jediný tuto špatnost na něm vidí, a proto s ním vede otevřenou válku. Protože celá třída je na straně Rudy, raději si ho nevšímá a trénuje na závod napříč městem,který vyhraje a získá si tím obdiv hrstky chlapců ze třídy. Poté co vstoupí do oddílu skautu, si ještě více utvrdí své morální hodnoty. Nalezne tam také vytouženého kamaráda na život a na smrt - Viktora. Postupem času se třída přesunuje na stranu Petra, který jim otevřel oči sám sebou - protikladem Rudy. Jejich náklonnosti však nezneužívá tak jako Ruda, ale je k nim stejně kamarádský jako oni k němu. Nakonec si získá i oblibu třídního učitele a stane se vedoucím třídního výboru.

Nantong
  5. 2. 2013, 19:33
Knížka je to sice kraťoučká, ale i přesto je to jedna z mých velmi oblíbených foglarovek. Četla jsem ji několikrát a neomrzela mě.
Vikyna
  19. 9. 2011, 18:06
Taková malá, nevýrazná knížka v dlouhé řadě Foglarovek, která mě ale dostala a rozhodně se vyšplhala na nejvyšší příčky. Přestože taková kápa jako Devadesátku, Rychlé šípy nebo Bobří řeku nepřekoná, stojí za to si ji přečíst.
Rinae
  1. 8. 2016, 16:59
"Uloupila" jsme knihu v antikvariátu a hned jsem ji cestou domů přečetla. Tenoučká, ale krásná, popisuje cestu mladého kluka k tomu, aby se srovnal sám se sebou.
Ellis147
  13. 12. 2011, 12:24
Zajímavé u této knihy je, že jsem ji četla již osmkrát a pokaždé v ní najdu takové to vnitřní uspokojení. Příběhy chlapců, kteří si zakládají na svém čestném chování doslova miluju.
mbaaron
  5. 10. 2010, 23:07
Na tuto knihu mám smutnou vzpomínku, protože mi ji kdysi nevrátil jeden spolužák :) Uživatel Edgar mě docela pobavil :-D "Musel jsem dát 5 hvězdiček" a dal 4 :-D díky za to :-D
L_O_U_S
  1. 7. 2015, 15:12
Ruda Lorenc je pěkný parchant. Mě ale stejně nejvíc zaujala stavba z krabiček od sirek. Tak moc, že jsem si chtěl podobnou postavit u sebe doma. Nashromáždil jsem asi dvacet krabiček a jal se lepit, načež mě to přestalo bavit. Co se týče výdrže na mě měl Jaroslav Foglar příliš malý vliv.
java
  13. 1. 2010, 9:45
Taktéž moje vůbec první foglarovka. Tehdy, v dětských letech, jsme to celkem hltal.
Angelo Vanelli
  21. 6. 2013, 0:00
Knížka se mi líbila, ale asi o něco méně, než jiné knížky od Jaroslava Foglara. Není špatná, ale není tak moc záživná, jako jiné knížky tohoto autora. Ovšem i tak je čtivá a má zajímavý děj. Rozhodně opět výchovná knížka, směřující ke skautingu. Za přečtení určitě stojí.
ankkk
  15. 11. 2011, 12:37
U téhle knihy je bohužel od počátku jasné, kdo je kdo a nenastala žádná zněna v chování jediné postavy.
Petr1
  5. 3. 2011, 21:00
Nádherně napsané, četl jsem to v r. 1971. Dobrá byla i Chata v jezerní kotlině ale spoustu jsem toho nečetl. Nevim jestli takhle ještě někdo píše???????