Seznamka smrti

Originální název: Death Match

BB art - 2007
ISBN: 978-80-7381-119-8

BB art (2007) 978-80-7381-119-8 373

LEWIS A LINDSAY THORPEOVI BYLI DOKONALÝ PÁR mladí, atraktivní a dokonale k sobě pasovali. Když jsou Thorpeovi nalezeni mrtví ve svém honosném obýváku (poté, co spáchali dvojnásobnou sebevraždu), vyvolá to poplach v kancelářích Eden Incorporated, ultramoderní seznamovací společnosti z Manhattanu, jejíž závratný úspěch (a absolutní utajení) je solí v očích lidem po celém světě. Ačkoli to ví jen málo lidí, Thorpeovi byli víc než jen dokonale šťastný pár – byl to první dokonalý pár společnosti Eden, tzv. superpár.
* * *
Christopher Lash, bývalý soudní psycholog FBI, záhy dostane od společnosti Eden naléhavou žádost, aby rychle – a nenápadně – prošetřil celou událost. Lashův psychologický rozbor neodhalí nic podezřelého, avšak zcela mimoděk se před ním vynořují vzpomínky na trýznivou osobní tragédii, před níž léta zavíral oči.
* * *
Situace se náhle změní s úmrtím dalšího páru klientů společnosti Eden – podle všeho i zde šlo o dvojnásobnou sebevraždu. Eden – a hlavně Richard Silver, inteligentní a samotářský zakladatel společnosti – nyní nemá na výběr a musí umožnit Lashovi nebývalý přístup k většině svých střežených tajemství, pokud si má uchovat naději, že se podaří zjistit, kde se stala chyba. Skrytý svět, který Lash objeví, je udivující směsicí umělé inteligence, tvůrčího ducha a bludištěm technologie, jež k Lashovu údivu skutečně dokáže plnit slib, jaký svým klientům poskytuje: záruku dokonalého partnera na celý život. Lashova účast ve vyšetřování však je čím dál osobnější a riskantnější, než si na počátku myslel. (Založil/a: trevize)

Fabienne
  29. 12. 2011, 12:15
Kniha se čte celkem dobře, ale trochu jsem se ztrácela v "počítačových" záležitostech - Lincoln Child zkrátka nezapře, že býval systémovým analytikem. Mám za to, že tento příběh si víc vychutná počítačový nadšenec - běžnému uživateli PC nemusí být některé věci jasné. Co se samotného příběhu týká - má předvídatelný závěr a já mám raději knihy, které mě nechají tápat až do samého konce. A malá ochutnávka:

Když Lash přišel blíž, rozeznal, že hledí na obrovskou průsvitnou krychli, vsazenou do zdi místnosti. V ní se pohyboval nespočet přízračných zjevení, měnících barvy a na krátko se rozšiřujících po střetu s jinými zjeveními. Slabé světlo a bledná průsvitnost bytostí dodávaly krychli iluzi veliké hloubky.
"Už chápete, proč tomu říkáme Nádrž?" zeptal se Mauchly.
Lash jen nepřítomně přikývl. Bylo to akvárium, dalo by se říci elektromechanické akvárium. A Nádrž zněla jako příliš střízlivé jméno pro něco tak nadpozemsky krásného.
"Co to je?" otázal se Lash tlumeným hlasem.
"To je obrazové vyjádření skutečně běžícího procesu, působícího v reálném čase. Poskytuje nám obrazové podněty, jež by bylo mnohem těžší analyzovat, kdybychom je zkoumali jako stohy potištěných papírů. Každý objekt, který se pohybuje v Nádrži, je avatar."
"Avatar?"
"Vtělení. Charakterový obraz našich zájemců. Získaný z jejich přijímacího testu a našich kontrolních dat."
VerenaLord
  16. 8. 2014, 10:29
Nemůžu si pomoci, ale čím více knih mám přečtených od této dvojice, tím více začínám být na konci další knihy zklamaná. Závěry a rozuzlení mi přijdou poněkud fádní, jakoby je dopsal někdo narychlo bez rozmyslu. Uvidíme, ale asi nebude dlouho trvat a knihy od této dvojice odložím nadobro.
Buřinka
  22. 9. 2016, 13:39
U této Childovy knihy jsem měla trochu problém dostat se do děje, ale nakonec se mi to povedlo a byla by škoda knihu si nepřečíst. Ocenila jsem neotřelý námět a neočekávaný konec (musím přiznat, že dost neobvyklý). Knihy, které Child píše s Douglasem Prestonem mám přesto asi o chloupek raději. Ale jinak dávám 5 ***, jinak bych ani nemohla...
tomdra
  16. 8. 2013, 20:51
Další skvělá kniha od Lincolna Childa. Není co víc dodat! Od začátku člověk ani neví kdo vraždí a podezírá několik lidí, ale nakonec je to počítač.