Originální název: Adina Mandlová - Fámy a skutečnost

BVD - 2013
ISBN: 978-80-87090-47-3

BVD (2013) 978-80-87090-47-3 240
Formát (2003) 80-86718-16-6 204

Kniha podrobně analyzující život dnes už kultovní hvězdy českého válečného a předválečného filmu nabízí nezkreslený pohled do všech peripetií života Adiny Mandové od dětských let až do její smrti. Kromě známých faktů dokreslují životní osudy Adiny Mandlové i unikátní dokumenty, které se vztahují k její tzv. kolaboraci za války a okolnostem jejího odsouzení těšně po válce a okolností jejího návratu do Československa v roce 1966, kdy měla hrát hlavní roli v muzikálu, který uvádělo karlínské divadlo, ale díky „intervencím“ mnoha jinak ctěných a známých hereckých kolegů se tak nestalo. Úplný obraz Adiny Mandlové přináší výpovědi jejich nejbližších přátel. Kniha je unikátní mimo jiné tím, že poprvé nabízí autentické fotokopie výpovědí Adiny Mandlové a dalších slavných herců z výslechů v roce 1945 těsně po válce o jejích vztazích s německými okupanty. (Založil/a: marta-b)

marta-b
  5. 6. 2010, 11:34
Poměrně zajímavý životopis i když mě osobnost Adiny Mandlové trochu zklamala. Jako herečku ve filmech pro pamětníky jí mám moc ráda, ale jako člověk by asi mezi moje kamarádky nepatřila. Za její podivný charakter ale nejspíš mohl její otec. No, víc prozrazovat nebudu, čtení je to vážně zajímavé :o)
pove
  30. 6. 2012, 20:24
Moc hezké písemné zpracování prvorepublikové československé filmové hvězdy. Žádná senzace, žádné obhajování. Věcné a krásně podané.
Monika Rodriguez
  23. 3. 2016, 8:38
Životopisy jsem četla rozhodně lepší, dočetla jsem jenom proto, že jsem stále čekala, že to zajímavé přijde. Styl autorova psaní se mi zdál takový jako učebnicový, většina psána jakoby v přítomném čase, což mně mátlo a občas přeskakoval odzadu dopředu. Moc se mi to nelíbilo.
TeTecko
  31. 5. 2011, 9:09
Nové (2009) vydání knihy "Dneska už se tomu směju" kritizuje "Fámy a skutečnost" od Tabáška.

Krátce o tom v lidovkách ze dne 31. 1. 2008:

Cituji:
"Knihu provázela uměle vytvořená pověst edičního činu a na vánočním trhu se před čtyřmi lety skvěle prodávala. Ve skutečnosti šlo o bezcennou kompilaci, doplněnou o dávno známé protokoly z výslechů. Pokud jde o faktografii, autor pouze převyprávěl Mandlové paměti, do kterých zamontoval pasáže ze všech dosud vydaných vzpomínek hereččiných kolegů. Tabášek téměř otrocky přebral Mandlové vyprávění, ale zničil její okouzlující ironii. Ich formu převedl do třetí osoby a zároveň vše posunul do melodramatického stylu červené knihovny."

V knize "Dneska už se tomu směju" je uvedeno i srovnání s touto knihou.