Anna Boleynová

Domino - 2011
ISBN: 978-80-7303-653-9

Domino (2011) 978-80-7303-653-9 240
Domino (2004) 80-7303-194-9 234

Životopis druhé ženy Jindřicha VIII.

Vzestup Anny Boleynové, která se z poměrně nevýznamné šlechtičny stala snad nejproslulejší ze šesti žen anglického krále Jindřicha VIII., býval ve své době připisován jejím údajným čarodějnickým schopnostem. Prý krále očarovala, svedla a přinutila k tomu, aby se rozvedl se svou první manželkou Kateřinou Aragonskou a oženil se namísto toho s ní. Pravda je ovšem zřejmě trochu jiná. Anna byla vychována u francouzského královského dvora, proslulého uvolněnou morálkou a výstřednostmi všeho druhu. Po svém návratu k anglickému dvoru se stala jednou z Kateřininých dvorních dam a záletný Jindřich si nemohl nevšimnout jejích půvabů a vyzývavé elegance, která ji odlišovala od dívek vychovaných v konzervativní a upjaté Anglii. Zamiloval se do ní a její rodina se bez váhání chopila jedinečné příležitosti. Boleynovi předpokládali, že se Anna stane na čas Jindřichovou milenkou, a hodlali z toho pro sebe vytěžit maximum. Podcenili však Anninu ctižádost a změněné poměry v královské rodině. Jindřich nepotřeboval pouze milenku, nýbrž novou manželku, která by mu dala dědice. Anna se rozhodla hrát vabank. Tehdy netušila, jak nebezpečnou hru rozehrála a jak zamíchá diplomatickými a politickými kartami na hracím stole tehdejší Evropy. Hrála tvrdě a dosáhla svého, ale pak se karta obrátila a Anna nakonec prohrála vše, dokonce i svůj život. (Založil/a: Sydän)

CarolineS
  8. 5. 2013, 11:05
Moje oblíbená autorka znovu nezklamala. Její knížky o slavných ženách minulosti jsou neobyčejně chytlavé a člověka donutí se zamyslet, třeba nad tím, že i ze závratné výšky se dá docela jednoduše spadnout. Podle vlastních slov autorky by mělo jít pouze o události v Annině životě písemně doložené, takže by to teoreticky měl být docela věrohodný pramen. Ale jak říkám, je kniha tak poutavá, že je možná lepší si ji přečíst místo nějakého fiktivního románu.
marta-b
  11. 8. 2012, 17:36
Možná trochu příliš rozvláčná první polovina knížky, kde se autorka zabývala více politickou situací v Evropě v době vlády Jindřicha VIII. než samotným životem Anny Boleynové, ale jinak to bylo velmi zajímavé čtení. Po shlédnutí seriálu o Tudorovcích jsem asi čekala trochu víc "šťávy", ale jako sonda do života druhé ženy Jindřicha VIII. se mi knížka moc líbila. Zajímavé na tom je, jak málo se toho v podstatě za těch skoro 500 let v mezilidských vztazích změnilo :O)
Auril
  7. 10. 2015, 19:59
U téhle knihy asi záleží na tom, co od ní čtenář očekává. Jelikož jsem o době tudorovců už ledacos přečetla, byla tahle kniha na můj vkus braná příliš po povrchu překvapilo mě, že si s ní autorka nedala "víc práce"... nicméně, pro někoho, kdo se s tudorovci nebo Annou Boleynovou teprve seznamuje je to kniha jistě ideální. Příjemně, nenásilně a lehce uvede do tématu a seznámí s Anglií 16.st. Nedá se popřít, že je napsána čtivě a určitě dokáže zaujmout.
tenshi-san
  25. 4. 2015, 11:30
Moje oblíbená autorka a jedna z mých nejoblíbenějších žen historie, tenhle styl knih zbožňuju, možná to není stoprocentní přesnost, ale rozhodně to zachycuje atmosféru tehdejší Anglie a něco Vám to dá