Les oběšených lišek

Poprvé vydáno celosvětově: 2004

Hejkal - 2006
ISBN: 80-86026-36-1

Hejkal (2006) 80-86026-36-1 203

Hrdiny dalšího románu oblíbeného finského humoristy jsou dva muži a jedna žena, které osud svede dohromady v kruté, ale krásné laponské zimě. Profesionální zločinec a darebák Oiva Juntunen ukrývá v Laponsku kradené australské zlato, aby se o ně nemusel dělit s kumpány, jež nezodpovědný švédský král předčasně propustil z vězení. Major finské armády Sulo Armas Remes, trpící závislostí na pomerančovém likéru, je přinucen vzít si roční dovolenou, aby se vyléčil z alkoholismu. Do odlehlé chalupy, v níž se oba muži ukrývají, jednoho dne zabloudí devadesátiletá Laponka Naska Mosnikoffová - utekla z domova, protože se nechce dát zavřít do domova důchodců. Románem se mihnou i další pozoruhodné postavy: sobí policista Hurskainen, který se chytne do pasti na lišky a málem zahyne, dvě luxusní švédské prostitutky, marketinkový poradce a mnohonásobný vrah Hemmo Siira... Bouřlivě humoristický román je zároveň oslavou lidské odvahy. (Založil/a: Sydän)

teite
  12. 12. 2013, 22:28
Tato kniha se mi líbila asi nejvíc. Je to opravdu vtipné, psáno lehkou rukou, má to spád, takže člověka vtáhne a nepustí.
DanielOsbourne
  30. 8. 2014, 21:22
Bylo to moje první setkání s tímto autorem a první pokus o čtení humorné knihy. Moc jsem se tedy nesmál, nanejvýš jsem se párkrát pousmál a na konci knihy se mi chtělo téměř brečet. To ale neznamená, že jde o špatnou knihu. Příběh je jednoduchý s milými postavami a čte se velmi rychle. Pokud mě mé smysly neklamou, nese v sobě kniha i odkazy na Paasilinnovi knihy Autobus sebevrahů a Zajícův rok, což se mi líbilo. Mám rád, když jsou knihy spolu propojené, i když je to jen takto v náznacích. Hodně silné tři hvězdy !
ilon-a
  5. 12. 2013, 13:50
Hodně zajímavej příběh... Jeden z nejzajímavějším, co sem kdy četla... I když konec byl tak nějak očekávaný a snadno odhadnutelný, Les oběšených lišek mě moc bavil. Líbí se mi s jakou lehkostí a nadhledem to autor píše. A vážně se musím smát tomu, jak jsou Finové doopravdy posedlý saunováním - prostě i v tý divočině na kraji světa musejí mít saunu. :D
schumick
  6. 1. 2013, 17:18
Zábavné a oddychové čtení z prostředí Laponska, o kterém mnoho nevím a tak jsem toho spoustu zbaštil i s navijákem. Teď už je mi jasné, že ke spokojenosti lidí kolem polárního kruhu stačí jediná věc - sauna.
Příběh je nutné brát hodně s rezervou, na druhou stranu logika věcí do sebe celkem zapadala.
Některé nápady byly trochu naivní, některé situace na humornou literaturu zas až trochu kruté, ale dohromady tvořily příběh, u kterého jsem se celou dobu královsky bavil.
jvaclavik
  5. 11. 2014, 17:04
I přes to, že se jedná o nejlépe hodnocenou knihu od Arta Paasilinny, nepřišla mi až tak dobrá jako Autobus sebevrahů. Příběh pěkně graduje, ale vyústění příběhu bylo relativně jednoduché a konec knihy mě příliš nepřekvapil.
jithushka
  12. 5. 2013, 12:33
Nejvtipnější knížka od Paasilinny, která vyšla v českém překladu.Postavy jsou typicky úsměvně naivní a dostávají se do situací, nad kterýma zůstává rozum stát. Vždycky mě dostane ta neuvěřitelná lehkost autorova psaní a navíc mají knížky výborného překladatele.
Apneator
  2. 4. 2014, 22:43
To je tak milý, lidský a vtipný příběh! Moc jsem se bavil. Naska si mě naprosto získala. Takových lidí kdyby chodilo po světě více! Moje první kniha od Arta Paasilinny ale rozhodně nezůstane poslední.
Morreluc
  5. 9. 2015, 22:04
Milá knížka, oddechová, do škatulky humorná bych ji zrovna nedala, ale místa kde se člověk pobaví se najdou. Vtáhne do děje a čte se velmi snadno...bavila mě liška Pětistovka a devadesátiletá stařenka..stojí za přečtení.
Sandalkar
  17. 8. 2014, 14:29
Pokud se Vám líbil Stoletý stařík nebo Analfabetka (novější knížky), tak jako dalšího severského vtipálka si můžete přečíst Arta Paasilinnu. Narozdíl od příběhů Jonase Jonassona, by se tento mohl i stát :-)
DejnaDee
  6. 6. 2014, 13:07
Mé první setkání s autorem. Zpočátku mi trvalo než jsem se do knížky začetla, ale pak to nemělo chybu. Je to naprosto pohodové čtení s nádherně vylíčeným popisem života v drsné, ale krásné finské přírodě.
MartanexXx
  9. 1. 2013, 23:05
Docela legrace. Né že bych měl záchvaty smíchu, ale pobavil jsem se náramně :) Za jeden den přečteno. Doporučuji
strakapoud
  28. 6. 2011, 21:27
Spolu s Autobusem sebevrahů asi nejlepší Paasilinna, kterého jsem četl, ale trpí jeho klasickými problémy: občas se objeví dobrý nápad, který je zbytečně nevyužitý a zapadne, a některé pasáže jsou zřetelně slabší než zbytek. Ale dobré odpočinkové čtení.
Tonicek
  13. 3. 2011, 19:44
Nadherna kniha!
Precetl jsem ji na jeden zatah na vcerejsim kostu vina v Buchlovicich (delal jsem ridice, proto jsem se nemohl venovat kostovani) a jsem pobaven. Sverazny humor, misty pripominajici legendarni ruskou filmovou trilogii o narodnim lovu! Vrele doporucuji!