Carevnina dcera

Carevnina dcera Originální název: Tsarina’s Daughter

Domino - 2009
ISBN: 978-80-7303-466-5

Domino (2009) 978-80-7303-466-5 320

Píše se rok 1989. V malé ruské vísce došla Darja Gradová ke konci svých dnů a v duchu si promítá celý svůj život. Nikdo v jejím okolí netuší, že vetchá stařenka se narodila jako velkokněžna Taťána a byla dcerou cara Mikuláše II. a carevny Alexandry… Malá Táňa vyrůstala v opulentním přepychu, a kdyby se narodila v jiné době, nejspíše by ji čekal bezstarostný a pohodlný život. Avšak Rusko na počátku dvacátého století připomíná sud se střelným prachem: všudypřítomné problémy a bída se přetavily ve vlnu nepokojů, demonstrací a atentátů. Soudržnost Tániny rodiny nahlodá vážná choroba careviče Alexeje, tehdy neléčitelná hemofilie, k jejímuž vyléčení je povolán nevzdělaný mnich Rasputin. Jeho neblahý vliv jako by byl předzvěstí mnohem horších událostí: bolševická revoluce smete Mikuláše z trůnu a celá carská rodina se ocitá ve vyhnanství na Sibiři. A uprostřed těchto přelomových událostí prochází půvabná a trochu nezkrotná Táňa peripetiemi dospívání. Po vypuknutí války se vzdává všeho pohodlí a pracuje jako ošetřovatelka ve vojenské nemocnici. Do jejího života vstupuje láska, mladý důstojník, který jí pomáhá zosnovat smělý plán na záchranu carské rodiny… (Založil/a: Sydän)

smajlinka
  14. 9. 2014, 11:57
Osudy posledních Romanovců podrobně neznám a sama autorka přiznává, že se jedná o fikci, takže jsem dílo nebrala jako historickou pravdu, ale román, ve kterém některé postavy skutečně existovaly. Bylo to pro mě příjemné, odpočinkové,i když místy i trošku nudné čtení. Určitě zajímavá postava je zde Rasputin, který je opředen mnohými legendami
Halalí
  27. 7. 2010, 17:21
Mitchail Gradov, samotná Darja, Konstantin a řada dalších postav jsou smyšlené, přiznává to sama autorka.
Heduš
  21. 11. 2012, 23:33
Kniha založená na historické fikci. Kdo se trochu více zajímá o osud posledních Romanovců bude zklamán a dost možná i rozhořčen.
Kissa
  20. 9. 2014, 18:36
Vím, že skutečná velkokněžna Taťána byla zavražděna v Jekatěrinburku, ale to nic nemění na skutečnosti, že se mi tato historická fikce líbila.