Lilibet

Lilibet Originální název: Lilibet

Domino - 2005
ISBN: 80-7303-259-7

Domino (2005) 80-7303-259-7 270

Životopisná kniha o současné britské královně Alžbětě II. nám představuje tuto pozoruhodnou ženu v trochu jiném světle, než jak jsme ji zvyklí vnímat prostřednictvím médií. Historička Carolly Erickson píše o jejím životě od raného dětství až po současnost a svým nezaměnitelným vypravěčským stylem uvádí čtenáře do zákulisí politiky i běžného života Buckinghamského paláce. Alžbětin otec se stal králem poměrně nečekaně, a tím méně stihl připravit na panovnickou roli svou starší dceru. Pětadvacetiletá. Alžběta nastoupila na trůn v době, kdy se Spojené království vzpamatovávalo z následků druhé světové války, britské impérium se rozpadalo a řada Britů začala zpochybňovat monarchii jako takovou. Královna se musela vyrovnávat s nevyhnutelným dějinným vývojem a dostát nejen roli důstojné reprezentantky státu, který hledá novou tvář, ale i manželky a matky z nejsledovanější rodiny země. Soukromý život Windsorů se stal vděčným soustem pro bulvární sdělovací prostředky, nicméně autorka britskou královnu neskandalizuje a líčí ji jako ženu, která má obyčejné záliby, je vtipná, miluje psy a koně, potýká se s běžnými lidskými chybami, těžkostmi i zármutkem a která se v politice i v rodinných záležitostech řídí především zdravým rozumem. (Založil/a: Sydän)