Originální název: The Bronze Horseman

Euromedia Group - 2004
ISBN: 80-249-0322-9

Euromedia Group (2004) 80-249-0322-9 726

Emotivní román o osudové lásce, která vykvetla navzdory nelítostným poměrům v době německé blokády Leningradu. V čase napadení Sovětského svazu Německem se seznámí a zamilují hrdinové tohoto románu: sedmnáctiletá Taťána a o několik let starší nadporučík Alexandr, skrývající před NKVD svůj americký původ. Jejich láska musí překonávat strach z prozrazení, lidskou zášť, válečné trampoty a zejména hlad a utrpení během leningradské blokády. Houževnatá Táňa překoná všechny útrapy a nakonec se jí podaří uprchnout do Ameriky, Alexandrův osud zůstává otevřený. Měděný jezdec z názvu knihy představuje jak sochu Petra I., symbol nepokořeného města, tak knihu Puškinových básní plnou ukrytých peněz, nezbytných pro útěk do svobodného světa. Autorka, Američanka narozená v Rusku, vytvořila příběh o lidské sounáležitosti i nenávisti, o věčné touze po volnosti, o lásce, která vyrůstá i na úhoru. Plasticky vykreslila vyhladovělý Leningrad, vojenské lazarety i těžké střety při pokusech o prolomení blokády. Román vynikne svým ojedinělým, žensky poutavým pohledem na období mnohokrát již literárně zpracované, pohledem "z druhé strany". (Založil/a: jasta)

Paullina Simons Paullina Simons
*??.??.1963

Keatin
  21. 8. 2012, 19:13
Velké díky uživtelce Estrellita za doporučení této úžasně skvělé knihy :) Četla se jedním dechem, což je sice klišé, ale je to tak. Skvěle napsáno, napínavě, plné hnusné válečné reality, ve kterém vzniká krásný zamilovaný příběh Taťány a Alexandra. Super, super, super. :) Ať už je to pokračování. :)
estrellita
  23. 7. 2011, 23:30
Knížku jsem četla od roku 2004 14x! Neustále se k ní vracím, pokaždé mě stejně dojímá a těším se na každou další stránku. Knihy miluji, ale tahle zaujala rozhodně první místo v celé mé sbírce a zatím to žádná jiná nepřekonala. Měla jsem možnost přečíst si i druhý díl. Snad nám pokračování časem vydají i v ČR.

---------------------

Dobrá zpráva pro fanoušky je, že v roce 2013 nám Měděného jezdce opět vydají v ČR spolu s pokračováním :)
marta-b
  12. 10. 2012, 8:41
Tak nějak nevím, jak to napsat. Knížka mě docela zklamala. Dala jsem jí hodněkrát novou šanci, četlo se mi to dost těžko a nebavilo mě to. Asi už nejsem v cílové skupině, pro kterou to autorka psala, ale číst o Taťáně, která byla v životě jakoby ztracená a nic kloudnýho neuměla, mě vážně nudilo. Pak se zjevil teprve 22letý, ale ohromně "moudrý" a životem protřelý Alexander a začalo správné rodinné drama mezi dvěma sestrami, které obě Alexandra milovaly... Nevim, no, podle mě si to zkrátka hraje na ruskou klasiku, ale je to knížka plná klišé a vaření z vody. Snad mě nadšenci příběhu neukamenujou :O) Dočíst celou knížku bylo nad moje síly i když normálně čtu i objemnější svazky.
Evelýny
  28. 9. 2015, 10:51
Ztěží uvěřitelný příběh osobní statečnosti - ale i zrady, velké osudové lásky - ale i nenávisti, obětavosti - ale i sobeckosti. To vše umocněno kulisami II. světové války, potažmo blokády Leningradu, a v neposlední řadě i strachem z kruté nekompromisní totalitní stalinovské vlády.
Knihu jsem vybrala pro její vysoké hodnocení a velmi kladné recenze. Proto mě překvapila jalovými pasážemi, kde se nic nedělo, hloupými dialogy, u kterých jsem dost často nepochopila smysl (možná špatný překlad, možná nedostatek mé fantazie), 727 stran knihy = hodně zbytečného textu, do poloviny knihy jsem se nemohla dočkat konce a stále jsem hledala těch 92% v hodnocení. Opravdu mi připadalo, že příběh je tak nějak náhodně poslepován z ničeho - když je potřeba, tak tam přidáme další zápletku a jede se dál. Taťána mi opravdu připadala nadčlověk. Poslední třetina knihy tomuto příběhu v mém hodnocení přičarovala jednu hvězdičku navíc, neboť od ní jsem se opravdu neodtrhla. No co, na výstavu fotografií půjdu holt zíra :-) A jsem zvědavá na pokračování.
moonchild
  10. 10. 2013, 12:28
Legendární romantický příběh osudové lásky vzdorující hrůzám války i lidské zášti.Sedmnáctiletá Tatána se poprvé zamiluje-do nadporučíka Alexandra.Jejich lásce ale není přáno:město drtí německá blokáda,hladomor,zima a všudypřítomný strach ze smrti.
silvaren
  18. 10. 2012, 12:37
Nádherná knížka. Po dlouhé době jsem narazila na romantický A kvalitní příběh. Za mě 90%. V prosinci by měla znovu vyjít, druhý díl po novém roce. Jinak v Plzni je k dispozici v městské knihovně.
23.44
  24. 7. 2013, 17:49
Román jsem přečetla jedním dechem. Cenný popis života ve válečném Sovětském svazu a do něj zasazený milostný příběh. Trochu mi vadilo, že autorka prostě chtěla uplatnit některé myšlenky a vtlačila je do děje trochu násilně. Ale úplně mi vadila kapitola o pobytu v Luganu, která knihu degradovala na rádoby líbivé erotické čtení. Někdy je přece lepší náznak, tajemno, atmosféra. Naštěstí konec byl zase plný napětí, do poslední chvíle s vývojem děje. Evidentně autorka chce navázat na velké ruské romanopisce a jako přidanou hodnotu tam přilepila skvělého amerického člověka. Průhledné, ale přesto celkově hodnotím jako velmi povedené dílo.
spirlice
  10. 10. 2013, 20:17
Velmi poutavý příběh,který se odehrává v Rusku.Jsou celkem 3 díly a tato kniha je 1 díl.Tuto knihu vřele všem doporučuji aby si ji přečetly.
Francesco
  29. 1. 2014, 8:20
Super kniha. Dostal jsem se k ní náhodou a když jsem viděl ten počet stran romantiky co mě čeká tak jsem byl trochu vyděšený. Po pár stránkách jsem se však tak zžil s dějem, že jsem četl, četl a četl. Po přečtení jsem se hned scháněl po druhém dílu protože jsem musel vědět jak to dopadne. Skvělá kniha, skvělé vykreslení všech postav. Neuvěřitelně reálný průběh blokády Leningradu. Zkrátka skvělá kniha a paní autorce se klaním.
Afire
  11. 6. 2013, 18:18
Tragédie války, zmar, beznaděj a v kontrastu k tomu láska, vira a touha po štěstí. Výborné, opravdu strhujici. Připomíná mi to Jih proti severu. Kolik tragédií unese zdánlivě křehka žena ...
cenevrec
  21. 5. 2013, 8:47
Pro mě jedna z nejlepších knih co jsem četla. Mám ráda knihy o válce a pokud je to ještě protkané takhle silným příběhem, tak jsem nadšená. Kniha mě donutila snad ke všem emocím. Velmi dobře napsané. Přečetla jsem ji za dva dny a hned jsem si pořídila druhý díl.
Lenka79
  28. 5. 2016, 12:00
Knihu jsem objevila náhodou. Jsou v ní pasáže, které jsem přeskočila, někdy příliš zdlouhavé myšlenkové pochody.... ale zaryla se mi pod kůži. Líčení války, vyhladovělých lidí, kteří se mění v honbě za potravou v trosky neváhající vraždit, ale také příběh Taťány a Alexandra, plný nedorozumění, překážek... Není to rozhodně běžný román o lásce, ještě dlouho jsem o něm přemýšlela a již jsem v knihovně zarezervovala jejich pokračování. Moc mě to potěšilo, protože mám pocit, že čím jsem starší a čím víc jsem toho přečetla, tak mi jen tak obyčejné "romány" již nějak nestačí :-). Těším se na pokračování příběhu.
minkar
  7. 3. 2016, 10:01
Krasna kniha, velmi zajimavy pribeh zasazeny do netradicniho (alepson pro me) prostredi. Popis hladomoru, valky a vsudypritomne smrti je az desivy.
Trochu me, stejne jako vetsinu, zklamala cast, kde Alexandr jede pres pul Ruska a Tatiana se chova jak hysterka.
KamcaR
  22. 8. 2013, 20:12
Moc čtivě napsaný román. Silný romantický příběh je spojen s krutostí války i stalinského režimu. Ke konci knihy už mi přišlo, že autorka dělá z hlavní hrdinky tak trochu supermanku, a těch erotických scén z lazarevského období (ač dobře napsaných) bylo možná až příliš, ale celkový dojem z knihy mi to zase tak moc nepokazilo. Naštěstí mám doma druhý díl a poslední má vyjít do konce roku.
Pechmanka
  29. 9. 2012, 11:15
akorát jsem dočetla.. a nemám slov.Úžasná kniha. Koukám po přečtení dalších příspěvků že můj nákup v antikvariátu byla náhoda jako hrom :-), aniž bych tušila co kupuji. Ruské romány mám ráda, nemá někdo tip na další tituly? Už se moc těším na pokračování, škoda že to bude až příští rok...
Aria85
  14. 5. 2011, 19:29
Tahle kniha je pro mě absolutní jednička.. neskutečný příběh lásky z drsného prostředí 2. světové války.. četla jsem ji několikrát a vždycky konec obrečím.. pochybuji, že mě někdy omrzí.. jen je škoda, že Euromedia nevydala i pokračování.. doufejme, že někdy se dočkáme
tulpaska4
  24. 11. 2016, 9:43
Váhám mezi 4 a 5 hvězdičkami. První zhruba 300 stran - pecka - popis hladomoru, zimy, toho zoufalství.. ale potom následuje asi 100 stran, které jsou tak k u zoufání nudné. Kdo potřebuje vědět, že spolu spali stokrát denně na posteli, u ohniště, v řece? :D říkala sem si, že pokračování snad ani číst nechci. Konec to ale zase celkem napravil, takže se jde na další díl :)
Babette
  10. 2. 2015, 19:30
Jako čtivé to bylo, o tom žádná. Jako jo, četla jsem to do čtyř do rána a ráno vstávala do práce silně nevyspalá. Jak se ale postavit k celkovému hodnocení knížky - byť s odstupem po dvou letech? No, vezmu to stručně: erotické pasáže mohla autorka úplně vynechat, ty byly v celém příběhu jak pěst na oko a nutily mě se smát, i když se to pravda moc nehodilo, asi to mělo být spíš jímavé než směšné. Nekonečné ódy na dokonalost obou hlavních hrdinů také mohly být silně proškrtány. Všichni jsme si stihli všimnout hned zpočátku, že Taťána je ztělesněním dokonalého anděla, a že lepší chlap než Alexandr v celém Sovětském svazu nebyl. Asi zkrátka nejsem správná cílová skupina téhle knihy, zkrátila bych ji o víc než polovinu, aby pro mě získala tu správnou literární kvalitu. Asi hold nejsem rozněžnělý romantik... Tři hvězdy za poutavé psaní a za část věnovanou blokádě Leningradu, ta se vryla do paměti. Zápisky ze školního dějepisu "Blokáda trvala xxx dní a zemřelo hladem xxx lidí" přeci jen nedokázaly vykreslit atmosféru, zatímco když sledujete jednu obyčejnou rodinu, byť fiktivní, zasáhne vás to až obludně.
Dzinka
  5. 3. 2014, 20:08
Kdybych mohla, tak dám i šest hvězdiček, už během četní se tato kniha stala mojí nejoblíbenější a troufám si říct, že už jí i zůstane. Nádherně napsané, člověk si to dokáže živě předtavit....dojemné, krásná, smutná, veselá......prostě nejlepšíííí :-)
domingo77
  27. 10. 2011, 23:02
Nemohl by mi prosím někdo dát tip kde tuto knihu koupit? Nikde ji nemohu sehnat. Ani na internetu. Díky

---------------------

sarma67
  27. 8. 2013, 19:53
příběh mě tak vtáhl do děje, že jsem po přečtení záviděla Taťáně jejího Alexandra, a to i s tou blokádou a se vším tím utrpením, které přinášela. Knížku jsem si půjčila v knihovně, ale jsem přesvědčena, že bude patřit mezi ty, ke kterým se budu chtít vracet, takže myslím že stojí za to, si ji koupit. Nemohu se dočkat, až si otevřu 2.díl.
marti91
  26. 7. 2013, 10:40
Kniha mě zpočátku nezaujala (a ještě že tak - musela jsem se učit matiku na přijímačky), takže jsem ji odložila, po přijímačkách jsem se k ní vrátila a pohltila mě natolik, že jsem se od ní nemohla odtrhnout. Po přečtení prvního dílu jsem nevydržela a okamžitě jsem si musela koupit druhý díl alespoň v elektornické podobě. Příběh Taťány a Alexandra se řadí k tomu nejhezčímu, co jsem kdy četla.
Arien
  27. 3. 2013, 20:24
Jeden z mých nejoblíbenějších příběhů... Ke knížce se stále vracím. Poprvé jsem konec vážně obrečela. Pak jsem hledala na internetu, jestli existují ještě další romány od této spisovatelky a našla jsem druhý díl, který ale nebyl v češtině. Naštěstí se to dá celkem dobře přečíst i v originále. A jak jsem byla překvapená, že konec prvního dílu vážně není definitivní... :-)
spil.la
  18. 3. 2013, 18:03
tohle snad ani nejde komentovat....suvereně nejlepší knížka...jakou jsem měl možnost číst....realisticka, dojemná, procítěná, vkusná, romantická,....a tak bych mohl pokračovat dál a dál....tomuhle opravdu nic nejde vytknout...prostě dokonalost sama
Jaknive
  10. 12. 2012, 20:35
Jak ohodnotit..chvílemi mě knížka bavila moc, že stránky lítaly, ale pak byly pasáže, kdy jsem si říkala šmarja, to je doják!! Asi mi chybí ta správná dávka romantičnosti. Ale příběh měl spád, lehce se to četlo a tak 70%.
Nynka
  23. 11. 2012, 10:02
Kniha je výborně napsána a opravdu vás vtáhne do děje. Tři čtvrtiny jsem jí probrečela. Snad právě díky té opravdovosti jí ubírám jednu hvězdičku - pro množství trápení, které mi přinesla.
pk
  5. 9. 2012, 16:54
Děkuji za úžasnou zprávu, že v ČR vyjde i pokračování. Mohu se zeptat, jestli budou opět překládat manželé Orlovi a kde má kniha vyjít? A vyjdou oba následující díly tj. Taťána a Alexandr a The summer garden nebo jen jeden?
terezka93
  12. 7. 2012, 23:34
Kniha zatím není k dostání, všechny výtisky byly prodány, ale fans skupina udělala petici a nakladatelství slíbilo, že knihu dá opět do oběhu a možná přidá její pokračování :) jinak, můžeš si ji stáhnout na uložto.cz ;)