Irsko

Originální název: Ireland Awakening

BB art - 2007
ISBN: 978-80-7381-122-8

BB art (2007) 978-80-7381-122-8 679

Druhý díl dublinské ságy navazuje na úspěch prvního dílu nazvaného Dublin – Počátky a vede čtenáře dál bouřlivou historií nevelké starobylé ostrovní země. Dublin jsme opustili při drastické scéně, kdy na hranici před katedrálou končí v plamenech nejvzácnější památky katolického Irska a obyvatelstvo je nuceno podrobit se z vůle Jindřicha VIII. anglické reformaci. Následují staletí pokusů vymanit se z nadvlády Angličanů, staletí neklidu, bojů, povstání, bídy, hladu, masového úniku do emigrace v zámoří, hlubokých náboženských i politických rozporů. Edward Rutherfurd nás opět nezklame svou výjimečnou schopností ilustrovat tyto děje na dramatických osudech dovedně prokreslených postav – pokračovatelů rodů, s nimiž jsme se už seznámili v předešlých příbězích. I v románu Irsko – Probuzení tedy nacházíme povědomá jména jako Walsh, Doyle, O’Byrne, MacGowan, Tidy a další. Jejich životní cesty se prolínají s osudovými okamžiky země od Cromwellova zničujícího vpádu v 17. století až do získání nezávislosti, jež přineslo století dvacáté. V románu se kromě nich setkáme i s řadou známých historických postav – od představitelů vládnoucích vrstev po významné umělce.
zdroj: bbart.cz (Založil/a: Sydän)

Edward Rutherfurd Edward Rutherfurd
*??.??.1948

niknikita
  26. 2. 2016, 10:56
Nádherně zpracovaná kniha musí nadchnout každého, kdo touží nahlédnout do minulosti Irska. Já jsem navíc hodně ocenila rodokmeny a informace v úvodu knihy, protože díky nim jsem se neztratila ve spletitých osudech jednotlivých postav a dějových linkách.Pokud vás neodradí velikost a počet stran, nebudete litovat času, stráveného s touto skvělou literaturou.