Ve znamení orla

Originální název: Boudica, Dreaming the Eagle

Mladá fronta - 2005
ISBN: 80-204-1218-2

Mladá fronta (2005) 80-204-1218-2 566

V roce šedesát po narození Krista se vévodkyně kmene Icénů Boudica postaví do čela krvavého povstání proti Římanům, jejichž vojsko okupuje její vlast. V tu chvíli vrcholí dvacet let trvající odpor proti okupačním silám, jež se pokoušejí pokořit a zničit samostatnou vzkvétající civilizaci - a zavléci ji do otroctví Římské říše. První díl trilogie Boudica nazvaný Ve znamení orla popisuje osudy dívky Breaky, jež jako dvanáctiletá byla poprvé nucena zabít nepřátelského bojovníka. Dalším hrdinou je její nevlastní bratr Bán - mimořádně nadaný chlapec, který v sobě nosí vizi budoucnosti, jež by mohla přispět k osvobození jeho vlasti a zachránění jeho národa. Před čtenáři se doširoka otevře uhrančivý svět staré Británie a jejích původních obyvatel. Je to svět druidů a snílků, svět plný kouzel, v němž aktivně vystupují četní bohové. Chrabří bojovníci se tu utkávají o konečné vítězství, ale v sázce je také jejich vlastní čest. Všude je plno vášní, lásky, odvahy a úžasného, ze srdce vycházejícího hrdinství, s nímž se Britové brání proti beznadějné přesile. (Založil/a: Sydän)

Manda Scott Manda Scott
*??.??.1962

Richie
  15. 1. 2014, 18:17
Vynikající román (první z čtyřdílné série) z prostředí starověké Británie, kdy se římští vládci, počínaje císařem Caligulou, rozhodli začlenit tento ostrov do své stále se rozšiřující říše. Breaka, mladá dcera vládkyně kmene Icenů, se učí bojovat a učí se vést bojovníky. Učí se na Moně, malém ostrově, který je sídlem druidů a kde se cvičí ti nejlepší bojovníci Británie.
Britské kmeny jsou tradičně navzájem znepřátelené, ale římská invaze je donutí jednat společně. Společně se postaví invazním jednotkám a společně bojují za udržení své nezávislosti. Do jejich čela se dostává Breaka a po jedné z bitev dostává nové jméno. Boudica - Ta, která přináší vítězství.
Manda Scottová píše velmi poutavě. Čtenáře děj pohltí a on se ocitá v tajemných lesích a vřesovištích starodávné Británie, kde druidové a starší kmenů řídili životy lidí, kdy se snily a naplňovaly sny a bohové promlouvali ke smrtelníkům. A také se ocitá v ležení nepřemožitelných římských legií a podrobně se seznamuje s životem i bojem těchto dokonalých vojáků.
Velmi mě překvapila propracovanost a realita bojových scén. Bitvy, které autorka popisuje, jsou natolik živé, že není těžké se do bojů vcítit a prožívat je s napětím.
Autorka je původem veterinářka a i to se v románu projevuje při popisu chovu koní či bojových psů - vše s nebývalým citem a znalostí věci.
Román mě velmi příjemně překvapil, z historického hlediska mu nemám co vytknout a někdy až poněkud fantastické líčení praktik druidů beru s nadhledem jako dokreslení zajímavého života britských Keltů.
Velmi doporučuji všem, kdo se zajímají o ranou historii Británie.
Hangulka
  14. 3. 2014, 19:12
Nádherně, barvitě sepsaný historický román o staré Británii, kdy se setkávali a promlouvali k sobě bohové s lidmi, kdy se ctila statečnost a tradice. To vše v kontrastu s dobyvačným Římem postrádajícím jakoukoli úctu k životu, který i přesto nedokázal zlomit hrdost a odvahu bojovníků v čele s Boudicou. Kniha plná emocí a zvratů. Nádhera!