Originální název: The Doors of Perception

DharmaGaia - 1996
ISBN: 80-86013-18-9

DharmaGaia (1996) 80-86013-18-9 106

Dnes již proslulá esej je jedním z prvních textů bez předsudků se zabývajících a obhajujících užívání halucinogeních látek.
Autor se snaží docenit jejich vliv na lidské vědomí a vnímání světa při očištění "Bran vnímání". (Založil/a: Slepec)

vladislaus
  28. 12. 2015, 10:09
Od napsání knihy už uplynulo spousty let, ale autorova myšlenka na osvětu a zpřístupnění iniciačních zážitků prostřednictvím LSD a podobných drog dosud nenabyla naplnění. Je pozoruhodné kolik nového se přihodilo za tu dobu v oblasti technologie, vědy apod., ale v oblasti duchovního poznání se přešlapuje stále na jednom místě.
Ghoulman
  22. 4. 2016, 15:22
Huxleyho až naivní nadšení pro rozšíření duchovních obzorů pomocí halucinogenních látek může být pro někoho důvodem ke skepsi, zvláště s přihlédnutím k jeho staršímu dílu, ve kterém vzbuzovala "dokonalá" droga soma (právem) velmi negativní konotace. Avšak odhlédneme-li od samotného "ideologického"podhoubí, stále se nám dostává velice zajímavý a barvitý popis autorova "tripu".
lusk_lusk
  2. 12. 2013, 16:47
Kromě osobních postřehů ze stavu po požití meskalu zde najdeme i zajímavé filosoficko-sociologické myšlenky, které od sepsání tohoto eseje ještě získaly na větší aktualitě, i když zároveň se také vzdálily možnosti zavedení do praxe. Je paradoxní že čím více se společnost technicky vyvíjí a stává se tolerantnější k určitým jevům, ztrácí se i prostor pro ideje.
erteple
  4. 5. 2015, 12:29
Zlomová 'kniha' (dá se koupit ještě s esejí Nebe a peklo) Huxleyho, která změnila jeho názor na mókšu atp. Umělecko filozofický popis tripu z doby, kdy zkoumání jiných světů a otevírání bran vnímání bylo výsadou intelektualů, ne zkrácením času pro puberťáky. Autorův přístup a vyjadřování tomu odpovídá.
Duffman
  11. 11. 2014, 13:54
Jedna z knih, kterou bych z fleku doporučil každému. Ovšem ona pro každého samozřejmě není. Ne každý, dokáže tu spoustu myšlenek přijmout. Chce to otevřenou mysl. A stejně... k The Doors of Perception se většinou dostávají jen lidé s otevřenou myslí. Ostatní snad ani nemají důvod ji otevřít.
Ruciel
  1. 12. 2010, 12:56
\"Kdyby brány vnímání byly průzračné, každá věc by se člověku jevila taková, jaká je, neskonalá.\" William Blake \r\n
Doporučuji všem přemýšlivým lidem ;-)
Slepec
  6. 6. 2010, 11:32
Velmi zajímavé teoretické počtení, jež nutí k zamyšlení nejen na poli užívání psychedelik, ale také celkového lidského pohledu na svět a jeho vnímání.