Originální název: Dear John

Euromedia Group - 2015
ISBN: 978-80-249-2765-7

Euromedia Group (2015) 978-80-249-2765-7 272
Ikar (2010) 978-80-249-1348-3 268

John jako mladý se snaží najít rovnováhu mezi ním a jeho otcem. Při propustce z armády potkává Savannah. Stávají se z nich přátelé potom, co John skočí pro její kabelku do vody. U ohně s vysokoškoláky se seznamuje se Savanniným přítelem Timem Wheddonem. Po počátečním setkání se John a Savannah opět sejdou na pláži, kde on ji učí surfovat. Rychle se do sebe zamilují. Savannah po setkání s jeho otcem vysvětluje Johnovi, že otec má zřejmě Aspergerův syndrom, a proto je tak odtažitý a věnuje se stále jenom své sbírce mincí. John se rozzuří a uhodí Tima do nosu. Před odjezdem zpět do armády mu Savannah a Tim odpouštějí, a John slibuje, že si po své vojenské misi Savannah vezme. Ona mu při rozloučení dává dopis, kde mu slibuje svou lásku.
Později přijíždí domů a stráví se Savannah noc. John je šťastný, ale cítí povinnost se vrátit k armádě. Po 11. září se John upíše u armády na další dva roky. Devět měsíců před ukončením služby příjde od Savannah dopis, který však končí slovy...Sbohem (Založil/a: jasta)

Kůstka
  28. 6. 2011, 13:55
Bože, před chvilkou jsem tuhle knížku dočetla a zaplavuje mě pocit, že jsem lepší knížku nečetla a že jsem u žádný knížky tolik nebrečela. Tenhle příběh ve mně zůstane dlouho. Film mi přijde takovej.. že se v něm přesně nevyjádřilo, co oba vlastně cítili, nebyla tam pořádně ukázaná ta bolest.. To, z čeho jsem měla knedlík v krku, několikrát. Konec byl krásnej.. ta knížka má svoje kouzlo. Nádherná. :)
Scathach
  7. 9. 2013, 9:17
Kniha mě naprosto pohltila, a to jsem se k ní dostala pohou náhodou. V podstatě skoro celou poslední třetinu knihy mi po tvářích stékaly slzy, které jsem honem utírala a v očích se mi stále hromadily další, takže bylo prakticky nemožné vidět na čtení. Konec byl ale opravdu krásný; to, co John dokázal udělat pro Savannah, ale ještě víc mě na konci dojal jejich neustále plnící se slib. Krásný, ale smutný zážitek.
Adri-Anna
  13. 2. 2016, 3:57
Milý John, mohl být lepším počtením, kdyby ho milý Nicholas neoplácal polevou z přecukrované nudy, prostě mistr cukrář :-)
Vikyna
  4. 9. 2014, 16:58
Po přečtení Zápisníku jedné lásky jsem dospěla k názoru, že Sparksovy knížky číst nebudu, protože na svoje filmové zpracování nemají. Nicméně jsem mu dala ještě jednu šanci s touhle knížkou a ještěže jsem to udělala! Nádherná knížka psaná jedinečným, poutavým způsobem. Nečetla jsem moc knížek, které by byly psané v ich-formě z pohledu muže, takže i tenhle pohled byl něčím novým. Krása a smutek se tady mísí tak úžasným způsobem, že po dočtení jsem plná dojmů. A tak to má být.
wendieta
  24. 2. 2014, 21:28
Tohle je kniha u které jsem brečela víc než u kterékoli jiné. Krásný příběh plný lásky a bolesti. Upřímně se mi ale víc líbí film, má lepší konec a navíc skvělé obsazení :)
DanielOsbourne
  6. 4. 2013, 23:22
Nenapadlo by mě, že tento román napsal muž. Dojemný a citlivý román s krásně vykreslenými postavami. Stejnojmenému filmu sice chybí ty správné emoce, ale v knize jich je víc než dost.
melilotka
  2. 8. 2012, 12:42
Po romantickém žánru sahám výjimečně. "Milý Johne" se ke mně dostalo shodou několika okolností. Zrovna jsem měla čtenářský absťák a Sparksova kniha byla jediná široko daleko v mém dosahu, tak proč ji nezkusit.
Zpočátku jsem byla zklamaná. Úvod se tak nějak táhl, měla jsem pocit, že se tam popisuje spousta věcí pro děj nedůležitých, dokonce jsem překonávala nutkání ji odložit. Ale vyplatilo se, že jsem vydržela. Postupně začal celý děj do sebe zapadat a nabral spád až do konce.
No a závěr. Z něj mám rozporuplné pocity. Část mého já se mě přesvědčuje, že to skončilo dobře, druhá tvrdí, že jakýkoli závěr by byl špatný. Což ale v důsledku pro mě celý román činí zajímavějším, než kdyby skončil tradičním "žili šťastně až do smrti".
Eviickaaa
  3. 6. 2013, 16:53
Na můj vkus trošku moc cukru, je pravda, že jsem nejdříve viděla film, který mě ukolébal ke spánku a tak jsem se asi do knihy nemohla řádně vpravit, ale kdo mi tady hlavně neseděl byla hl. hrdinka, nemohla jsem se zbavit pocitu, že je to taková vymazlená princeznička. Knize zvedá úroven především konec, taková menší tragedie vezme vždycký víc za srdce než starej, dobrej, klasickej, americkej happy end.
Artep524
  26. 7. 2015, 18:05
Hodně ráda čtu thrillery od R. Ludluma nebo D. Morrella, nějak jsem si říkala, že by to chtělo změnu, něco z úplně jiného soudku. Sáhla jsem tedy po knize od Nicholase Sparkse...
Samozřejmě, jako většinu ostatních, mne kniha chytla za srdce, pocity obou hlavních postav jsou popsány velice detailně, až má člověk pocit, že příběh z knihy prožívá sám. Navíc je text napsán velice čtivě. Dojemný byl nejen konec, ale také vyvíjející se vztah mezi Johnem a jeho otcem.
Příjemná změna.
Clementine
  25. 6. 2013, 23:50
Zatím se snad nenašla žádná Sparksova kniha,která by mě nějakým způsobem nechytla za srdce. "Milý Johne" je další z novějších Sparksových knih, kterou jsem měla možnost číst, a jako vždy jsem v ní našla přesně to, co jsem potřebovala a počem jsem toužila - city,zamilovanost,realita všedních dní, rozhodnutí...
M.ikolka
  23. 4. 2016, 22:06
Tak tenhle příběh mě vůbec nebavil, přišlo mi to roztahané a bez hlubšího děje. Celou dobu jsem se nemohla dočkat, až knihu konečně dočtu. Takže za mě docela propadák.
LenkaZ
  21. 11. 2015, 19:21
Napsané velmi čtivě, to se musí nechat. Hlavně první půka byla taková pohádka pro dospělé která se četla skoro sama. Ale celkově hodně sladké, na mě trochu až moc.
jithushka
  21. 6. 2013, 19:37
Kniha je bezpochyby trochu kýčovitá, ale skvěle to vyrovnávají části, kde je popisován Johnův stav s otcem a vykreslení jeho pocitů jakožto vojáka. Právě vztah otce a syna, který je jedním z hlavních motivů této knihu a v mnohém zastíní milostný vztah, je velkým nosníkem díla. Teprve když John přijme, že s otcem by nemuselo být všechno v pořádku začíná ho chápat a dívat se na něj v jiném světle, což vede k tomu, že změní svůj pohled nejen na otce ale i na svět. Z tohoto důvodu beru tuto knihu hodnotně právě po této stránce.
koki.veru
  10. 1. 2014, 10:26
Nádherná knížka, která mě naprosto pohltila. Měla jsem i slzy na krajíčku. Jednoznačně pět hvězdiček :)
Floween
  11. 11. 2014, 12:42
Jako pěkný.. po přečtení jsem chodila po bytě sem a tam se slzami a nadávkami, jak pitomě to skončilo. Já nemám ráda knížky, který končí jinak, než si představuju a s posledními procenty na kindle jsem se modlila, ať se autor neopováží to udělat. A udělal. Had jeden.

Nicméně Savannah mi na pár dní změní život, až si zas v hlavě budu říkat, po čem to ti "lepší" muži vlastně touží a budu svého přítele víc rozmazlovat.

Jo a díky bohu, že nikdy nečtu popis knihy před přečtením, musela bych uživateli jasta rozbít zuby za to, že vlastně téměř vše prozradil(a).

A hurá na filmové zpracování. Na Johna se bude dívat velmi pěkně :))
diaaa
  1. 5. 2013, 12:52
Parádní kniha o to víc,že ji napsal chlap, četla jsem ji jenom jednou a víckrát se do toho asi nepustím, protože je to snad jediná kniha, u který jsem na konci řvala, ale jinak doporučuji :)
Aria85
  23. 1. 2012, 18:05
Milý Johne je kniha, kterou bych zařadila do trojice nejlepších Sparksových knih. Přečetla jsem to během pár hodin a poprvé brečela na konci první části. Tady to prostě jinak nešlo. Úžasný příběh, ale stejně jako u jiných knih i tady dokázal, že jeho knihy nekončí tak, jak vy předpokládáte. Kniha je rozhodně lepší jak film, nelíbí se mi holywoodské "šťastné" zpracování konce.
mash4077
  23. 4. 2016, 13:42
Jsem sice muž, ale román se mi velmi líbil. Nikdy to nesklouzne k nějaké přeslazené romanci, skvělé vyvážení mezi dramatem a romantikou. Už film se mi velmi líbil a knihu jsem za pár dní přečetl. Je to prostě krásný, dobře napsaný příběh. V dnešním světě je celkem úleva si něco takového přečíst.
MareImbrium_1349
  20. 2. 2016, 20:26
Tenhle příběh je mnohem větší a složitější, než se na první pohled zdá. Začíná klidně, ale s ubývajícími stránkami přidává na emocích a posledních pár stran už jen utíráte slzy. A konec je - alespoň podle mě - svým způsobem dokonalý.
Ať chcete nebo ne, tahle kniha ve vás hodně zanechá. Je v ní neuvěřitelná spousta emocí a citů. Pro mě zkrátka nejlepší autorova kniha ze všech doposud přečtených a nejspíš i jedna z nejlepších knih vůbec.
Vendulik1
  20. 1. 2016, 19:38
Velice pěkná kniha. Byla moje první, kterou jsem od tohoto autora četla. A mohu jen doporučit. Jen škoda, že hlavní hrdinové nebyli v závěru knihy spolu.
Allie
  26. 12. 2015, 10:56
Jedna z těch knih, která ve Vás hodně zanechá. Díky ní jsem si vlastně i čtení zamilovala. A navíc mi pomohla v těžkých časech.
Mary
  20. 10. 2015, 19:17
Ikdyž jsem viděla film, několikrát, knížka je nejlepší, co jsem četla za hodně dlouhou dobu ♥. To mě jenom motivovalo k tomu, že to není určitě poslední knížka od Sparkse, kterou si přečtu...
nashville
  1. 4. 2015, 20:55
Nádherná knížka, jedna z nejdojímavějších, jakou jsem kdy četla.. hlavně nekoukejte na film, ten je naprosto příšernej :-(
redhottka
  21. 1. 2015, 17:35
Od autora jsem četla už několik knih a vždy se mi příběhy velice líbily. Ale tato kniha mě vůbec nenadchla. Bohužel mi to přišlo strašně nudný, zdlouhavý a sladký jak ..... a ani u toho konce jsem si nezaplakala, spíš jsem oslavovala, že jsem konečně příběh dočetla :) sorry Nicholasi
Nilufe
  19. 10. 2014, 8:56
První kniha, která mě opravdu chytla za srdce. Přečetla jsem jí za jeden jediný den, nemohla jsem prostě přestat. Rozesmála mě, rozplakala mě a hlavně mě naprosto vtáhla do děje a do míst, kde se vše odehrávalo. Sparks je prostě třída...
Vendulik
  17. 10. 2013, 17:46
Velice pěkné čtení. Několikrát jsem si u knížky pobrečela. A patří mezi první, které jsem od tohoto autora četla.
Eame
  15. 6. 2013, 11:24
Naprosto úchvatná kniha, která se čte jedním dechem a vyvolá v člověku nezapomenutelný zážitek...také souhlasím, že konec v knize se mi líbil více než konec filmu :)
forouzis
  14. 3. 2011, 22:38
Kniha Milý Johne je více výmluvnější a celkově depresivnější než film. Dle mého názoru byl film natočen "Hollywodským" stylem. Obojí zpracování má své kouzlo, přesto si myslím, že u čtení knihy nezůstane jediné oko suché.
Moni33
  13. 3. 2011, 11:52
Milý Johne jsem nejdříve viděla jako film a moje hodnocení filmu bylo pět hvězdiček. Po přečtení knihy bych, ale asi jednu hvězdičku umazala a to z toho, protože ve filmu jsem si nedokázala představit jak dlouhou dobu museli John a Savannah na sebe čekat to mi umožnila až knížka. I když kniha má sotva přes nějakých 250 stránek, všechny tři části, na které je kniha rozdělena, jsou napsané velice dobře, že člověk pozná, že za pár stránek uběhne celý rok. Dokonce se mi v knize velice líbil konec, i když byl smutnější.