Jizva

Poprvé vydáno celosvětově: 2002

Laser-books - 2004
ISBN: 80-7193-176-4

Laser-books (2004) 80-7193-176-4 558

Na palubě záoceánské lodi je do rozvíjející se novokrobuzonské kolonie Nova Esperium převážena skupina vězňů a otroků, jejichž těla byla přetvořena do groteskních biologických podob. Avšak za moře neplují jen oni. Přidává se k nim hrstka cestovatelů, z nichž každý má důvod k rychlému odjezdu z města. Mezi nimi je i Bellis Chladnovína, talentovaná lingvistka, jejíž tlumočnické služby jí napomáhají nejen vydat se na cestu, nýbrž i uniknout hroznému trestu. Je totiž bývalá milenka Izáka Dana der Grimnebulina, vynikajícího odbojného vědce, který v Novém Krobuzonu nevědomky rozpoutal pravé peklo. Bellisin plán je jednoduchý: žít mezi novými kolonisty, dokud nebude bezpečné vrátit se do rodného města. Ale když loď ve Vzdutém oceánu přepadnou piráti a exemplárně popraví kapitána a jeho zástupce, přeživší pasažéři jsou odvezeni na Armadu, města postaveného z vraků uloupených lodí, do volně plavoucí mořské mocnosti, které vládne prapodivná dvojice zvaná Milenci. Na Armadě dostanou všichni práci a dokonce i přetvoři jsou si na ní rovni s lidmi, kaktusíky a raky. Nicméně nikdo ji nesmí opustit. Bellis, v zajetí osamělá a zahořklá, ví, že dát najevo odbojné myšlenky znamená rozsudek smrti. Místo toho musí pokradmu shánět informace o úmyslech Armady. Odpověď lze nalézt u amorfních tvorů, které se nikým nepozorováni vznášejí míle pod hladinou moře - děsivých bytostí, jež si předsevzaly podivný a hrůzyplný úkol... (Založil/a: Dorian)

LadysR2
  26. 1. 2013, 12:54
Po Perdidu mírný zklamání, ale možná je to proto, že svět pana Miévilla už pro mě nebyl překvapení. Jinak pořád slušný čtivo
Ailees
  11. 2. 2012, 17:51
Pro mě Jizva lehce pokulhává za Nádražím Perdido. Armada je rozhodně fascinující prostředí, na kterém China Miéville může nechat vyniknout svůj jedinečný talent na popisy - naneštěstí to, co jsem tak hltala na Nádraží mě u Jizvy neskonale unavovalo. Ke konci jsem se navíc začínala ztrácet v ději (těžení možností je vážně už trošku přehnané) - čtivost se prostě vytratila na úkor zápletky. Přes to všechno Jizvu pokládám za velice kvalitní fantasy materiál a dávám 4 hvězdy.
nana
  18. 2. 2013, 22:04
Na tuhle knihu jsem se těšila dlouho, nakonec na ni přeci jen přišla řada, ale po padesáti stranách jsem ji znechuceně odložila. Myslela jsem, že Bellis jako hlavní hrdinku neskousnu (dle mého byla stvořena až příliš okatě z mužského pohledu). Vydržela jsem to dva dny. Pak jsem knihu znovu otevřela, s Bellis jsem se smířila a proplouvala spolu s Armadou příběhem... Dostat se na konec byla fuška pro mě i pro všechny postavy, které přežily.. Není to žádný literární skvost. Ale je to dobrá kniha. A musím ocenit autorovu velkolepou fantazii.
kamil
  7. 1. 2016, 16:26
Obsahuje spoiler spoiler Ve volném pokračování Nádraží Perdida nám autor představuje hlavní hrdinku, vynikající lingvistku Bellis Chladnovínu, která je na útěku z Nového Krobozounu, poněvadž je zde nežádoucí osobou,jakožto bývalá milenka vědce Grimnebulina, co měl na svědomí nechtěné vypuštění psychomůr v předešlém díle.
Bellis se nechá zaměstnat jako překladatelka a pluje lodí do nové krobozuonské kolonie, kde pomáhá s tlumočením s račím lidem, při jednání se doví, že byla uloupena námořní těžební plošina a nikdo neví, kam zmizela.
Na palubě lodi je různé osazenstvo, vězňů, námořníků, cestujících, i včetně tajemného Fenka, se kterým spíše uzavřená Bellis vede několik rozhovorů. Situace se zkomplikuje, kdy loď je přepadena a všichni jsou vzati, včetně osvobozených vězňů, a zavedeni do Armady, což je vlastně umělý plující ostrov, pospojovaný za léta z tisícovek různých zabraných lodí, kde jsou všichni plnohodnotní občané, je jim přidělena práce a lidé, kaktusíci a různí další obyvatelé, zde tvoří různé frakce, obchody, na některých lodích je i navezená hlína a park, zde se plně ukazuje autorova fantasie v plné kráse, nešetří nápady a vlastně nenápadně vysvětluje celou ekonomiku ostrova, která je založena zejména na pirátství a loupení materiálu.
Armada je ovládána několika mocenskými skupinami, které tuto změť lodí řídí, v čele jsou nyní Milenc, kteží mají pojizvená těla a za osobního ochránce tajemného uthera Dúla, který se umí fantasticky ohánět mečem, a přijde mi, že je to nejzdařilejší postava celé knihy, občas zapřede hovor i s Bellis, která dostává místo v knihovně a pro své znalosti má za úkol vyhledat knihy psané zvláštním jazykem. Při této příležitosti zjistí, že Milenci chtějí chytit bájného mořského tvora avanka, a využít ho jako svůj přírodní pohon.
Bellis se trápí a teskní po domovu a protože byla vybrána do skupinky, co má z hlídaného ostrova vzít vědce co o avankovi ví nejvíce, přesvědčí jí Fenek, že je tajný agent Nového Krobuzounu a ať na ostrově zajistí odeslání dopisu se zprávou, že Novému Krobozounu hrozí děsivá invaze, o kterých má důkazy a snaží se své bývalé město varovat.
Ale už dost, vše se samozřejmě zvrtne, vše není, jak se zdá a pro shrnutí kniha parádně graduje a neztrácí tempo až do konce. Celkově klobouk dolů před autorovými nápady, perfektně vykreslenými charaktery a výborným strhujícím příběhem.
melpamene
  7. 8. 2010, 11:54
jizva je bezpochyby nejucelenejsim a nejmin popisnym chinovym romanem.. autor zde pomerne hodne opousti sve nadseni pro politiku a zabyva se temer vyluicne pribehem a budovani napeti, coz je mne osobne daleko blizsi.. pokud bych mela doporucit jednu mievillovu knihu, byla by to bezpochyby tato.. 8/10
Karlos3344
  18. 5. 2012, 21:50
Pro mě naprosto nečtivé. Neuvěřitelně popisné pomocí stovek novotvarů, které si myslím normální smrtelník nemá šanci zapamatovat, natož si pod tím něco představit.
Přestal jsem to číst po přečtení 13%, neřeknu Vám číslo stránky, bo jsem to zkoušel číst na Kindle.
Malý náznak zápletky, ale toho balastu kolem je prostě moc.
Raději dávám přednost knihám, které jsou čtivě před těmi, které se musí "studovat". Za jednu takovou studijní považuji i Jizvu.
Škoda, 20%.
MíšaH
  23. 9. 2010, 21:11
Líbilo se víc, než Nádraží Perdido. Z mého pohledu zatím nejlepší román ze světa Bas-Lagu. Možná je to i tím, že to byla první Miévillova kniha, kterou jsem četla a která mě okamžitě uchvátila dějem i neskutečně fantastickým prostředím. Pokud bych měla lidem, kteří Miévilla a new weird zatím neznají, doporučit nějakou "startovací" knihu, tak je to jednoznačně tahle.