Nádraží Perdido

Laser-books - 2007
ISBN: 80-7193-149-7

Laser-books (2007) 80-7193-149-7 607
Laser-books (2003)

Metropolis Nový Krobuzon se rozvaluje v centru světa. Lidé a mutanti a tajemné rasy žijí beznadějně i nevázaně ve stínu lesa komínů, kde řeka je zanášena odpadem a továrny a slévárny duní nocí. Přes více než tisíc let řídí parlament spolu s brutální milicí vše: od chodu továren po umělce, špehy a vojáky, vandráky a děvky. Ale vše se mění. Přichází cizinec s kapsami plnými peněz a nemožným požadavkem. Město začíná terorizovat neznámé nebezpečí, které má spojitost s drogami a novokrobuzonským podsvětím. A všechny nitky k možné záchraně se sbíhají v srdci města, v olbřímí stavbě Nádraží Perdido... (Založil/a: Dorian)

Magyana
  22. 4. 2013, 12:54
Je mi líto, tohle se mi prostě strašně špatně četlo. Mám ráda, když mi knihy dávají smysl, ale tohle bylo skutečně nad moje síly.
Richie
  16. 5. 2016, 23:48
Nádraží Perdido jsem četl neskutečně dlouho - skoro dva měsíce. Po pár set stránkách jsem se nějak zasekl a nebyl jsem schopen přečíst více jak 10-20 stránek denně. Miéville má skvělou fantazii, ale na můj vkus je přece jen příliš popisný. Příběh tak ztrácel na akčnosti, byl rozvleklý, roztahaný až únavný.
A přitom se toho tolik zase nestalo - hlavní zápletka okolo psychomůr byla poměrně jednoduchá. Vše okolo byla jen omáčka, velmi umně namíchaná, ale pro mě příliš unavující.
Nádraží Perdido bylo mou první knihou od Miévilla a nejsem si jist, zda budu chtít zkoušet ještě něco dalšího od tohoto spisovatele. 60%
zoro2
  13. 6. 2015, 10:30
Nádraží Perdido se nepodobá ničemu, co jste kdy četli. Existují kouty mysli, o kterých ani nevíte, že jsou. Já ty dveře otevřel. Připadal jsem si jako Alenka v říši divů po dvou jointech. Jedná se o velmi neobvyklou, temnou fantasy, plnou různých nových ras. V hlavní dějové linii sledujeme osud Izáka, vědce, pracujícího na volné noze a Jaghareka, který si ho najme na speciální úkol. Tak do třetiny knihy nemáte ponětí, kam se bude děj ubírat a už vůbec netušíte, jak by mohl skončit. Polovina lidí vidí příběh optimisticky a druhá nemá na drogy peníze..
LadysR2
  26. 1. 2013, 12:51
Hustá záležitost. Autor musel bejt na tripu, když to psal. Něco tak ujetýho a přitom skvělýho jsme nikdy nečetl
Ailees
  11. 2. 2012, 17:41
Zvláštní, Nádraží Perdido bez pochyby patří mezi moje oblíbené knihy a přitom už čtvrt hodiny přemýšlím, co bych o ní mohla říci :) Děj nelze dost dobře popsat - abyste zažili tu úžasnou barvitost, mistrovské popisy města, nebo jedinečné postavy (moje nejoblíbenější je rozhodně Jagharek), musíte si to všechno poctivě přečíst. Jakmile se člověk přenese přes hlavonohy, musí si tuhle skvělou fantasy prostě zamilovat.
snedy
  19. 3. 2015, 11:49
Docela chápu, proč je touhle knihou založený žánr pojmenovaný New Weird. Výborná záležitost, která umí napnout, vystrašit, překvapit i dojmout.
hladass
  29. 11. 2016, 7:30
Mé první setkání s Chinou Miévillem a je třeba říct, že nic podobného Nádraží Perdidu jsem ještě nikdy nečetl... Autor stvořil na papíře úžasný svět plný bizarních ras, vlastních fyzikálních zákonů a magie... A přitom základní dějová linie je zcela jednoduchá a dá se říct i přímočará, ale bavitě vykreslený popis města, různých ras a postav, jejich zvyků a zákonů, dělají z této knihy kultovní fantasy, kterou i dle mého po právu je... Miéville má neobyčejnou fantazii a i když smíchal dohromady mnoho žánrů, funguje to... Těším se na další autorovy knihy a budu dofat, že se v nich alespoň na chvíli objeví má nejoblíbenější postava z Nádraží Perdida, Tkáč...
Altheus
  29. 3. 2015, 0:42
Neuvěřitelně fantastické dílo překypující ponurým steam punkem a bizarní fikcí. Z knihy je znát, že Miéville si libuje ve zvláštnosti, zrůdnosti a neobvyklosti, a to jak v obsahu, tak i v literárním stylu. Kniha se v podstatě skládá ze dvou různých románů, které se různě prolínají, ale pro mě tento neobvyklý a pro některé možná zdánlivě neumělý styl byl spíše předností. Jazyk používá jako virtuoz. Výrazně se inspiroval městským prostředím, ve kterém pak realizoval svoji fascinaci pro cizí a neznámé, nepopsatelné, nelidské. Úplně mě to pohltilo a knihu řadím na absolutní špičku fantastiky. Zvláště postava pavouka Tkáče se mi moc líbila, Miéville musel pasáže s jeho proslovy „spřádat“ pod vlivem nějakého velmi účinného halucinogenu, protože tohle střízlivý člověk jen tak nevyplodí. V Bas-Lagu se člověk opravdu cítí jako cizinec. Jeho fantastika nekončí s rozmanitostí druhů a s použitím magie, kterou vtělil do podoby thaumaturgie. Každému procesu se snaží dát jeho vlastní zákonitosti a vytváří si svoje vlastní fyzikální zákony, včetně záhadné a nevysvětlitelné torzní energie. Někdo by možná mohl nabýt dojmu, že Miéville splácal dohromady co se dalo a možná je to i pravda, ale funguje to naprosto dokonale. Musíte přečíst!
Merit
  5. 6. 2016, 21:10
Na tuhle knihu jsem se hodně těšila, ale následovalo zklamání. Nebyla špatná, to vůbec ne. Ale... No řekněme, že myšlenka, že autor byl na drogách, přesně vystihuje mé pocity. Rozhodně mám v plánu se k ní znovu vrátit. Popis světa si zaslouží pět hvězd. A příběh si asi vychutnam příště.
kamil
  23. 11. 2015, 11:34
Představte si obří město na soutoku dvou špinavých řek, plné rozličných čtvrtí, ras, tvorů, továren, haraburdí a hlavně špíny….. Vítejte v Novém Krobozounu!
VědecIzák, který má milostný poměr s chepirejkou Lin, dostane neobvyklou zakázku od garudy Jaghareka, dostane úkol, aby mu přidělal nová křídla, aby mohl znovu po odřezání svých, létat. Tím se nenápadně rozbíhá neskutečný koloběh událostí, navíc Lin dostává jako umělkyně, také zvláštní zakázku, pro místního mafiánského přetvora vytvořit jeho obří sochu. Izák se s vervou pustí do úkolu, občas zajde s přáteli do hospody či za kulturou, právě kamarádka Lin Derchan, je odpůrkyní místního tvrdého režimu a tiskne tajně a rozdává letáky proti starostovi, nicméně Izák je úkolem dost unesen a zkoumá formy létání a krizovou energii, shání různé tvory, pitvá je, jak létají…až mu někdo donese malou larvu, která je zdechlá, neduživá až omylem se nasytí jednoho dne drogou a vyroste v obrovskou psychohru, vyletí z Izákovy laboratoře a osvobodí své, čtyři druhy, které byl uvězněny a zkoumány v rámci utajovaného výzkumu, ale byly správně chovány a jsou daleko větší.
Psychomůry vysávají myslícím tvorům sny a rozum a ve městě zavládne panika, zděšení a hrůza! A zapojují se další hráči, drama, honičky, konstrukti…
Autor stvořil naprosto originální svět a příběh i hrdinové vás chytí u srdce. Skvělé!
cxdr
  28. 1. 2014, 16:02
Četla jsem jako první z Miévillových knih a od té doby mě Miéville chytil a už nepustil. Nádraží Perdido navíc patří doteď mezi mé oblíbené, ba kultovní knihy a považuju ji za nejlepší, co Miéville napsal, i když ani ostatní knihy od něj mě vesměs nezklamali. Ale Nádraží Perdido je prostě Nádraží Perdido. Pamatuju na to, jak mi doslova visela čelist překvapením, z toho, co čtu, co všechno autor dokázal ve své hlavě a na řádcích knihy stvořit.
A navíc to byla první fantasty, co jsem četla v dospělosti. Díky ní se i nyní k fantasty občas vracím....
melpamene
  7. 8. 2010, 11:59
nadrazi perdido je pro me v tesnem zavesu za autorovou "jizvou".. postavy mi sice nebyly tolik blizke jak bych chtela, ale o to vic jsem byla fascinovana popisem a strukturou mesta a hierarchii mezi jednotlivymi rasami a slozkami spolecnosti.. bezpochyby stoji za precteni.. 8/10
Hucko
  27. 11. 2015, 20:38
Zklamání . Po té co autor se vší vervou popisuje svět, jeho fungování, obyvatelé , kulturu. Kdy jsem se snažil vše představit,protože popis toho všeho mě pohltilo. Jsem se podvědomě připravoval na něco velkého a ono....nic. Po přečtení si připadám jak když mi něco sebrali - zabijeme můry a jdeme to je vše?
mouse
  4. 12. 2014, 20:45
S knihou som asi v polovici prestal, stred bol vcelku nudný. Ale po pár mesiacoch som sa k nej vrátil a bolo to správne rozhodnutie. Fantázia autora je niekedy LSD bohatá.