Co se ztratilo

Co se ztratilo Originální název: What Was Lost

Kniha Zlín - 2008
ISBN: 978-80-87162-12-5

Kniha Zlín (2008) 978-80-87162-12-5 240

Nákupní centrum Zelené doubí se svými nablýskanými obchody i desítkami kilometrů obslužných betonových chodeb je Mekkou pro ztracené duše, které se snaží zaplnit vakuum prázdných víkendů, vztahů, životů. Někteří v něm našli zaměstnání. Například Lisa, frustrovaná zástupkyně vedoucího obchodu s hudbou. A nebo Kurt, malomyslný příslušník ostrahy. Ale vždycky to takové nebylo. Hned po otevření bylo Zelené doubí hřištěm pro desetiletou Kate Meaneyovou, tichou chytrou holčičku, která si bolest ze ztráty obou rodičů kompenzuje hrou na detektiva. Vyzbrojená zápisníkem, fotoaparátem a diktafonem pátrá spolu se svým parťákem (vycpanou opičkou Mickem) po potencionálních vrazích a bankovních lupičích. A pak se jednoho dne ztratí...

Do češtiny přeložil Richard Podaný. (Založil/a: Halalí)

#novela
Catherine O'Flynn Catherine O'Flynn
*??.??.1970

Halalí
  6. 6. 2010, 16:55
Ze začátku knihy jsem se zhrozil, že čtu dívčí románek. Po pár stránkách se kniha téměř před očima proměnila v detektivní novelu. A po dočtení knihy už vůbec nevím, k jakému žánru bych měl knihu přiřadit. Detektivní zápletkou novela začíná a racionálním rozuzlením zápletky s lehce nadpřirozeným nádechem končí. Autorka se v podstatě vůbec nezabývá odhalováním oné záhady, zápletka je odhalována jen tak nějak mimochodem při líčení stereotypních osudů pracovníků obrovského obchodního domu Zelené doubí. „Prázdné“ životy zaměstnanců „chrámu konzumu“ ve mně zanechaly lehkou trudomyslnost a chmurné myšlenky o tom, zda život má nějaký „smysl“. Na knihu si vzpomenu téměř pokaždé, když mi prodavačka libovolného hypermarketu rutinně pozdraví.