Originální název: Mayday

ISBN: 978-80-206-1130-7

Naše vojsko (2010) 978-80-206-1130-7 382
Alpress (2000)
Naše vojsko (1987)

Nejnovější supermoderní nadzvukový letoun Straton – 797 má za sebou již několik úspěšných letů. Na jeho palubě se kromě jiných cestujících nachází ji John Berry – sportovní pilot dvoumístných letadel.
Let probíhá klidně, ale během několika okamžiků se změní v tragédii. Americká armáda totiž provádí tajný test nové zbraně – rakety Phoenix – C7. Kvůli utajení o něm ví pouze několik lidí, což znamená, že posádka Stratonu nemá o testu ani tušení.
Peter Matos, pilot, která má střelu vyzkoušet, si nešťastnou náhodou splete Straton s cvičným cílem. Raketa prorazí trup letadla s způsobí silnou dekompresi. V důsledku podtlaku mají všichni cestující poškozený mozek a jsou stále agresivnější. Jediný, kdo srážku ve zdraví přežije, je John Berry, dvě letušky a dva cestující. John Berry se ujme řízení letadla.
Když se Matos dozví, že omylem zasáhl Straton, jeho velitel mu rozkáže, aby letoun sestřelil, protože jinak by se o testu dozvěděli sdělovací prostředky. Matos se stále nemůže rozhodnout, ale když zjistí, že Straton někdo řídí, rozhodne se počkat. Příliš pozdě však zjistí, že mu dochází palivo a zřítí se do oceánu.
Berry se zatím spojí s letištěm, ale to mu schválně dává špatné instrukce, protože pojišťovna by musela platit všem lidem v letadle do konce života všechny výdaje, protože lidé spoškozenými mozky by do konce svého života museli žít v ústavech. Letoun se kvůli špatným instrukcím,které je navedou do bouře, málem zřítí, ale nakonec se mu přeci jen podaří bezpečně přistát. (Založil/a: lera)

Thomas H. Block Thomas H. Block
*11.02.1945

vladislaus
  13. 12. 2012, 16:19
Dobrá to byla kniha. Ty zákeřné postavy z knihy mi připomínaly ty zákeřňáky z knihy Pod Kupolí od Kinga a z duše jsem je proklínal.
Richie
  23. 11. 2012, 18:56
Výborně napsaná kniha, která se čte jedním dechem - poprvé a o tři roky později i napodruhé jsem ji přečetl během dvou dnů. Příběh udržuje čtenáře v permanentním napětí a nedá mu oddychnout, dokud nedočte poslední stránku. Mayday se mi dokonce líbil ještě o trochu více než Haileyho Letiště.
jehlaspichlas
  25. 4. 2011, 21:36
Když jsem poprvé tuhle knihu před patnácti lety četl, připadalo mi to jako kasovní
trhák z Hollywoodu. Bezvadný román, plný zvratů, který se přečte jedním z dechem,
stejně jako další romány tohoto amerického autora.
psychoklara
  7. 11. 2014, 9:05
Už z anotace je jasné, že kniha Mayday je plná napětí od první stránky. Záporáky se to jen hemží a osud taky zrovna nehraje Berrymu do karet, místy mi zápletka přišla tak vyhrocená, že vyznívala příliš neuvěřitelně, až trochu trapně. Přesto je příběh naprosto strhující a připoutá Vás ke knize tak, že prostě musíte číst, dokud neskončí.
LadysR2
  30. 1. 2013, 9:39
Něco tak slavnýho a srhujícího snad ani nemá cenu komentovat. Akční jízda, vlastně let od začátku do konce
Ange014
  26. 8. 2016, 20:43
Pro mě jednoznačně jedna z nejnapínavějších. Přes ty technické a odborné první stránky se mi do toho sice vůbec nechtělo, ale od nějaké druhé kapitoly jsem už knihu neodložila. Za zmínku stojí skutečně nenáviděníhodní záporáci.
olla
  16. 9. 2014, 23:34
Knihy s leteckou tématikou mi byly vždycky blízké a tato se mi líbila moc, jako ostatně všechny knihy od T.Blocka, protože se všechny zabývají letadly. Podle Mayday byl natočen film s názvem Stav nouze, ale ten se dle mého názoru nepovedl ani trochu.
kure91
  30. 10. 2016, 18:14
Vzpomínky. Kdysi v létě ještě na prázdninách u prarodičů mi knížku babička dala odpoledne, abych se zabavil a první knížka, kterou jsem absolutně zhltal a přečetl asi ani ne za 24 hodin. Takže roli v hodnocení bude hrát mírně i nostalgie, ale děj byl zajímavý, dobře napsané a hodně jsem fandil Johnu Berrymu... víc raděj spát nebudu, ale pět hvězd zaslouženě.
KatVonS
  28. 1. 2016, 1:35
První kniha, kterou hodnotím ještě před dočtením. Strana 278 a je půl druhé ráno. Nemám ráda katastrofické scénáře ani zprostředkovaný stres, ale tohle prostě nemůžu přestat číst. Mayday totiž není nacpaný stresem; místo toho spolu s hromadou sviní servíruje čtenáři zdravě napínající zvědavost, jestli ten člověk, co si chce zachránit kůži, vyhraje nad všemi záporáky,... co si chtějí taky zachránit kůži.
Vynikající. Po dočtení snad zanechám update.
-----
Update: Poslední kapitola, ač trvala jen pár stránek, mi zazdila celou atmosféru. Telenovelní blábol z přeúchvatného parku... Trvám na tom, že je kniha výborná, ale tohle mě donutilo sundat jednu hvězdičku.
hannah2000
  19. 7. 2012, 17:38
Kdysi dávno jsem poslouchala v rádiu čtení na pokračování této knihy. Poutavý napínavý příběh pro otrlé. Nyní po letech jsem si ji přečetla a mám stejný pocit. Nedokážu posoudit, zda jsou některé scény reálné, ale to mi neubíralo na zážitku. Knihu jsem přímo přehltala jedním dechem. Akorát ji nečtěte před plánovanou cestou letadlem. Možná byste nebyli schopni po přečtení nastoupit do letadla. ;-)
Bolldar
  21. 1. 2012, 12:34
Tak jsem se rozhoupal k tomu, přečíst si knihu po cca 10 letech ještě jednou. A nestačil jsem zírat. Excelentní dílko plné zvratů a autentičnosti... ať už přímo v oblacích, hyenismu pojišťováků a kariéristů, nebo pokusů o zahlazování stop při utajovaném testu námořnictva, který se vymkl kontrole.
Vymazlený příběh téměř do detailu bez nelogičností (samosebou si musíme uvědomit, v jaké době byl příběh napsán... tj. technologická (ne)vyspělost oproti dnešku)
tomashr
  26. 4. 2011, 13:51
Z téhle knihy jsem docela rozpačitý. Není to špatné, ale připadá mi, že je tam hodně věcí až moc překombinovaných do nevěrohodnosti. Třeba to, jakým způsobem velitelé operace pošlou do oceánu Matose je úplně mimo - letový provoz na letadlové lodi řídí desítky až stovky lidí a představa, že se dva důstojníci dohodnou jak posílat mylné pokyny aniž by si toho kdokoli všiml je opravdu k smíchu.
Podle mě právě někde tady je u tohoto žánru hlavní rozdíl mezi špičkovým autorem a "jen" dobrým - ten dobrý dokáže napsat čtivou knihu, ale "špičkový" to dokáže oštřit do detailu, aby vše sedělo a dávalo smysl. Tahle kniha je "jen" dobrá :-(