Marťan

Profil knihy je v jiném jazyce

Originální název: The Martian
Poprvé vydáno celosvětově: 2014

Ikar - 2014
ISBN: 978-80-551-3880-0

Ikar (2014) 978-80-551-3880-0 408

Pred šiestimi dňami sa astronaut Mark Watney stal jedným z prvých ľudí, ktorí pristáli na Marse.
Dnes nepochybuje, že bude prvý, kto na ňom aj zomrie.

Spočiatku úspešná misia na povrchu Marsu sa musí predčasne ukončiť pre piesočnú búrku, ktorá ohrozuje život posádky. Mark pri nej takmer zahynie, a keď sa preberie, nachádza sa v úplne novej životnej situácii. Ostal celkom sám na planéte, ktorá akoby sa ho zo všetkých síl pokúšala zabiť. Nemá ako oznámiť Zemi, že je nažive, a aj keby sa mu to podarilo, jeho zásoby ani zďaleka nepostačujú, aby prežil do príletu ďalšej kozmickej lode.
Na druhej strane aj tak asi nebude mať dosť času, aby zomrel hladom. Poškodené vybavenie, kruté marťanské prostredie a starý známy „ľudský faktor“ so svojimi prešľapmi a chybami ho môžu zabiť oveľa skôr.
Mark však nie je ochotný len tak to vzdať. Vďaka svojej vynaliezavosti, technickým schopnostiam a zarytému odhodlaniu vytrvalo bojuje s jednou neprekonateľnou prekážkou po druhej. Vystačí mu silná vôľa a hlboké znalosti na to, aby prekonal neprekonateľné?

Z anglického originálu The Martian (Crown Publishers, Now York 2014) preložil Patrick Frank.

Methat
  20. 11. 2015, 10:16
Výborné sci-fi, ktoré sa tak nejak samo čítalo. V knihe nájdeme funčnú fyziku a jednu z možností, ako sa teoreticky dá rok prežiť na Marse (stačí sa vykadiť).

V prvom rade ma sklamalo slovenské vydanie Ikaru, ktoré obsahuje chýb ako maku. Kniha mohla byť kratšia, posledných sto strán, kedy Mark len cestuje bolo nudných a aj nejaké repetívne vysvetľovačky, ako čo funguje a koľko má kyslíka ma ku koncu už nebavili. Taktiež mi chýbalo intímnejšie rozprávanie postavy cez svoje myšlienky a pocity - predsalen forma marťanského denníka, v ktorom píše svoje denné úkony a koľko precestoval nie je práve náhľad do duše stroskotanca. Tým to postrádalo hutnejšiu atmosféru prítomnosti. Sklamalo ma, že sme nevideli žiadnu emóciu Marka - občas si síce ponadával, keď sa mu niečo pokazilo ale všetko vedel zázračne opraviť - a to bol obyčajný botanik, ktorý prišiel na Mars pestovať rastlinky.

Túto knihu nepovažujem za hard sci-fi: fyzika, chémia a biológia sa dá pochopiť aj keď máte len znalosti zo základnej školy. A k tomu všetko autor pekne vysvetlí, takže kniha upadá skôr k sci-fi mainstreamu - preto sa z nej stal bestseller a Ridley Scott na ňu urobil film.

Aj keď knihu vo väčšine komentára kritizujem, hodnotím ju nadpriemerne, pretože sa mi veľmi dobre čítala. A to je hlavné. 90%!
lesky
  28. 6. 2015, 0:29
Kniha se mi četla velmi pěkně. A to nejen díky nezvyklému prostředí Marsu, jenž autor popisuje, ale také díky vypjatý situacím, které hrdina na nehostinné planetě prožívá. Nezapomenutelným je také jeho humor a inteligence.
Pajky
  7. 11. 2014, 21:34
Sice jsem poslouchal v angličtině jako audio, ale můžu říct jen chválu. Příběh astronauta Marka Watneyho, který "uvízne" na Marsu, mě vtáhnul opravdu rychle a až do konce mě nepustil. Postava Watneyho je skvěle napsaná a nadmíru sympatická, takže si ji rychle oblíbíte. Přispívají k tomu jeho osobní komentáře, projevená radost či případně nechuť nebo frustrace (brambory). Poutavé vyprávění, ve kterém prostě musíte fandit, aby všechny překážky překonal a přežil... A dostal se z toho zatracenýho Marsu...
Martey
  31. 1. 2016, 18:32
Super sci-fi. Asi taký náhľad do budúcnosti a nie až tak ďalekej. Prežitie na Marse a opisovná technológia je vlastne možná, teda aspoň teoreticky.
mouse
  5. 12. 2014, 17:44
Pre mňa jedna z najlepších kníh za poslednú dobu.
Skvele napísané orgie kompetentnosti a skvelých technických riešení hlavného hrdinu - kríženec MacGyvera a drsne hláškujúceho akčného hrdinu, ktorého by nerozhádzal ani pád samotného Phobosu. Po celý čas sa budete tak dobre baviť, že knihe odpustíte prakticky nulový psychický vývoj postáv a až neľudský optimizmus hlavného hrdinu.

Vôbec by som sa nečudoval, keby si celú knihu objednala NASA ako náborový leták...na mňa to teda fungovalo.