Lepidlo

BB art - 2004
ISBN: 80-7341-268-3

BB art (2004) 80-7341-268-3 527
BB art (2003) 80-7341-042-7 455

Přestože by název nového románu Irvina Welshe mohl napovídat, že se jeho děj bude točit kolem známé látky, jež se dá fetovat vdechováním, odkazuje na to, co spojuje od dětství až do dospělosti čtyři kluky, kteří vyrůstají na sídlištích v Edinburghu. Je to jejich přátelství, nepřátelství vůči jistým lidem, zážitky a zejména tajemství. Z kluků se stávají muži, a tak sledujeme Juice Terryho, holkaře, který by se ze všeho nejraději v jednom kuse vyhýbal veškeré práci, která by mu snad mohla hrozit, přestože v jiných oblastech je více než čilý; boxera Billyho, co trénuje od rána do noci a jede ve všem až na doraz; muzikanta a dýdžeje Carla, jenž se věnuje hlavně zvukům a hudbě, a nakonec smolaře Gallyho, který přitahuje maléry jako hromosvod. Během jejich dospívání se všechno mění: způsob života, hudba – od punku k technu, ale i drogy, které k jejich životu neodmyslitelně patří – od speedu k extázi. (Založil/a: Dorian)

MatesS
  11. 11. 2012, 14:31
Název více než výstižný. Tady se Welshovi povedlo něco, co se bohužel tak často v reálu nepovede. Každých 10 let sleduje příběhy čtyř kamarádů a pořád je to k sobě táhne, i přes značné rozdíly, jako dřív za časů her na pískovišti, půjčovaných kazet nebo první cigarety. Přes bichlovitý charakter knihy parádní čtení jedním dechem.
rahzul
  29. 4. 2015, 11:23
Další parádní kousek od Welshe. Trošičku mi to připomnělo Spáče od Lorenza Carcaterry, ale ve Welshově podání je to mnohem šťavnatější vyprávění. Závěrečný tah Lima Terryho s americkou popovou hvězdou, ke kterým se přidají Terryho kamarádi, nemá chybu - ostatně celá kniha je jízda jako bejk :D
tom.ranar
  12. 10. 2015, 16:46
Kniha se mi moc líbila... Proměny kamarádů jsou zajímavé a dynamika v jejich skupině je tomu odpovídající. Určitě bych knihu doporučil každému, kdo měl někdy kamarády=)
cakyi
  31. 7. 2013, 8:40
Kniha je poměrně rozsáhlá, vystupuje v ní hodně postav, obsahuje mnoho různých odboček (vzpomínek, myšlenek)... ačkoli se možná někdy zdají až dost zdlouhavé, jen díky nim proniknete do nitra jednotlivých hrdinů a nasajete odpovídající atmosféru. Lepidlo je velmi čtivé dílo, které vám i po dočtení bude nějakou chvíli ležet v hlavě... Kdo má rád Welshe, nebude zklamaný. Doporučuji.