Originální název: Opera Desiderii Erasmi Roterodami

ISBN: 978-80-7388-049-1

XYZ (2008) 978-80-7388-049-1 206
Aurora (1995)
Odeon (1966)

Vrcholné dílo tohoto holandského humanisty, který vytvořil satiru na poměry ve společnosti. Hlavním poselstvím knihy je autorova domněnka, kterou čtenáři předává skrz vypravěčku, bohyni Bláznivost, že všechno štěstí v životě pochází výhradně od bláznivosti. V celé knize pak spisovatel tuto svou teorii dále rozvíjí, jednotlivé kapitoly pak věnuje určitým okruhům lidí, např. hráčům, zamilovaným atp. Bohyně nám také v textu představuje sebe samu, pochází z ostrova Blaženost (paralela s Morovou Utopií), kde nikdo nepracuje a kde se žije v naprosto ideální společnosti. Poukazuje též na nejšťastnější stádia v lidském životě, za něž považuje bezstarostné dětství a stáří, kdy už na nic nemyslíme. (Založil/a: Rézi)

Erasmus Rotterdamský Erasmus Rotterdamský
*27.10.1467 - †12.07.1536

MargarethMatthews
  16. 1. 2013, 20:37
Musím přiznat, že po počáteční "nelibosti" ve filosofii, mne tato knížka pobavila a mnohokrát jsem tam nalezla témata, která jsou stále aktuální. Je třeba za tenhle odkaz poděkovat, protože tahle nadčasová satira je skutečně skvostným filosofickým dílem, které může být inspirací pro budoucí generace.
Lerenika
  5. 6. 2014, 16:23
Tuto knížku jsem musela přečíst kvůli škole a nelituji. Ale znova bych si to nepřečetla, stejný myšlenky se tam dost opakují dokola.
Ale je to pěkná satira, která rozhodně zasahuje i do dnešní doby. Je to pojaté hezky s vtipem a nadsázkou. A přitom ukazuje na vážné nedostatky společnosti. Největší část je asi věnována církvi, která si to rozhodně zaslouží, protože poskytuje mnoho podkladů ke kritice.
Princ Eugen
  7. 12. 2011, 15:26
Nechápu, jak mohli čtenáři dát tak malé hodnocení. Stěžejní dílo reformace... To se píše všude, co? Ale kdyby nebylo reformace, tak vláda církve přetrvá na věky věků a nikdy jinak. A to byste snad chtěli??
Chvála bláznivosti je nadčasová věc.