Originální název: Le grand cirque

ISBN: 978-80206-0000-4

Naše vojsko (2007) 978-80206-0000-4 343
Naše vojsko (1990) 80-206-0046-9 278
Naše vojsko (1970) 273

Pierre Clostermann byl jedním z těch, kteří hned na první výzvu generála de Gaulla přišli do Anglie, aby po ztracené bitvě vyhráli válku, nebo přinejmenším zachránili čest. Ve čtyřiadvaceti letech byl nejúspěšnějším francouzským stíhačem druhé světová války. Ve své knize vzpomínek vypráví dramatickou historii oněch let, kdy život každou chvíli visel na vlásku. Čtenáře zaujmou strhující popisy bojových akcí, kdy na duševní síle i technické dovednosti v jediné vteřině závisí všechno, a kamarádství mužů, kteří se dovedou jeden pro druhého obětovat bez jediného zbytečného slova. (Založil/a: Greny)

Pierre Clostermann Pierre Clostermann
*28.02.1921 - †22.03.2006

Cinik
  12. 1. 2016, 16:44
Velmi poučná a čtivá autobiografie nejlepšího francouzského stíhače druhé světové války. Dobře přibližuje atmosféru i reálie života pilotů...
Sly
  5. 1. 2017, 23:11
Legendární kniha francouzského stíhače za 2.sv.války, napsaná podle jeho osobního deníku. Samozřejmě je všeobecně známo, že je kniha značně románově zpracována a obsahuje plno nepřesností, historických a technických chyb. Sám autor je poměrně rozporuplná osobnost - nejednoznačný počet sestřelů německých letounů, od 33 sestřelů dle francouzského systému počítání, až po „pouhých“ 17 sestřelů dle britských pravidel, vina na smrti svého velitele René Mouchotta a následné výčitky jeho spolubojovníků ze 341.squadrony, jeho podpora letectvu Argentiny ve válce o Falklandy/Malvíny, kterou jeho staří spolubojovníci brali jako zradu RAF…
Sympatické jsou jeho pasáže, kde se nebojí přiznat, že někteří protivníci byli prostě lepší, kvalitnější, že při přežití měl prostě jen spoustu štěstí, které se jiným nedostalo - není to jen slepé vychloubání válečného hrdiny typu JÁ JSEM NEJLEPŠÍ…
Na konci války bojoval na legendárním Hawkeru Tempest a jeho postřehy z nasazení této stíhačky při soubojích s posledními výkřiky německé techniky, ale i při hloubkových útocích jsou velice zajímavé, Pierre Clostermann patřil mezi nejúspěšnější „kotláře“.
Přes všechny sporné aspekty je tato kniha opravdu skvělá, výborně napsaná, spád a dynamika vyprávění je neuvěřitelná, nemůže nudit ani laika s minimálními znalostmi o leteckých bojích za 2.sv.války. Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec!
Ukmas
  26. 11. 2013, 22:01
Řekl bych, taková bible fanoušků pístových stíhaček 2.s.v. Francouz Pierre Clostermann jako pilot RAF létající na slavném Spitfiru a později Tempestu s velkou sugescí vás popisem přenese do stísněných kokpitů stíhacích strojů na tehdejší evropské válečné nebe.
Borin
  22. 9. 2012, 23:58
Pierre Clostermann dokáže jedinou větou vtáhnout čtenáře do atmosféry druhoválečných leteckých bojů. Čtivé a i fakticky přínosné.