Sabriel

Poprvé vydáno celosvětově: 1995

Triton - 2004
ISBN: 80-7254-524-8

Triton (2004) 80-7254-524-8 330

První kniha série Staré království. Knihy volně navazují v tomto pořadí: Sabriel, Lirael, Abhorsenka.

Sabriel vyrostla daleko od Starého království, tajuplného světa, kde vládnou magické síly a kde mrtví nezůstávají mrtvými. Jednoho dne záhadně zmizí její otec a Sabriel se musí vydat na cestu plnou nástrah, aby jej zachránila.
Jejími jedinými zbraněmi jsou meč a sedm kouzelných zvonků, jejími průvodci na nebezpečné pouti se stávají kocour a záhadný mladík. Nemůže si být jistá nikým a ničím, protože ve Starém království nic není takové, jak se na první pohled zdá...

Pro čtenáře od 14 let. (Založil/a: elyon)

Snicketka
  28. 10. 2012, 9:32
Vzdávám to, tahle knížka se nedá dočíst už od začátku byla divná. Mám jí jako e-knihu takže když jí budu chtít dočíst tak mám možnost.
TajemnaM
  22. 11. 2011, 11:44
Z této série byla Sabriel jediná, kterou jsem si užila. Postavy byly docela zajímavé a děj se tak netáhnul. Nevím, proč, ale jinak mi tyhle tři knihy prostě nepřilnuly k srdci.
mandarinkova
  15. 6. 2013, 14:51
Podle Sabriel děláme v létě dětský tábor (www.ckmacek.cz), takže k příběhu mám poměrně blízký vztah (jako bych společně se Sabriel všechno prožila v našem světě). Knížka se mi líbila, ale vyhovovala mi spíš jako taková oddechovka, rozhodně se mi nezaryje do hlavy jako jiné. Líbil se mi jedinečný způsob magie, která ale podle mě mohla být víc vysvětlená. Jinak nic světoborného a unikátního, ale příjemný příběh, přečtu si ráda i pokračování.
ČtenářH
  16. 1. 2015, 18:13
Parádně vymyšlená scifi knížka. Přestože je zprvu těžké nechat se vtáhnout do děje a pochopit o co jde, tak to nakonec stojí za to.
Trupik
  22. 10. 2012, 9:44
Ze začátku nijak moc čtivá knížka, ale konec jsem přečetl v jednom kuse. Stylem psaní je to spíše pro mladší ročníky, ale i dospělého čtenáře může zaujmout.
Shirilka
  21. 11. 2011, 22:19
Už první kniha z tria Sabriel-Lirael-Abhorsenka mě vtáhla do děje. Souhlasím s Evisií, že na některé prvky této série jsem nikde jinde ve fantasy literatuře nenarazila. Například mě zaujalo, že autor použil zvonky jako nástroj magie. Z množství přečtené fantasy literatury bych tuto knížku zařadila mezi ty, ke kterým se jednoho dne ještě vrátím:)
evisia
  12. 7. 2010, 23:50
S komentářem Zlovlka nemůžu naprosto souhlasit. Fantasy čtu hodně a u této trilogie mě zaujalo, že jsou v ní prvky, které nejsou vycucané z jiných knih (zatímco např. u Eragona je inspirace Tolkienem a jinými do očí bijící.)
A co se zmíněných "perel" týká - asi čteme každý jinou knihu - nic takového si nevybavuju... leda že by tomu tak dal zabrat překladatel. Knihu čtu v originále a ten úryvek mi teda opravdu nic neříká... Nečetl jsi nějakou parodii? Spíš mi to připomíná Kulhánka... :)
zlovlk
  1. 7. 2010, 21:58
Budete-li mít někdy na výběr mezi spolknutím chuchvalce vlasů a čtením této knihy, raději se s rozhodnutím neukvapujte. Sabriel totiž není moc zdařilé dílko: tuctový příběh bez jakéhokoliv výraznějšího zvratu a bez čehokoliv, co by polochcíplý žánr osvěžilo. Svět, ve kterém se příběh odehrává, mi přišel naprosto mrtvý: laciná potěmkinovská kulisa bez vnitřní logiky či soudržnosti.
Přiznávám, že se objevuje několik zajímavých nápadů (zvonky jako nástroj nekromantické magie), ty však zůstávají hanebně nevyužity.
Dvě hvězdičky dávám hlavně proto, že jsem se v několika okamžicích úžasně bavil: dokonce jsem vyprskl smíchy, což není samozřejmostí ani u humoristických kusů. Pochopitelně si nemyslím, že to byl autorův záměr, leč přičtěme mu to ke cti. Myslím, že nikomu nezkazím zážitek, když prozradím, že se setkáme s klasickým hrdinským proslovem "nemusíte jít se mnou do toho hrozného nebezpečí", se záchranou umírajícího pomocí polibku a samozřejmě s nepostradatelnou scénou, kdy se hlavní padouch "směje oplzlým řehotem", a hrdinové tak dostanou čas zmařit jeho plány.
Několik perel na ukázku:
"Hodil jsem po něm meč. Letěl přímo a neochvějně a zasáhl ho přímo nad srdcem. Rogir zařval, ozvěna se šířila na všechny strany a tu se ke mně otočil!"
"...se zbytečnou prudkostí se přetočil na záda, přičemž si natrhl břišní svalstvo."
Další slova jsou zbytečná.