Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Říjnový kůň

96%
5 10
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Říjnový kůň Originální název: The October Horse
Poprvé vydáno celosvětově: 2002

Nejnovější vydání:
Ikar - 2005
ISBN: 80-249-0454-3
Počet stránek: 995
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 6x v oblíbených
v přečtených 20x v přečtených
v knihovně 12x v knihovně
k přečtení 15x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 2x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Ikar (2005) 80-249-0454-3 995

Říjnový kůň je posledním autorčiným obrazem z Říma republikánského. Vdechuje život postavám a historickým dějům z období od října roku 48 př. n. l. až do prosince roku 42 př. n. l., kdy římská říše postupně měnila svou tvář jak politicky, tak ekonomicky. Diktátor Gaius Julius Caesar měl po překročení Rubikonu a pochodu na Řím již cestu vydlážděnou Sullovým příkladem a dovedl diktátorskou moc ještě dále. Musel však definitivně porazit Pompeia, kterého pronásleduje do Egypta. Pompeius je ovšem mrtvý a Caesarovi přinesou jen jeho hlavu. Přesto Caesar neopouští Alexandrii, kterou zničí v průběhu bojů, jež mají vyřešit spor o trůn mezi Ptolemaiem XIII. a jeho sestrou Kleopatrou. V Egyptě sice ztratil svého dávného přítele Pompeia Magna, ale nalezl lásku královny - hubené, nevýrazné černovlásky s velkým nosem, která ho zaujme svým rozhledem, klidem a oddaností. Caesar musí ještě dokončit boj se svými nepřáteli: zvítězí na Farnakem a po ukončení asijské války se urychleně vrací do Říma, kde vládne neklid. Tam za ním po roce přijíždí i Kleopatra se synem Kaisariónem, kterého Caesarovi porodila. Caesar v této době reorganizuje stát, předkládá nové zákony, reformuje kalendář, zcela ovládá Řím a Řím mu podléhá. Tento muž ovládá státní pokladnu a armádu. I když nechce být nazýván bohem nebo králem, přesto k těmto atributům směřuje. A to ostatní významní muži Říma nemohou dopustit... (Založil/a: lera)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Richie
80% 80% 80% 80% 80%
  28. 1. 2013, 15:30
Šestý (a nikoliv závěrečný!) díl románového cyklu z antického Říma.
Gaius Julius Caesar poráží svého protivníka Gnaea Pompeia a pronásleduje ho až do Egypta. Zde se zaplétá do mocenských intrik okolo královského trůnu i do osidel lásky ke královně Kleopatře.
Egyptská epizoda však nijak nemění Caesarův trend - porazit všechny své odpůrce a změnit zastaralé a přežité republikánské zřízení nyní již velmi rozsáhlé římské říše. Zároveň plánuje dobýt dvě silné říše, které ještě mohou ohrozit Řím - parthskou říši v Asii a dácké království v Evropě. Blíži se však osudové březnové idy roku 44 před n. l...
V rozsáhlém románu (přes 900 stran) popisuje Colleen McCulloughová velmi čtivou formou tyto vrcholné události na sklonku antické římské republiky. Tímto svazkem také završuje popis životních osudů snad největšího vojevůdce a státníka starověku - Gaia Julia Caesara.
achilles
100% 100% 100% 100% 100%
  19. 6. 2016, 22:16
Opět skvélé dílo. Překvapilo mě, jaký byl Octavianus v mládí, četl jsem román od Massieho a tam byl zobrazen trochu lépe. Mínění se trochu změnilo, ale kdo ví. Také jsem nevěděl, jak blízko k porážce byl triumvirát od Cassia a Bruta, jaký by asi byl Řím? McCollough mě opravdu touto sérií potěšila. Původně jsem neměl moc chuť číst dílo od autorky Ptáci v trní, ale....
Díky Richie za doporučení.