Bouřlivé vody

Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Knižní klub - 2010
ISBN: 978-80-242-2642-2

Knižní klub (2010) 978-80-242-2642-2 318

Romantika a dobrodružství v idylické Anglii doby Jane Austenové - v tomto rámci se odehrává nápaditý příběh australské autorky Colleen McCulloughové, kterou zlákalo pokušení napsat pokračování příběhu o sestrách Bennetových, známého z románu Pýcha a předsudek. Skvělá vypravěčka si za hlavní postavu vybrala Mary, prostřední z pěti sester, a dokázala napsat strhující pokračování, plné překvapení a nečekaných zvratů.
Po sedmnácti letech je Mary už osmatřicet - a to je na konci osmnáctého století věk, kdy ženy mají všechno za sebou. Rodina ji obětovala jako společnici jejich matky, a zatímco její sestry si založily rodiny, ona sama se ponořila do knih, odsouzená k nudnému životu v zastrčeném koutě Británie.
Jenže Mary, která rozkvetla do krásy, je po matčině smrti plná zápalu a rozhodnutá vyrazit za vlastním dobrodružstvím. Najednou je volná, a tak si chce splnit svůj sen o nezávislosti. Vydává se na cesty, povzbuzená novinovými články záhadného autora, a touží napsat knihu. To se ovšem nelíbí jejímu švagrovi, který má obavy, že by mohla odhalit neblahá tajemství. (Založil/a: lera)

Irene
  18. 1. 2014, 13:27
Od Coleen McCullough jsem četla jen Ptáky v trní, ale vím, že i její knížky o Římě jsou kvalitní (alespoň se zamlouvaly mému tátovi). Byla jsem moc zvědavá, jak se vyrovnala s pokračováním takového kultovního díla jako je Pýcha a předsudek. Většinou jsou taková pokračování dost mizerná - například Zámek Pemberley od Emmy Tennant byla podle mého mínění příšerná slátanina. Mnohem víc se mi líbilo detektivní pojetí od P.D.Jamesové, která i zachovala jazykový styl Jane Austenové. Přijde mi, že Colleen McCullough si na druhou Jane Austen nehraje. K pokračování si jako hlavní hrdinku vybrala prostřední ze sester, Mary Bennetovou, ale vyskytují se tam i všechny ostatní postavy známé z Pýchy a předsudku - starší o 20 let nebo tak nějak. Román bude asi dost zklamáním pro ty, pro které pan Darcy představuje "pana Božského" 18. století. Pro mě takový nebyl ani v originále, natož pak v tomhle pokračování (on ani pan Božský ze Sexu ve městě mi v ničem božský nepřipadá). Myslím, že jeho charakter se nezměnil, protože lidi se v základu prostě nemění. Knížku moc doporučuji. Ano, některé dějové zvraty jsou hodné pravé červené knihovny a dost nepravděpodobné, ale to k žánru patří. Jinak je to dost dobré čtení a v žádném případě ztráta času.