První dámská detektivní kancelář

První dámská detektivní kancelář Originální název: The No. 1 Ladies' Detective Agency

Argo - 2009
ISBN: 978-80-257-0109-6

Argo (2009) 978-80-257-0109-6 216

První díl z úspěšné série detektivních příběhů zachycuje období, kdy sympatická Precious Ramotswe zakládá první ženskou detektivní agenturu v Gaborone, hlavním městě Botswany. Nejenže se dokáže vypořádat s podvodníky, najít zmizelého manžela nebo zkrotit neposlušné dcery ustaraných rodičů, ale nabídne také pohled do duše národa, jenž obývá oblast na prahu pouště Kalahari. Když se Precious nakonec vrhne po stopách zmizelého dítěte, riskuje vlastní pověst a možná i život.Alexander McCall Smith okouzlil čtenáře netradiční hlavní hrdinkou i jejím chytrým humorem. Je vynikajícím vypravěčem a jeho text čtenáře spolehlivě přenese do prostředí odlišné africké kultury. Není bez zajímavosti, že režisér známých filmů Anglický pacient a Talentovaný pan Ripley Anthony Minghella natočil podle této literární předlohy detektivní seriál. (Založil/a: Barunka)

Keatin
  3. 4. 2013, 13:42
Pro příběh je plusem určitě to, že se odehrává v africkém prostředí - pro mě je to prostředí, o kterém často nečtu. Ovšem celkově jsem čekala, že půjde skutečně o detektivku, nikoliv o knihu složenou z drobných detektivních příběhů. Začátek knihy byl takový nemastný neslaný, ale zřejmě pro celý příběh a další knihy, důležitý. Osobně jsem čekala od knihy daleko více, označení za bestseller mě namlsalo, ovšem mohu jen 3*.