Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Můj císař, můj pán

93%
5 8
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Můj císař, můj pán Originální název: Mein Kaiser - mein Herr

Nejnovější vydání:
Knižní klub - 2007
ISBN: 978-80-242-1950-9
Počet stránek: 777
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 4x v oblíbených
v přečtených 11x v přečtených
v knihovně 9x v knihovně
k přečtení 10x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Knižní klub (2007) 978-80-242-1950-9 777

Více než pětačtyřicet let vlády učinilo z Karla Velikého nejslavnějšího středověkého panovníka. Zorganizoval na šedesát vojenských tažení a polovinu z nich vedl osobně. Jeho energie byla téměř nevyčerpatelná. Ambiciózní dobyvatelské výpravy, administrativní opatření v rámci politické moci, obnova kultury a vzdělání, sbírky reformních nařízení a výnosů vyžadovaly silný a stále fungující královský dvůr. Gerold, syn Gertrudy, poddané na dvoře Agilolfingů v Ratisboně, a posledního bavorského vévody Tassila, majitel královského statku na Dunaji, písař, posel a vyslanec, který právě překročil osmašedesátku, se rozhodl sáhnout po peru a vylíčit svůj život ve službách velkého Karla. Neboť na rozdíl od králova oficiálního životopisce Eginharta, podnikl Gerold s Karlem nejedno polní tažení, a kdo krále nezažil v boji, ten o něm věděl jen málo. A tak Gerold na stará kolena neváhá a znovu se noří do své dobrodružné minulosti jako do horkých pramenů a nalévá všem i sobě čistého vína. Popisuje dobré i zlé skutky, kratochvíle i krutý boj, lásky, na které se nezapomíná, divoké vraždění při saském tažení i politické zvraty, nebezpečné cestování středověkou Evropou, nezlomné přátelství s arabským obchodníkem Omarem, velkolepé přijetí byzantskou císařovnou i zážitky na cestách do Říma. Zcela otevřeně vypráví o svém zapovězeném intimním vztahu s Karlovou dcerou Picou, kterou miloval jako žádnou jinou, o vlivu mnoha manželek a konkubín na Karlovy postoje a rozhodování. Po Karlově smrti vydal pobožný Ludvík nová nařízení a dvůr prodchnutý radostnou ženskostí se proměnil v zachmuřený mužský klášter. Královy dcery a konkubíny byly bez výjimky uvrženy do klášterů a jeho bývalý tajemník se ocitl na listině Ludvíkových "nepřátel"... (Založil/a: lera)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Richie
60% 60% 60% 60% 60%
  6. 11. 2012, 21:00
Velmi rozsáhlý historický román ze zajímavého období franské říše, z doby Karla Velikého. Román mi připadal trochu těžkopádný, zbytečně natahovaný - kdyby měl o polovinu méně stránek, byl by mnohem čtivější. Navíc se mně nijak zvlášť nelíbily časté milostné eskapády hlavního hrdiny, kdy autor téměř až naturalisticky popisuje jeho erotické hrátky - pro mě však to nevyznělo příliš přesvědčivě.
Neznám podrobně dobu Karla Velikého, tak nemohu posoudit historickou věrnost všech událostí v knize popisovaných, zdá se ale, že autor měl toto období dobře nastudované. Osobně bych určitě uvítal, kdyby bylo více stránek věnováno činům Karla Velikého než někdy únavným popisům příhod hlavního hrdiny Gerolda, sekretáře a vyslance krále.
Potulný mnich
100% 100% 100% 100% 100%
  24. 11. 2010, 16:10
Vynikající historická kniha.Děj vás v táhne a knihu neodložíte,dokud ji nepřečtete.Vše, co středověk nabízel je v této knize: Láska,nenávist,intriky,smrt,náboženství....