Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Styxx

90%
5 2
Hodnotit lze až po přihlášení
Profil knihy je v jiném jazyce
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Styxx
Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Nejnovější vydání:
St. Martin's Press - 2013
Počet stránek: 836
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
St. Martin's Press (2013) 836

Just when you thought doomsday was over...

Centuries ago Acheron saved the human race by imprisoning an ancient evil bent on absolute destruction. Now that evil has been unleashed and it is out for revenge.

As the twin to Acheron, Styxx hasn’t always been on his brother’s side. They’ve spent more centuries going at each other’s throats than protecting their backs. Now Styxx has a chance to prove his loyalty to his brother, but only if he’s willing to trade his life and future for Acheron’s.

The Atlantean goddess of Wrath and Misery, Bethany was born to right wrongs. But it was never a task she relished. Until now. She owes Acheron a debt that she vows to repay, no matter what it takes. He will join their fellow gods in hell and nothing is going to stop her.

But things are never what they seem, and Acheron is no longer the last of his line. Styxx and Acheron must put aside their past and learn to trust each other or more will suffer.

Yet it’s hard to risk your own life for someone who once tried to take yours, even when it's your own twin, and when loyalties are skewed and no one can be trusted, not even yourself, how do you find a way back from the darkness that wants to consume the entire world? One that wants to start by devouring your very soul? (Založil/a: Magyana)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Lucy Sisk
80% 80% 80% 80% 80%
  17. 2. 2015, 10:30
Stejně jako u Styxxova dvojčete Acherona, i tady mě jeho minulý život dostal. Nemohla jsem tomu uvěřit a chvílemi jsem opravdu měla na mále, abych si udržela klidnou hlavu a ty hrůzy přešla. Jedním slovem to bylo děs! Když to skončilo, jak marně jsem si představovala, že ta nová část jeho života bude ok, ale! Na začátku to bylo ještě horší než předtím, protože to nebylo fyzické násilí, ale psychické a to od toho, který nechápal, že jeho dvojče by mohlo mít stejně nesnesitelný život jako on před 11,000-ci lety ne-li tragičtější.