The Hunger Games

Profil knihy je v jiném jazyce

The Hunger Games
Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Scholastic Press - 2008

Scholastic Press (2008) 374

The nation of Panem, formed from a post-apocalyptic North America, is a country that consists of a wealthy Capitol region surrounded by 12 poorer districts. Early in its history, a rebellion led by a 13th district against the Capitol resulted in its destruction and the creation of an annual televised event known as the Hunger Games. In punishment, and as a reminder of the power and grace of the Capitol, each district must yield one boy and one girl between the ages of 12 and 18 through a lottery system to participate in the games. The 'tributes' are chosen during the annual Reaping and are forced to fight to the death, leaving only one survivor to claim victory.

When 16-year-old Katniss's young sister, Prim, is selected as District 12's female representative, Katniss volunteers to take her place. She and her male counterpart Peeta, are pitted against bigger, stronger representatives, some of whom have trained for this their whole lives. , she sees it as a death sentence. But Katniss has been close to death before. For her, survival is second nature. (Založil/a: Magyana)

Suzanne Collins Suzanne Collins
*10.08.1962

Eidalon
  19. 10. 2014, 14:16
Hunger Games – Aréna smrti – opět si splácím jeden dluh. To když jsem četl Divergenci a neustále narážel na srovnávání s knihami pí. Collinsové – Hunger Games (zatím mám za sebou Arénu smrti a dávám se do Vražedné pomsty a čeká na mne Síla vzdoru). Neodolal jsem možnosti udělat si vlastní názor, srovnat dyspotické vize obou knih a tak mít možnost si srovnat své postřehy a pocity s ostatními čtenáři.

Na úvod musím jednoznačně prohlásit – i když se opět jedná o Young Adult, tedy literaturu mimo moji sféru určenou pro náctileté – kniha mne zaujala a líbila se mi a to mnohem více, než Divergence.

Taky jsem se dal hned do čtení dalšího dílu (Vražedná pomsta) a jsem již za půlkou (zatímco pokračování Divergence – Rezistance a Aliance mám jen v pohotovosti, Rezistenci jsem rozečetl a odložil po 50 stránkách). Film jsme si taky nenechal ujít – Arénu smrti mám za sebou a s druhým dílem čekám na dočtení knihy.

Ale ke knize a autorce. Příběh zpracovává události a popisuje svět, který přichází po nějaké, asi celosvětové válce – zde je celkem nejasno a vysvětlení se nedočkáte – ale tento svět a stát Panem má přesnou lokalizaci a hierarchii uskupení, která mne přijde mnohem logičtější a věrohodnější, než město (Chicago) a okolí v Divergenci.

Panem sídlí v bývalé Severní Americe, hlavní město Kapitol je někde na území dnešního Colorada a dvanáct krajů pak pokrývá poměrně rozsáhlé území. Zde je evidentně autorka trochu mimo realitu, ale o tu v knihách nejspíše nejde.

Jen pro příklad - dvanáctý kraj žije v ohrazené zóně, celkově 8.000 tisíc obyvatel na území Appalačských hor tedy cca hřebenu přes 3.000 km, kde kutá uhlí – údaje, které zde cituji přímo z knihy, no to je trochu málo lidí na tak velkou lokalitu, ale budiž.

Každopádně je Panem zbytkem bývalého osídlení Ameriky, hlavní město Kapitol představitelem moci, která vládne pomocí rozvinutých technologií a drží despotickou vládu na zbytkem obyvatel pomocí síly, zneužívajících jejich potenciál pro svůj účel. Neustálý monitoring porobených území a komunit, strach, hlad a bída drží obyvatele krajů v jejich území, jakákoli neposlušnost a opuštění kraje je tvrdě trestána ať trvalým otroctvím v Kapitolu či smrtí. Tomu jsme ochoten věřit a dovedu si přestavit, že i takto by mohl dopadnout další život na Zemi, když ten současný by byl zatracen.

Collinsová je mnohem vyzrálejší autorka než Rothová a na knihách je to znát. Rozvíjí příběh na uvěřitelné legendě – Hungers games – jsou připomenutí všem krajům, kdo je tady již 74 let vládcem a autoritou, komu je třeba se jednoznačně podrobit poslušností.

Souboj představitelů krajů – splátců – v určené věkové kategorii o jejichž nasazení rozhoduje náhoda a životní osud, má navždy připomínat neúspěšné povstání krajů proti svým vládcům, stává se ale i reality show v přímém přenosu, takovou analogií dřívějších římských gladiátorským zápasů, kde Chléb a hry byly účinným nástrojem jak si získat oblibu vládců u plebejského lidu.

Přes všechnu zvrácenost myšlenky to má svou logiku i řád a tak postupně s hlavními hrdiny procházíte celým procesem od vybírání splátců až po konečného vítěze z 24 členného pole bojovníků bojujících v podmínkách uměle stvořené areny, kde tvůrci mohou ovlivnit vše - od počasí až po lesní požár, vysušení pramenů či venkovní teploty.

Nechybí zde lidská ješitnost a krutost, když se speciálně vycvičení zástupci krajů hlásí do her dobrovolně pod vidinou vítězství a dalšího pohodlného života celebrity a ani hrdinství a odvaha hlavní představitelky Katniss, která přebírá roli splátce za svou teprve dvanáctiletou sestru, jenž by jinak neměla šanci ve hrách přežít.

Nechybí zde kontrasty bohatého a namyšleného Kapitolu oproti nuzným podmínkám v jednotlivých krajích, nechybí zde pohrdání, pýcha, romantická láska a nutná spojenectví a strategie, které mají hrát na city diváků a tím s nimi manipulovat ve svůj prospěch.

To vše najdeme i v našem světě, zrcadlo knihy to čtenářům jen připomíná, jak jsme lehce manipulovatelní přes media, politiky, davová šílenství a drženi v šachu ekonomickými stimuly a neb můžete všechno, ale jen od tud po tud. Sofistikovaná reklama a dezinformace pak drží lidi v neustálém strachu o své životní hodnoty, děti a příbytky, předkládá možnosti a řešení a lidé je slepě následují, zneužívání třetích zemí jako levné pracovní síly pak deklaruje naši arogantnost vůči zbytku světa a jejich obyvatel, náboženský fanatismus je zase odrazem bídy a neutěšené situace lidí, kteří vlastně nemají co ztratit.

Jak jsem uvedl na začátku kniha se mne líbí, je psána s citem a trochou romantiky i když popisuje vlastně souboj na život a na smrt, je to děláno vkusně a taktně (což se dle mého názoru nedá vůbec říci o knize pana Zářeckého – 15 minus, což není nic jiného, než česká verze Hunger Games. Ale její vysoké hodnocení ukazuje, že brutalita a syrové násilí, to je to co se dnešní generaci asi líbí . . . ).

Za mne má kniha a její první díl 4 hvězdy a dost dalších zbytečných slov . . .