The Illicit Happiness of Other People

Profil knihy je v jiném jazyce

The Illicit Happiness of Other People
Originální název: The Illicit Happiness of Other People
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Seventeen-year-old Unni Chacko has done something terrible. The only clue to his action lies in a comic strip he has drawn, which has fallen into the hands of his father Ousep, an anarchist. Ousep begins investigating the extraordinary life of his son, blissfully unaware that his long-suffering wife is plotting to kill him.

Set in Madras in 1990, this is a darkly comic story involving the relentless pursuit of a failed writer who has found purpose, an adolescent cartoonist's dangerous interpretation of truth, the plots of a brilliant housewife, and the pure love of a twelve-year-old boy for a beautiful girl. (Official anotation) (Založil/a: Gereth)

Gereth
  26. 9. 2015, 20:18
V zapadlém antikvariátu v Bangalore v Jižní Indii jsem strávil asi dvě hodiny rozhovorem o knihách s místním prodavačem. Bylo neuvěřitelné, jaký ten člověk měl přehled, jaké skvosty jeho obchudek obsahoval a za jak nízkou cenu je prodával. Nakonec jsem si kromě dalších třech koupených knih nechal doporučit takovou, která by vystihovala Indickou kulturu a život obyčejných lidí. Chvíli pobíhal tam a zpátky a postupně mi vysázel na stůl asi deset titulů, načež se mě zeptal, jestli má pokračovat. Nakonec jsme společně vybrali tento. Kniha zatím (26/10/2015) nemá český překlad, přestože by si to opravdu zasloužila.

Pokud jste strávili delší dobu v Indii, brzy vám bude povědomý typicky indický humor, vzorce chování i vztah k ženám. Pokud se tam třeba teprve chystáte, je toto výborná příležitost získat trochu vhledu do života a identity obyčejných Indů. Oproti profláklejším dílům jako je třeba Shantaram je toto více lidské, více obyčejné. Manu Joseph je takový Indický Coelho. Používá lehce stravitelnou formu filozofování a zamýšlí se nad docela obyčejnými prvky života více do hloubky. Mozaika minipříběhů z pohledu několika typově velmi odlišných postav nakonec ústí v docela prosté rozuzlení. Pokud bych měl omezený prostor pro popis, volil bych slova jako lidskost, odevzdanost, frustrace, ale tu a tam někde na perferiích i špetka opravdu nefalšované radosti. // 80%