Aby národ žil

Podtitul: Komunisté na Moravě v odboji

Poprvé vydáno celosvětově: 1948

Rovnost - 1948

Rovnost (1948) 150

Vzpomínky autora na odboj členů KSČ na Moravě popisují události druhé světové války z vlastního pohledu člověka, který se musel od prvních let války skrývat mimo domov kvůli vlastnímu politickému přesvědčení a kvůli aktivnímu odboji proti nacistům. Kniha je dobově zideologizovaná, avšak podává informace o pronásledování komunistů a o zákeřnosti československých konfidentů gestapa. Autor prožil čtyři roky v anonymitě a je jedním z mála, o nichž píše, kteří válku přežili. (Založil/a: Ravi)

Rudolf Rédr Rudolf Rédr
*09.09.1901 - †1967

Ravi
  14. 8. 2014, 19:03
Kniha je hodně ideologicky přibarvená (1948), ale lze se z ní dovědět i zajímavé informace. Osobně jsem ji použil jen jako studijní materiál k práci o odboji na Moravě za II. světové války. Je to čtivá kniha, ale nikterak dynamická. Popisuje způsob, jakým se pronásledovaní lidé skutečně za války museli v anonymitě pohybovat a také velmi autenticky líčí, jak zákeřní a vynalézaví dokázali být konfidenti a naopak jak moc opatrný musel autor být, aby nepadl do pasti gestapa. Sice horké chvilky neprožijete intenzivně, ale na základě popisu autora si je dokážete živě představit. Dílo je jaksi syrově osobní.