Originální název: Tender is the Night

Odeon (2007) 978-80-207-1230-1 301
Euromedia Group (2005) 80-86938-01-8 347
Český spisovatel (1994) 80-202-0471-7 282
Odeon (1968) 285

Milionářská dcera Nicole, ne zcela vyléčená z těžké duševní nemoci a hluboce závislá na svém muži-psychiatrovi. Dick, úspěšný lékař, spolumajitel sanatoria pro duševně choré, vděčící však za financování závratné kariéry tučnému kontu své ženy. A do vzájemného vztahu těchto amerických manželů, žijících uprostřed hojnosti na francouzské Riviéře, vstoupí jednoho dne mladičká nadějná herečka Rosemary. Půdorys psychologického románu, který vyšel poprvé roku 1934, skrývá fascinující pohled na život boháčů, kteří si mohou dovolit vše, nač jen pomyslí. Konzumní způsob života autora vždycky fascinoval a uchvacoval, ale dokázal ho podrobit bystré, nemilosrdné kritice, jež je pro jeho psaní charakteristická. Dvojí tvář hlavních hrdinů, působících jako párek spokojených manželů, otvírá další témata, především přetvářku a snobismus. Předností románu je dynamický děj a výborná charakteristika postav. Můžeme na něj nahlížet jako na sociálně kritický dokument 30. a 40. let, zároveň je nutné říci, že román Něžná je noc se stal klasickým a oblíbeným dílem světové literatury 20. století. (Založil/a: shiloh)

janeicka
  22. 9. 2013, 23:00
Má druhá kniha od F. S. Fitzgeralda po Velkém Gatsbym a opět velká spokojenost :-) Opravdu moc dobrý psychologický román, vykreslení postav společně s jejich problémy a rozmařilým životem. Druhá polovina mi přišla se svojí gradací příběhu lepší, za sebe hodnotím pěti hvězdičkami.
jehlaspichlas
  16. 9. 2012, 21:29
U románu jsem se celkem nudil, taky není divu - ženské čtení. Sotva jsem to dočet, odfrknul jsem si, že už to mám, sláva, za sebou.
Bastet
  19. 2. 2011, 12:53
Dobře napsané/přeložené, čtivé a depresivní. Osobně moc nerada příběhy, kdy je hlavní hrdina smeten společností (a je jedno jakou). Čímž nechci knihu snižovat, vlastně se líbila a zanechala ve mně hluboký dojem. Přidávám si do kolonky Přečteno-hezké-nikdy víc.
Claire27
  11. 6. 2016, 15:16
Knížka mě docela zklamala. Velkého Gatsbyho jsem si zamilovala a proto jsem se na tento román těšila, ale s Gatsbym to nemá vůbec nic společného. Některé části mě neuvěřitelně nudily a těch lepších se našlo bohužel málo. Zajímavý příběh, který je zbytečně zdlouhavý a točí se stále kolem toho samého. Postavy mi byly sympatické pouze na začátku a postupem času se mi akorát zprotivily. Co musím ocenit je krásný styl psaní, ale pokud je příběh o ničem, ani to nepomůže. Slabší tři hvězdičky. Znovu bych si to asi nepřečetla.
Fešná Bleška
  3. 8. 2014, 16:42
Fitzgeraldovi se opět povedlo nádherně vykreslit vyšší vrstvu americké společnosti.Děj je pro autora typický - postupně gradující, melancholický a pro někoho příliš táhlý. Díky velkému množství postav se na několika místech stává až nepřehedným a je třeba si některé úseky zrekapitulovat. Avšak Fitzgeraldův uchvacující styl mě donutil tuto knihu přelouskat znovu. A ani na druhý pohled nezklamala.
badatel
  17. 4. 2013, 19:49
Život s Nicole, i když milovanou, stál doktora Drivera spoustu energie, řekla bych. Ale kdo koho více využíval? Kniha zůstala malinko za mým očekáváním, ovlivněným samozřejmě jménem autora.
Michelle S
  30. 7. 2013, 19:04
Příběh se zvláštní, tísnivou a melancholickou atmosférou. První polovina byla trochu rozvláčná (nebavil mě hlavně pohled Rosemary), ale druhá polovina, ve které si Dick a Nicole vlastně postupně vymění místa - kdy ona je v pozici té s racionálnějším uvažováním a on je ten na dně - mě dostala.
majkee
  30. 10. 2012, 13:50
Příběh jako takový byl dobrý a velmi mě potěšil konec (nemám rád happyendy), ale něco tomu chybělo. Prostě mě kniha nevtáhla
Adenoid Hynkel
  26. 3. 2016, 18:19
Autorova další pronikavá sonda do "lepší" společnosti, kam se díky sňatku se svou pacientkou dostane i doktor Diver, obdivovaný, talentovaný a okouzlující psychiatr. Ale tahle lepší společnost, skládající dohromady ucelený obraz nadřazenosti, neschopna ve své velikosti složit ani poličku z Ikey, začne z Divera dělat špatného člověka, fyzickou i psychickou trosku, lhostejnou i k absenci kyslíku v atmosféře. Oproti němu jeho schizofrenická manželka profituje, léčí se a stává se tou svobodnější z páru. Dějově bohatší než všude opěvovaný Gatsby, nicméně některé pasáže byly zcela zbytečné a jazykově nezajímavé.
Mersault
  15. 8. 2014, 8:44
Omlouvám se, pane F. S. Fitzgeralde, ale Vaše kniha byla snad ta nejnudnější, kterou jsem kdy četl. Ano, určitě byla. Dočetl jsem ji snad jen silou vůle. Víc k tomu snad nebudu dodávat, jen mě mrzí, že už si k Vám hned tak (jestli vůbec) knižní cestu nenajdu.
SaraG
  21. 4. 2014, 18:47
Knihu jsem dočetla jen proto, že když jednou s něčím začnu, nechci to nechat na půli cesty. Posledních 100 stránek jsem se ale vážně nudila k smrti. Napsané je to sice moc pěkně, překlad je také příjemný, ale z příběhu jsem nadšená nebyla, takže se vlastně opakoval stejný scénář jako u Velkého Gatsbyho. Fitzgeralda už nikdy více.
lucias2106
  30. 10. 2015, 14:07
Po Gatsbym mě to trošku zklamalo, jako by se děj více táhl. Na druhou stranu, příběh odkrývá příběhy lidí, které bych opravdu žít nechtěla. Knížka se čte velmi dobře.
Tomáš Gabriel
  18. 7. 2013, 10:01
Naprosto geniální dílo. Popisy jsou povýšeny na poezii, která je jen jakoby mimochodem nesena dějem. Ten se zdá být vypočitatelný, ale právě v tom se skrývá past tohoto díla, v rozvedení započatého a odkouzlení zdánlivě vzrušujícího budoucího průběhu. Hrdinové nepáchají sebevraždy, nedocházejí katarze, vše se jen zkomplikuje a tím to ani ne tak zkončí, jako spíš pokračuje. Tato knížka pokračuje dál, její tíseň, její neuvěřitelně bohatá poetičnost, která jako nevyslovená naděje kontrastuje s pozvolným úpadkem životní energie postav. Čtenáři často komentují tuto knihu jako čekal/a jsem na něco a ono to nepřišlo, ale i tak fajn příběh za tři hvězdičky. Pět hvězdiček právě za to že "to nepřišlo".